Վրացական դոմեյնով կայքը՝ https://factcheck.ge/ ընտրողաբար թիրախավորված պայքարում է որոշ լրատվամիջոցների ֆեյսբուքյան էջերի դեմ. հայտարարություն 07/07/2021   14:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ամիսներ առաջ ստեղծված հայալեզու վրացական դոմեյնով կայքը՝ https://factcheck.ge/ համագործակցելով հայկական media.am կայքի հետ, սկսել է պայքարել, իրենց հավաստիացմամբ ապատեղեկատվության, բայց իրականում ընտրողաբար թիրախավորված որոշ լրատվամիջոցների ֆեյսբուքյան էջերի դեմ՝ իբրև թե կեղծ լուրեր, մանիպուլյատիվ հոդվածներ հրապարակելու համար:
«Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնը», որի շրջանակներում էլ  գործում է նշյալ media.am կայքը, Հայաստանի մեդիադաշտում տարիներ առաջ առաքելություն էր ստանձնել աջակցել  արտահայտման ազատությանը, անկախ լրատվամիջոցների կայացմանն ու զարգացմանը, մեդիա օրենսդրության բարելավմանը, լրագրողների իրավունքների պաշտպանությանը (մեջբերումն իրենց կայէջից է)։
Այսօր, սակայն, այդ կազմակերպությունը մամուլի նկատմամբ դատավորի դեր է ստանձնել, այն էլ անչափ կասկածելի՝ լրագրողական հանրությանն անհայտ չափանիշերով ու սկզբունքներով։
Եվ չնայած այդ կազմակերպությունը ստեղծման օրվանից  որդեգրել է  մարդու հիմնարար իրավունքի՝ տեղեկատվություն ստանալու և տարածելու ազատության իրացմանը  խթանելու, հասարակության համար բազմազան, բազմակարծիք և ամբողջական տեղեկատվություն տրամադրելու, ազատ, պատասխանատու և պրոֆեսիոնալ մեդիայի գործունեությանը և զարգացմանն աջակցելու քաղաքականությունը, այսօր նրանց հիմնադրած  լրատվական-վերլուծական media.am կայքէջը գործիք դարձրած՝ առանց պրոֆեսիոնալ փորձագետների հետ քննարկման,  սուբյեկտիվ ընտրությամբ, իրենց կարծիքով՝ կեղծ լուրեր և մանիպուլյատիվ հոդվածներ հայտնաբերելով՝ դրանց հետ կապված՝ միջնորդավորված տեղեկատվություն են փոխանցում Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցին, որն էլ արգելափակում է հայաստանյան բազմաթիվ կայքերի ֆեյսբուքյան էջերը, դադարեցնում է գովազդը, սահմանափակում հրապարակումների հասանելիությունը, տեսանելիությունը։
Կասկած չկա, իհարկե, որ ապատեղեկատվության, կեղծ, չստուգված լուրերի դեմ պետք է պայքարել։ Միևնույն ժամանակ անվիճելի է, որ այդ երևույթի դեմ պայքարի մեթոդները պետք է լինեն հստակ ու թափանցիկ, օբյեկտիվ ու անաչառ, չառանձնացնելով հաճելի կամ ոչ հաճելի, ընդդիմադիր կամ իշխանական թևերին հարող լրատվամիջոցները կամ ֆեյսբուքյան օգտատերերին, մի խոսքով՝  պահպանել լրագրության սուրբ կանոններից մեկը՝  հավասարակշռությունը։
Գաղտնիք չէ, որ ամբողջ աշխարհում Ֆեյսբուքն այսօր ԶԼՄ-ների աշխատանքային կարևոր գործիքներից է, հետևաբար՝ իրենց  ոչ միշտ հիմնավորված, բազմակողմանի ուսումնասիրության հետևանքով «Փաստերի ստուգում» ծրագիրն իրականացնողները խոչընդոտում են տեղեկության տարածմանն ու հանրության իրազեկված լինելուն՝ դրանով իսկ լուրջ հարված հասցնելով լրատվամիջոցների վարկանիշին, հեղինակությանը, հարյուր-հազարավոր ընթերցողներով լսարանին, արտահայտման ազատությանը, ֆինանսական աղբյուրներին։
Հարկ է շեշտել, որ նախաձեռնության գոյության մասին լրատվամիջոցներն իմացել են բոլորովին վերջերս, երբ նրանց ահազանգել են ընթերցողները և փորձել են հասկանալ՝ ի՞նչ պատճառով են ծագել ֆեյսբուքյան իրենց էջերի հասանելիության հետ կապված խնդիրները: Իսկ վրացական https://factcheck.ge  կայքէջի հետ համագործակցող «Մեդիա նախաձեռնությունների կենտրոնը» և media.am կայքը Ֆեյսբուքի փաստերի ստուգման ծրագրի և Ֆեյսբուքի պիտակներից խուսափելու մասին լրագրողական հանրությանը տեղեկացրել են ընդամենը հունիսի 7-ին (հենց ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների քարոզարշավի մեկնարկի օրը)։ Նախաձեռնության հեղինակները ընդամենը իրենց կայքում և ֆեյսբուքյան էջում տեղադրելով հոդված, իսկ  հունիսի 23-ին էլ  հաղորդագրություն հետևյալ բովանդակությամբ.
