Հայաստանը երախտապարտ է ԵՄ-ին տրամադրված հումանիտար աջակցության համար.Գրիգորյան 07/09/2021   12:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԵՄ-ն եղել և մնում է Հայաստանի առանցքայի գործընկերներից մեկը,-ասուլիսում հայտարարել է փոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանն՝ ամփոփելով Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհեիի հետ ունեցած աշխատանքային հանդիպումների արդյունքները:
«Հայաստանը երախտապարտ է ԵՄ-ին, թե՛ կորոնավիրուսի դեմ պայքարի, թե՛ Արցախի դեմ սանձազերծած պատերազմից տուժած մեր հայրենակիցներին օժանդակելու նպատակով տրամադրված հումանիտար աջակցության համար»,-ասաց Մհեր Գրիգորյանն՝ ավելացնելով, որ հանձնակատարի հետ քննարկել են Արցախի դեմ իրականացված ծանրագույն ռազմական ագրեսիայի և հետպատերազմյան իրավիճակի մեղմանն ուղղված հետագա գործողությունները:
Կարևորվել է Ադրբեջանում պահվող ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց միջազգային մարդասիրական իրավունքի ուժով, առանց նախապայմանների անհապաղ վերադարձը, ինչը՝ Մհեր Գրիգորյանի ներկայացմամբ՝  ամրագրված է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ:
«Վերահաստատելով ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների գերակայությունների հանդեպ Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունները՝ համաձայնագրի արդյունավետ կիրարկումը, վստահ եմ, մեծ դեր կունենա նաև այս բարեփոխումների շարունակականությունն ապահովելու գործում»,-ասաց փոխվարչապետի պաշտոնակատարը:
Մհեր Գրիգորյանը ՀՀ կառավարության անունից շնորհակալություն հայտնեց ԵՄ-ին Հայաստանին հատկացվելիք 1.6 մլրդ եվրո աջակցության հանձնառության համար:
Նա նշեց, որ աջակցությունն ուղղվելու է ՀՀ կառավարության և ԵՄ-ի սահմանած 5 առաջնահերթ նախաձեռնություններին՝ փոքր և միջին ձեռնարկություններին աջակցությանը, Հյուսիս-հարավ մայրուղու և աջակցող ենթակառուցվածների կառուցմանը, հարավային շրջանների սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը, թվային կառավարմանը և նորարարության խթանմանը, ինչպես նաև Երևանի՝ որպես կանաչ և խելացի քաղաք զարգացմանը։
11:56 01/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄիջանցքային տրամաբանության հարցեր հայկական կողմը չի քննարկել.Մհեր Գրիգորյան
11:23 01/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ2020-ին սոցիալ-տնտեսական աջակցության նպատակով նախագծված մոտ 200 մլրդ դրամի ծրագրեր են իրականացվել. Գրիգորյան
11:09 01/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՉի կարող լինել որևէ գաղտնի փաստաթուղթ կամ հավելված.Մհեր Գրիգորյան
22:36 29/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ-ադրբեջանական սահմանային կետերի ճշտումը կարող է քննարկվել միայն ադրբեջանական զորամիավորումների՝ ՀՀ տարածքը լքելու դեպքում. Մհեր Գրիգորյան
18:54 18/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄհեր Գրիգորյանը մասնակցել է ԵԱՏՀ խորհրդի նիստին
12:50 06/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀամաշխարհային բանկը ՀՀ կառավարությանը 3 մլն-ի դրամաշնորհ կտրամադրի
13:58 04/05/2021  |  ԿորոնավիրուսՓոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանը պատվաստվել է կորոնավիրուսի դեմ

Евросоюз был и остается одним из ключевых партнеров Армении - Мгер Григорян 07/09/2021   13:06  |  Лента новостей
Евросоюз был и остается одним из ключевых партнеров Армении, заявил на пресс-конференции в пятницу исполняющий обязанности вице-премьера РА Мгер Григорян, подводя итоги рабочих встреч с еврокомиссаром по политике соседства и расширению Оливером Вархели
“Армения признательна ЕС за предоставленную помощь как в борьбе с коронавирусом, так  и для оказания содействия нашим соотечественникам, пострадавшим от развязанной против Арцаха войны”, - сказал Мгер Григорян. Он сообщил, что обсуждал с еврокомиссаром дальнейшие действия, направленные на смягчение тяжелейших последствий военной агрессии против Арцаха и послевоенной ситуации.
Как отметил Григорян, отмечена важность немедленного возвращения удерживаемых в Азербайджане военнопленных и гражданских лиц в соответствии с международным гуманитарным правом, без предварительных условий, что закреплено в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года.
Мгер Григорян от имени правительства РА также выразил благодарность ЕС за готовность предоставить помощь в размере 1.6 млрд. евро.
Он отметил, что Армения направит выделяемые ЕС 1,6 миллиарда евро на выполнение пяти первоочередных задач, касающихся поддержки малого и среднего бизнеса, строительства автомагистрали "Север-Юг" и вспомогательной инфраструктуры, социально-экономического развития южных регионов Армении, стимулирования цифрового управления и инноваций, а также развития Еревана в качестве "умного" и зеленого города.