Զոհվել է Արցախի 750 քաղաքացի, 83-ը համարվում է անհետ կորած․ Արցախի ՄԻՊ 07/07/2021   14:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը տվյալներ է հրապարակել ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով զոհված, անհետ կորած, գերեվարված և գերությունից վերադարձած Արցախի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող անձանց վերաբերյալ։
«Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի 2020թ․ սեպտեմբերի 27-ին մեկնարկած փաստահավաք աշխատանքների արդյունքում ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով զոհվել է Արցախի Հանրապետության 750 քաղաքացի, որից 81-ը քաղաքացիական անձինք են՝ 42-ը՝ ադրբեջանական զինված ուժերի հեռահար հարվածների, ներառյալ՝ հրթիռակոծության, հրետակոծության, ռմբակոծության, դիվերսիոն խմբերի հրազենային կրակոցների հետևանքով, 39-ը՝ ադրբեջանական գերության կամ առնվազն վերահսկողության ներքո՝ ֆիզիկական բռնության, դանակահարության, գլխատման, հրազենային մերձակա կրակոցի կիրառմամբ։ Զոհված զինծառայողների թիվը ընդգրկում է այն անձանց, որոնց վերաբերյալ տվյալները փոխանցվել են «Զինծառայողների ապահովագրության» հիմնադրամ։
Վիրավորում է ստացել 163 քաղաքացիական անձ։ Վիրավորում ստացած զինծառայողների հստակ թիվը այս պահին մեզ մոտ առկա չէ։
Հաստատված տվյալներով՝ Արցախի Հանրապետությունից 83 անձ համարվում է անհետ կորած, որից 23-ը քաղաքացիական անձինք են։
Գերեվարված և գերությունից վերադարձած 103 անձանցից 23-ը Արցախի Հանրապետության քաղաքացիներ են»։
13:55 30/06/2021  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանի կողմից իրականացվող հոգեբանական ահաբեկչությունը Արցախի հայերի նկատմամբ էթնիկ զտման համակարգված քաղաքականության բաղադրիչ. ԱՀ ՄԻՊ
22:10 25/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ՄԻՊ-ը հայագիտության մասնագետների հետ քննարկել է հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման վերաբերյալ հարցեր
16:54 22/06/2021  |  ՄեկնաբանությունԱրցախի ՄԻՊ-ը այցելել է Ստեփանակերտի «Վերածննդի» հրապարակում հացադուլ հայտարարած ամուսիններին
18:28 18/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ՄԻՊ-ն այցելել է ոստիկանության ձերբակալվածների պահման վայր
18:20 17/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանում անհայտ պայմաններում 200-ից ավելի ռազմագերիներ են պահվում. Արցախի ՄԻՊ
19:55 13/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ՄԻՊ-ը նամակ է հղել մի շարք հեղինակավոր իրավապաշտպան կազմակերպությունների
20:32 07/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ՄԻՊ-ը առցանց հանդիպում է ունեցել Քաշաթաղի շրջանի ներկայացուցիչների հետ
15:58 01/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր ամենօրյա աշխատանքով պետք է կարողանանք շենացնել մեր հայրենիքը և կառուցել մրցունակ պետություն․ Արցախի ՄԻՊ–ի ուղերձը՝ Աշխատանքի օրվա առթիվ
15:52 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻր ժխտողական քաղաքականությամբ Թուրքիան մշտապես գործել է հայ ժողովրդի իրավունքների և կենսական շահերի դեմ. Արցախի ՄԻՊ
15:07 15/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտպանը դիմել է միջազգային կառույցներին` քայլեր ձեռնարկելու Արցախի տարածքում հայկական դարավոր մշակույթը փրկելու համար

Омбудсмен НКР обнародовал данные о погибших и пропавших без вести гражданах Арцаха 07/07/2021   15:52  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Защитник прав человека(омбудсмен) Республики Арцах Гегам Степанян на своей странице в Facebook обнародовал данные о гражданах Арцаха, которые вследствие военной агрессии Азербайджана погибли, пропали без вести, были захвачены в плен или вернулись из плена.
По данным омбудсмена, полученным по итогам работы по сбору фактов, в результате азербайджанской вооруженной агрессии погибли 750 граждан Республики Арцах, 81 из них — гражданские лица. 42 человека погибло вследствие ракетных и артиллерийских ударов, бомбардировок, обстрелов со стороны диверсионных групп, 39 — в азербайджанском плену или по меньшей мере на подконтрольных им территориях в результате физического насилия, ножевых ударов, обезглавливания, выстрелов в упор.
В это число входят военнослужащие, данные о которых были переданы Фонду страхования военнослужащих. Ранения получили 163 гражданских лица.
“Точными данными о числе раненых военнослужащих на данный момент мы не располагаем. Согласно подтвержденным данным, 83 гражданина Республики Арцах числятся без вести пропавшими, 23 из них — гражданские лица. 23 из 103 вернувшихся из плена лиц являются гражданами Республики Арцах”, - сообщил Гегам Степанян.