«Media.am-ը սկսել է համատեղ աշխատանք IFCN կողմից 2020թ․ սեպտեմբերից հավատարմագրված Factcheck.ge կայքի հետ։ Փաստերի ստուգման թիմը՝ վրացի գործընկերների հետ միասին ստուգում է Ֆեյսբուքում և Ինստագրամում տարածվող այն տեղեկատվությունը, որը այս կամ այն կերպ վերաբերում է արտահերթ ընտրություններին և հետընտրական գործընթացներին»:
Տպավորություն է ստեղծվում, որ նախաձեռնության հեղինակների նպատակը կարծես այնքան էլ դաշտը ապատեղեկատվություն տարածողներից մաքրելը չէ։ Հենց թեկուզ այն, որ մինչև ծրագրի մեկնարկը ԶԼՄ-ների, Հայաստանի ժուռնալիստների միության հետ որևէ քննարկում չի կազմակերպվել, չի ներկայացվել ծրագիրը, չի բացատրվել նոր կարգավիճակով, համագործակցության նոր շրջանակով կայքի իրավասությունը, գործունեության սահմանները, համագործակցության տարբերակները, մեդիաների բողոքարկման հնարավորությունները։ Չեն լսել առաջարկներ կամ կարծիքներ, չի արվել որևէ կառուցողական համագործակցային առաջարկ լրատվամիջոցներին:
Եթե այս ծրագիրն իրականացնողների նպատակն իսկապես ազնիվ էր, իսկ դրված խնդիրն էլ  ոչ ցանկալի, ընդդիմադիր հայացքներով լրատվամիջոցներին լռեցնելը չէր, ապա լրատվամիջոցները և մեդիա-կազմակերպությունները պետք է ոչ միայն առնվազն մի քանի ամիս առաջ տեղեկացված լինեին սկսվող ծրագրի մասին, այլև կազմակերպեին լսումներ՝ իրավաբանների, լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների և մեդիա փորձագետների մասնակցությամբ: ԶԼՄ-ներն էլ, իրենց հերթին, կներկայացնեին իրենց աշխատանքի կազմակերպման՝ տեղեկության հայթայթման, պետական գերատեսչությունների, մասնագիտական կառույցների հետ աշխատանքի, տեղեկատվության ստուգման, ճշտման հետ կապված դժվարությունները:
Բոլոր լրատվամիջոցները կողմ են ապատեղեկատվության, կեղծ լուրերի դեմ պայքարին, ցանկանում են ճշգրտված տեղեկատվություն հաղորդել, դա բոլորի մասնագիտական պարտականությունն է և հարգանքը ընթերցողի հանդեպ, սակայն, ցավոք սրտի, բազմաթիվ խոչընդոտների պատճառով լրատվամիջոցներն այսօր դա չեն կարողանում իրագործել:
«Փաստերի ստուգման» այս ծրագրի գործարկումից առաջ և ընթացքում  այն իրականացնողների կողմից չեն պահպանվել թափանցիկ, անաչառ բոլոր կողմերին լսելու լրագրության սուրբ կանոնները: Արդյունքում, տարակուսանքի  և լրջագույն կասկածների առիթ է դարձել, որ  media.am կայքը  գրաքննիչի և  դատավորի դեր է ստանձնել՝ պահանջելով անգամ գրաքննության ենթարկել  ԶԼՄ-ներում հրապարակված հարցազրույցները, գրաքննել իրենց  զրուցակիցների  խոսքը:
Մինչդեռ ՀՀ օրենսդրությամբ՝ ՀՀ Հեղինակային իրավունքի ևհարակից իրավունքների մասին օրենքով հարցազրույցի նկատմամբ հեղինակային իրավունքը պատկանում է հարցազրույց տվող և հարցազրույց անցկացնող անձանց՝ որպես համահեղինակների, եթե նրանց միջև չկա այլ պայմանավորվածություն: Հարցազրույցի հրապարակումը թույլատրվում է հարցազրույց տվող և հարցազրույց անցկացնող անձանց համաձայնությամբ:
Ստացվում է, որ հարցազրույցի մասնակից համահեղինակի խոսքը գրաքննելու առաջարկ անող կողմն առաջարկում է շրջանցել կամ խախտել  ՀՀ օրենսդրությունը:
