Ռուս սահմանապահները կտեղակայվեն Կութում. Տարածք են ընտրել՝ տեղակայելու տնակները. Ժամկետն այսօր լրացել է 07/07/2021   12:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ռուս սահմանապահները պետք է շուտով տեղակայվեն Կութ գյուղում։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց համայնքի ղեկավար Սիմա Չիտչյանը՝ անդրադառնալով տեղեկություններին, որ Գեղարքունիքում սահմանները հսկողության տակ կվերցնեն ռուս սահմանապահները։
Չիտչյանը տեղեկացրեց, որ Կութում սահմանները դեռևս հսկում են զինվորները։ Երկու շաբաթ առաջ գյուղում են եղել հրամկազմի ներկայացուցիչները, տարածքներ են դիտարկել՝ տեղակայվելու համար, ապա հայտնել, որ 15 օրից կգան, այսօր լրացել է ժամկետը, բայց գյուղում սահմանապահներին դեռ չեն տեսել։
«Իրենք եկել են, մեզանից տեղ պահանջել, հարմար տեղ հարցրել՝ որտեղ պետք է բազա դնեն։ Ասել են պատրաստի դոմիկները ֆուռերով բերելու են դնեն։ Մենք ցույց ենք տվել՝ ջրին էլ է մոտիկ, հարմար, լուսավորության մասով էլ է հարմար։ Նրանք նկարեցին, ասեցին 15 օրից կգան։ 15 օրը լրացել է ու լսեցի, որ արդեն կան, դաժե ընտանիքով եկած ռուսներ կան։ Բայց մեր մոտ ոչ մեկ չի եկել»։
Ըստ Չիտչյանի, ռուս սահմանապահները տեղակավելու են գյուղից վերև։ Վերջիններս իրենց հետ բերելու են պատրաստի տնակներ ու տեղադրեն տարածքում։
«Չգիտեմ հետագայում ինչ կանեն, ինչ կսարքեն, ոնց կանեն, բայց իմ կարծիքով, եթե ադրբեջանցիները մի քանի մետրով կամ կիլոմետրով էն կողմ գնան, մերոնք էլ էս կողմ գան, ռուսը մեջտեղում կանգնի՝ պարզ է, որ մեզ ապահով կզգանք»։
Հիշեցնենք, որ երեկ համացանցում լուսանկար էր հրապարակվել, որ Գեղարքունիքի ճանապարհին էին ռուս սահմանապահները՝ ռուսական դրոշներով։ Վերջիններս տեղակայվելու են սահմանային հատվածում։
Ավելի վաղ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին առաջացած իրավիճակը հանգուցալուծելու համար վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն առաջարկել էր երկուստեք հետ քաշել զինված ուժերը Գեղարքունիքի մարզի Սոթքից մինչև Սյունիքի մարզի Խոզնավար հատվածի շփման գծից։ Փաշինյանն առաջարկում էր այնտեղ տեղակայել Ռուսաստանի կամ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը ներկայացնող երկրների դիտորդներ, որից հետո նույն այդ դիտորդների մասնակցությամբ կընթանա սահմանային կետերի ճշգրտման աշխատանք։
15:10 11/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՏեսել են, որ ադրբեջանական կողմը ամրաշինական աշխատանքներ է անում, կրակոցներ են հնչել, թշնամու տրակտորը հետ է գնացել. Կութ համայնքի ղեկավար
18:08 03/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀեռվից հողակույտեր են երևում. ադրբեջանցիները խրամատներ են փորում, մնում են վրաններում. Կութ գյուղի ղեկավար
21:01 31/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Գյուղացիները նոր – նոր կարտոշկա են ցանել, բայց փոշմանել են, ասում են ո՞վ կուտի՝ մե՞նք, թե՞ թուրքը». Գեղարքունիքի մարզի Կութ գյուղի բնակիչ

Российские пограничники скоро разместятся в селе Кут Гегаркуникской области Армении – глава общины 07/07/2021   13:38  |  Лента новостей
Российские пограничники скоро должны будут разместиться в селе Кут Гегаркуникской области Армении. Об этом в “ФактИнфо” сообщила глава общины Сима Читчян, комментируя сведения о возможном размещении российских пограничников вдоль границы.
Читчян сообщила, что границу в районе села Кут пока еще охраняют военные. Две недели назад в селе находились представители командного состава, осмотрели территорию для размещения, а затем сообщили, что приедут через 15 дней. Срок сегодня истек, но пограничников в селе пока не видели.
“Они прибыли, расспросили о местности, где можно разместить базы. Они заявили, что будут установлены готовые домики, которые привезут на фурах. Мы показали им местность, там близко к воде, удобно, освещение есть. Они сфотографировали, сказали, что приедут через 15 дней. Срок истек. Я слышала, что уже приехали. Есть русские, которые вместе с семьями прибыли. но к нам никто не приходил”, - рассказала она.
По словам Читчян, российские пограничники разместятся над селом. Они с собой привезут готовые домики и установят на территории.
Напомним, ранее в сети появились фотографии передвижения военной техники с российскими флагами в Гегаркуникской области Армении.
Ранее и.о. премьера Армении Никол Пашинян для разрешения ситуации на границе Армении и Азербайджана предложил обоюдно отвести войска от границы, на участке от Сотка до Хознавара. Пашинян предложил разместить там наблюдателей, представляющих Россию или сопредседателей Минской группы ОБСЕ, после чего с участием этих наблюдателей начнется работа по определению пограничных пунктов.