Երկուշաբթի 06 / 05 / 2023
Ստամբուլի հայկական «Սուրբ Թագավոր» եկեղեցին անարգողները բերման են ենթարկվել 07/12/2021   13:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Թուրքիայում բերման են ենթարկել մի քանի անձի՝ Ստամբուլի Քադըքյոյ վարչական շրջանում գտնվող հայկական «Սուրբ Թագավոր» եկեղեցու պատի վրա հարբած պարելու համար։ Այս մասին ասված է քաղաքապետարանի հաղորդագրության մեջ: Գրում է Ռիա Նովոստին։
Ավելի վաղ թուրքական ԶԼՄ-ները հայտնել էին, որ մի խումբ երիտասարդներ խնջույք են կազմակերպել փողոցում, որտեղ գտնվում է հայկական հնադարյան եկեղեցին։ Խաչի կողքը պարող տղամարդկանց տեսանյութը տեղադրվել է սոցցանցերում։ Ստամբուլի Քաղաքապետարանն ու Էրդողանի կուսակցությունը դատապարտել են նրանց գործողությունները:
«Խնջույքին մասնակցած երեք քաղաքացիները ձերբակալվել են իրենց տանը։ Մենք դատապարտում ենք այս նողկալի պահվածքը, որը դրսևորվել է սուրբ վայրերի նկատմամբ», - ասված է հաղորդագրության մեջ ։
Թուրքիայի իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության մամուլի քարտուղար Օմեր Չելիքը ևս դատապարտել է արարքը։

Осквернивших армянскую церковь в Стамбуле задержали 07/12/2021   13:34  |  Лента новостей
Мужчины, устроившие танцы на стене армянской церкви "Сурб Тагавор" в стамбульском районе Кадыкей, задержаны, передает РИА Новости со ссылкой на сообщение администрации города в понедельник.
Ранее турецкие СМИ сообщили, что в ночь на понедельник группа молодежи устроила танцы на улице, где расположена церковь. Двое мужчин, находящиеся в состоянии алкогольного опьянения, забрались на стену церкви у входа в нее и продолжили танцевать. Видео инцидента с танцующими мужчинами на фоне креста было размещено в соцсетях.
Мэрия Стамбула и партия Эрдогана осудили их действия.
"Три гражданина, участвовавшие в этом акте, задержаны у себя дома. Начато расследование. Мы осуждаем это отвратительное поведение, проявленное по отношению к святым местам", - говорится в сообщении.
Пресс-секретарь правящей в Турции Партии справедливости и развития (ПСР) Омер Челик также осудил танцевавших на стене армянского храма "Сурб Тагавор".