Մամուլը գրաքննող կայքի աշխատակազմը թեև օրինակներ է բերում, որ իշխանական կամ իշխանամերձ որոշ լրատվամիջոցների հրապարակումներ նույնպես ենթարկվել են ստուգման, սակայն, եթե համեմատենք, տոկոսային հարաբերությամբ դրանք չնչին և ձևական են:
Ինչպես ամբողջ աշխարհում, Հայաստանում ևս մեծ տարածում ունի Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցը և ԶԼՄ ընթերցողների ավելի քան 40 տոկոսը դրանք ընթերցում է այդ ցանցի միջոցով: Լրատվամիջոցները տարիներ շարունակ իրենց տքնաջան աշխատանքի շնորհիվ նվաճել են ընթերցողների վստահությունը՝ ապահովելով հարյուր-հազարավոր բաժանորդագիր հետևորդներ:
Եթե «Փաստերի ստուգում» իրականացնող հայաստանյան և վրացական այս ընկերությունների նպատակն իսկապես ազնիվ է, կեղծ լուրերի  դեմ պայքարն է և ոչ թե լրատվամիջոցին, ազատ խոսքին ու արտահայտման ազատությանը վնասելը, ապա մինչ, այսպես կոչված, «վճիռ» կայացնելը կարող և պարտավոր էին այդ մասին տեղեկացնել լրատվամիջոցին կոնկրետ խնդրահարույց հրապարակման մասին, քննարկել, հիմքեր ներկայացնել առ այն, որ հրապարակման մեջ իսկապես կեղծ տեղեկություն կա, համաձայնության գալ այն ուղղելու կամ հրապարակումը հեռացնելու շուրջ և չկատարելու դեպքում նոր  միայն դիմել Ֆեյսբուքին։
Սակայն իր այս գործելաոճով փաստերի ստուգում իրականացնող հայաստանյան կազմակերպությունը և իր կայքը՝ ըստ էության խորությամբ չուսումնասիրված ու լավ չմտածված քաղաքականության ու հապշտապ գործելու պատճառով, հենց  ընտրությունների ընթացքում վերահսկողություն իրականացնելու մտադրությամբ փորձ արեցին մեկ հարվածով լռեցնել օրինական գրանցված, երկար տարիներ գործող, հարկեր վճարող, կայացած իրավաբանական անձ հանդիսացող պատասխանատու լրատվամիջոցներին: Փոխարենը տարատեսակ սունկ-կայքեր ամենազազրելի ապատեղեկատվությունն ու կեղծ լուրերն են անարգել տարածում տասնյակ-հազարավոր հետևորդներ ունեցող իրենց ֆեյսբուքյան էջերով, խմբերով։
Ի դեպ, հայկական լրատվամիջոցները Ֆեյսբուքի հետ համագործակցության բավականին հաջողված և գործընկերային փորձ ունեն: Շատ են եղել դեպքեր, երբ այս սոցիալական ցանցի ադմինիստրացիան կոնկրետ հրապարակման առնչությամբ դիտողություն է արել որևէ կայքի, ու այն հեռացվել է կամ փոխվել՝ Ֆեյսբուքի կանոններին համաձայն:
Հատկանշական է նաև, որ երբ Ֆեյսբուքը որևէ ալգորիթմ է փոխում կամ նոր կանոններ է ներդնում, անպայման նախապես տեղեկացնում է իր բաժանորդներին, բողոքարկվում է, սխալն ուղղելու հնարավորություն է տրվում, իսկ տվյալ դեպքում media.am-ի անհիմն և կամայական որոշումն  ընդունվում է՝ որպես վերին ատյանի ճշմարտություն, իրենց բնորոշմամբ` վերդիկտ (վճիռ)։ Նշենք, մինչև հունիսի 7-ը՝ փաստերի ստուգման ծրագրից հետո մեկ շաբաթ շարունակ, «փաստերի ստուգման» վրացական կազմակերպության պաշտոնական կայքում վճիռը բողոքարկելու պայմանները եղել են վրացերենով։ Այսինքն հայկական ԶԼՄ-ները մեկ շաբաթ շարունակ զրկված են եղել իրենց գնահատված հրապարակումների «վճիռները» բողոքարկելու հնարավորությունից։ Վճռի ծանուցման և բողոքարկման համակարգը չի գործում:
Այդպիսով, ստուգող կազմակերպությունը կանխակալ «վճիռներով» լուրջ վնասներ է հասնում ամիսը 4 մլն և ավելի լսարան ունեցող լրատվամիջոցների ֆեյսբուքյան էջերին՝ շատ հաճախ իր վճռում հաշվի չառնելով վիճարկվող հրապարակման հետ կապված տվյալ լրատվամիջոցի հրապարակային պարզաբանումները, հակափաստարկները և առարկությունները։
Ի դեպ, media.am կայքի  վերլուծությունների ուսումնասիրությունները  փաստում են, որ շատ դեպքերում որևէ լրատվամիջոցի կոնկրետ հոդվածի վերաբերյալ այս կայքի հրապարակումներն իրենք են մանիպուլյատիվ, ոչ ամբողջությամբ ճշտված, ոչ բազմակողմանի, այլ ընդամենը մեկ կարծիքի հիմքով կատարված եզրակացություն: Առանձին դեպքերում որպես որևէ հրապարակման կեղծ լուրի վերաբերյալ հավաստում կամ ապացույց՝ կայքը մեջբերում է  ռուսական լրատվամիջոցներից հատվածներ. իսկ որտե՞ղ է երաշխիքը, որ դրանցում բացարձակ ճշմարտություն է գրված: Կամ, որպես ապացույց՝ բերում են պետական մարմիններից ստացված հարցումների պատասխանները:
Բացի այդ, Ֆեյսբուքի փաստերի ստուգման քաղաքականությունն արգելում է ստուգել քաղաքական գործիչների արտահայտած մտքերը, բայց լրատվականներից մեկի հրապարակումը «կեղծ» որակելու համար, որն իր տեղեկությունը հիմնավորելու համար հղում էր արել քաղաքական գործիչներից մեկին, «փաստեր ստուգող» կազմակերպությունը ստուգել է նաև տվյալ քաղաքական գործչի հայտարարությունը և լրատվականի հրապարակումը ստուգելու անվան տակ մի ամբողջական նյութ պատրաստել նշված քաղաքական գործչի կենսագրության մասին։ Այս պարագայում փաստեր ստուգողը խախտել է Ֆեյսբուքի փաստերի ստուգման քաղաքականության կանոնները։
Փաստերը ստուգողը, բացի բուն ստուգվող նյութի վերաբերյալ փաստեր ներկայացնելը, որոշ դեպքերում անդրադարձել է առհասարակ լրատվամիջոցի գործունեությանը՝ կայքը որակելով որպես կեղծ լուրեր տարածող, ինչի իրավունքը փաստեր ստուգողը չունի։
Որոշ դեպքերում գնահատականներ են հնչեցվել լրատվամիջոցի, նրա հիմնադրի, նրա կողմից համակարգվող այլ հարթակների վերաբերյալ՝ ընթերցողների մոտ ձևավորելով (որպես կեղծ տեղեկություններ տարածողներ) կանխակալ վերաբերմունք, ինչի իրավունքը փաստեր ստուգողները չունեն, ինչը չի մտնում Ֆեյսբուքի՝ երրորդ կողմի միջոցով ֆեյսբուքյան հրապարակումների հավաստիությունը ստուգելու համար ապատեղեկատվության քաղաքականության և փաստեր ստուգողների գործառույթների մեջ։
Մի կողմ ենք թողնում այն հանգամանքը, որ պետական գերատեսչություններից ստացված պատասխաններն այս ծրագրի իրականացնողների կողմից ընդունվում են՝ որպես բացարձակ ճշմարտություն, և սա՝ այն դեպքում, երբ 44 օր տևած Արցախյան վերջին պատերազմի ընթացքն ու ավարտը, ի վերջո, ցույց տվեցին, որ այդ օրերի ընթացքում ոչ միշտ էին հանրությանը իրականությանը համապատասխանող տեղեկություն տրամադրում, հանրությունը մոլորության մեջ էր հայտնվել բացառապես պաշտոնական տեղեկություններ ստանալու պատաճառով:
Հայաստանի ժուռնալիստների միությունը դեմ է կեղծ, բազմակողմանիորեն  չստուգված լուրերի և ապատեղեկատվության տարածմանը, միևնույն ժամանակ՝ չի հանդուրժելու մանիպուլյատիվ  գործունեությունը, օգտագործելու է օրենքով չարգելված ողջ գործիքակազմը՝ պայքարելու   կանխակալ, թիրախավորված լրագրության և փորձագիտական սկզբունքները ոտնահարող ու  հակասող գործունեության դեմ, որոնք ուղղված կլինեն  արտահայտման ազատության,  անկախ լրատվամիջոցների կայացման ու զարգացման, լրատվամիջոցների և լրագրողների իրավունքների դեմ: Միության պարտքն է՝ պաշտպանել այդ իրավունքները ցանկացած ոտնձգություններից:

Армяноязычный сайт с грузинским доменом развернул выборочную борьбу с фейсбуковскими страницами некоторых СМИ 07/08/2021   13:39  |  Лента новостей
Созданный несколько месяцев назад армяноязычный сайт с грузинским доменом https://factcheck.ge/, сотрудничая с армянским сайтом media.am, начал бороться, по их заверению, с дезинформацией, но в действительности это борьба с фейсбуковскими страницами некоторых СМИ, якобы публикующих фейковые новости и манипулятивные статьи. Об этом говорится в заявлении Союза журналистов и редакторов Армении. В заявлении также отмечается:
""Центр медиа инициатив", в рамках которого и действует сайт media.am, несколько лет назад взял на себя миссию содействовать свободе выражения, становлению и развитию независимых СМИ, улучшению медиа-законодательства, защите прав журналистов в медиаполе Армении (цитата с вышеуказанного сайта).
Однако сегодня эта организация взяла на себя сомнительное амплуа жреца правосудия над прессой - по неведомым журналистскому обществу критериям и принципам.
И хотя данная организация со дня своего создания взяла на вооружение политику стимулирования реализации основополагающего права человека - свободы получения и распространения информации, предоставления разнообразной, плюралистической и целостной информации для общества, содействия деятельности и развитию свободных, ответственных и профессиональных медиа, тем не менее, основанный ими информационно-аналитический сайт media.am сегодня превратился в инструмент для обслуживания узких политических интересов. Так, без обсуждения с профессиональными экспертами, ориентируясь своим субъективным выбором, обнаружив, по их мнению, фальшивые новости и манипулятивные статьи, они передают опосредованную информацию социальной сети Facebook, которая блокирует фейсбуковские страницы многих армянских сайтов, закрывает рекламу, ограничивает доступ к публикациям.
Вне всякого сомнения, разумеется, нужно бороться с дезинформацией, ложными, непроверенными новостями. В то же время также бесспорно и то, что методы борьбы с этим явлением должны быть четкими и прозрачными, объективными и беспристрастными, без разделения на угодных и неугодных, примыкающих к оппозиционным или провластным силам СМИ или пользователей Фейсбука, словом, сохранять одно из священных правил журналистики - равновесие.
Не секрет, что во всем мире Фейсбук сегодня является одним из важных инструментов работы СМИ, и, как следствие, авторы программы «Проверка фактов», своими не всегда обоснованными действиями, в отсутствие всестороннего изучения каждого отдельного случая, препятствуют распространению информации и информированности общественности, тем самым нанося серьезный удар по рейтингу, авторитету СМИ, аудитории с сотнями тысяч читателей, свободе выражения, финансовым источникам.
Следует отметить, что о существовании вышеупомянутой инициативы СМИ узнали совсем недавно, когда стали поступать звонки от читателей, которые пытались понять, по какой причине возникли проблемы, связанные с доступом к их страницам в Facebook. А о программе проверки фактов и необходимости остерегаться маркировки «Ложная информация» в Фейсбук, «Центр Медиа инициатив» и сайт media.am, сотрудничающие с грузинским https://factcheck.ge, сообщили журналистскому сообществу лишь 7 июня (а именно в день старта предвыборной кампании по внеочередным выборам в НС РА).
Авторы инициативы всего лишь разместили статью на своем сайте и на своей странице в Facebook, а 23 июня – распространили сообщение следующего содержания:
«Media. am начал совместную работу с сайтом Factcheck.ge, аккредитованным IFCN (Международная сеть проверки фактов- прим. С.Ж.) с сентября 2020 года. Команда по проверке фактов вместе с грузинскими коллегами проверяет распространяемую в Facebook и Instagram информацию, которая так или иначе касается внеочередных выборов и поствыборных процессов».
Складывается впечатление, что цель авторов инициативы, кажется, не совсем заключается в очистке медиаполя от распространителей дезинформации. Хотя бы то, что до начала программы не было организовано ни одного обсуждения со СМИ, Союзом журналистов Армении, программа не была представлена, не был разъяснен новый статус и полномочия сайта в рамках нового сотрудничества, не определены границы деятельности, варианты сотрудничества, возможности обжалования медиа. Авторы программы не пожелали услышать предложения или мнения, СМИ не было сделано какого-либо конструктивного предложения о сотрудничестве.
Если цель реализаторов этой программы была действительно честной, а поставленная задача - не в том, чтобы заставить замолчать неугодные СМИ, придерживающиеся оппозиционных взглядов, то СМИ и медиа-организации должны были не только как минимум на несколько месяцев раньше осведомлены о начинающейся программе, но и следовало организовать слушания с участием юристов, представителей СМИ и медиа-экспертов. СМИ, в свою очередь, представили бы трудности, связанные с организацией своей работы - изысканием информации, работой с государственными ведомствами, профессиональными структурами, проверкой и уточнением информации.
Все СМИ выступают за борьбу с дезинформацией, фейковыми новостями, стремятся сообщать уточненную информацию - это их профессиональная обязанность и проявление уважения к читателю, однако, к сожалению, из-за многочисленных препятствий СМИ сегодня не всегда могут это делать.
До и в ходе реализации программы "Проверка фактов", со стороны ее исполнителей не соблюдалось священное правило журналистики прозрачно и беспристрастно учитывать мнение всех сторон. Сайт media.am взял на себя роль цензора и судьи, требуя даже подвергнуть цензуре опубликованные в СМИ интервью, цензурируя слова интервьюируемых.
Между тем, согласно законодательству РА, авторское право на интервью принадлежит лицам, дающим интервью и проводящим интервью, в качестве соавторов, если между ними нет иной договоренности. Публикация интервью разрешается с согласия лиц, дающих интервью и проводящих интервью.
Получается, что сторона, предлагающая цензурировать слова соавтора, участвующего в интервью, предлагает обойти или нарушить законодательство РА.
Несмотря на то, что сотрудники цензурного сайта приводят примеры того, что публикации некоторых властных или околовластных СМИ также подверглись проверке, однако, если сравнить, то в процентном отношении они незначительны и носят формальный характер.
Как и во всем мире, в Армении также широко распространена социальная сеть Facebook и более 40% читателей СМИ получают распространяемую ими информацию именно через эту сеть. Благодаря своей усердной многолетней работе СМИ завоевали доверие читателей, сумели привлечь сотни тысяч подписчиков.
Если цель армянской и грузинской компаний, осуществляющих «проверку фактов», действительно честна и состоит в борьбе с фейковыми новостями, а не в нанесении вреда СМИ и препятствовании свободе слова и свободе выражения, то до принятия так называемого «вердикта», они могли и обязаны были сообщить СМИ о конкретной проблемной публикации, обсудить, представить основания для подозрений, что в публикации есть ложная информация, прийти к согласию относительно исправления или удаления публикации и только в случае невыполнения договоренности обращаться в Фейсбук.
Однако, армянская организация, осуществляющая проверку фактов в подобном стиле, без глубокого изучения, и ее веб-сайт, вследствие необдуманной политики и поспешных действий, пытались одним махом заставить замолчать официально зарегистрированные, платящие налоги и хорошо зарекомендовавшие себя ответственные СМИ с намерением осуществлять контроль в ходе выборов. Вместо этого различные сайты, возникающие как грибы после дождя, беспрепятственно распространяют отвратительную дезинформацию и ложные новости через свои страницы и группы в Facebook с десятками тысяч подписчиков.
Кстати, армянские СМИ имеют достаточно успешный партнерский опыт сотрудничества с Facebook. Известно множество случаев, когда администрация этой социальной сети делала замечание по поводу конкретной публикации, и она была удалена или изменена в соответствии с правилами Facebook.
Примечательно также, что когда Facebook меняет какой-либо алгоритм или внедряет новые правила, обязательно заранее информирует своих абонентов, иногда решение опротестовывается, предоставляется возможность исправить ошибку, а в данном случае необоснованные и самовольные решения media.am воспринимаются как истина в последней инстанции, по их определению - вердикт. Отметим, что до 7 июня, в течение недели после начала программы проверки фактов, условия обжалования решения на официальном сайте грузинской организации были только на грузинском языке. То есть армянские СМИ на протяжении недели были лишены возможности опротестовать «вердикты» в отношении их публикаций. Система уведомления и обжалования вердиктов не действует.
Таким образом, проверяющая организация своими предвзятыми «вердиктами» наносит серьезный ущерб фейсбуковским страницам СМИ, имеющих ежемесячную аудиторию в 4 млн и более, зачастую не учитывая в своем вердикте публичные разъяснения, контраргументы и возражения данного СМИ в связи с оспариваемой публикацией.
Кстати, media.am исследования по анализу сайта свидетельствуют о том, что во многих случаях публикации данного сайта относительно конкретной статьи какого-либо СМИ сами являются манипулятивными, не полностью уточненными, не многосторонними, а всего лишь заключениями, сделанными на основе одного мнения. В некоторых случаях сайт цитирует выдержки из российских СМИ в качестве подтверждения или доказательства ложности новостей публикации. И где гарантия, что они содержат абсолютную истину? Или в качестве доказательства приводят ответы на запросы из государственных органов.
Кроме того, политика проверки фактов в Facebook запрещает проверять высказанные политическими деятелями мысли, но для того, чтобы охарактеризовать публикацию одного из СМИ как «ложную», которая для обоснования своей информации ссылалась на одного из политиков, организация «проверяющая факты» проверила также заявление данного политика и под видом проверки публикации СМИ подготовила полный материал о биографии указанного политика. В этом случае проверяющий факты нарушил правила политики проверки фактов в Facebook.
Проверяющий факты, помимо представления фактов о проверяемом материале, в некоторых случаях коснулся деятельности СМИ в целом, охарактеризовав сайт как распространитель ложных сведений, на что проверяющий факты не имеет права.
В некоторых случаях были озвучены оценки относительно СМИ, его учредителя, других координируемых им платформ, сформировав у читателей предвзятое отношение (как распространители ложной информации), на что у проверяющих факты лиц нет права, и что не входит в функции Facebook для проверки достоверности публикаций в Facebook посредством третьей стороны, а также не входит в функции лиц, проверяющих факты.
Оставим в стороне то обстоятельство, что ответы, полученные от государственных ведомств, принимаются реализаторами этой программы как абсолютная истина, и это в том случае, когда процесс и окончание длившейся 44 дня последней Арцахской войны, в конце концов, показали, что в течение этих дней общество не всегда получало соответствующую действительности информацию, общество было введено в заблуждение исключительно в результате получения официальной информации.
Союз журналистов Армении против распространения ложных, всесторонне не проверенных новостей и дезинформации, в то же время не намерен терпеть манипулятивную деятельность, будет использовать весь не запрещенный законом инструментарий для борьбы с предвзятой, «прицельной» журналистикой, также борьбы с нарушающей экспертные принципы деятельностью, направленной против свободы выражения, становления и развития независимых СМИ, прав СМИ и журналистов.