Գնում են առարկայական քննարկումներ. ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանը՝ Գեղարքունիքում և Սյունիքում սահմանապահների տեղակայման մասին 07/07/2021   13:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին ռուս սահմանապահների տեղակայման վերաբերյալ առարկայական քննարկումներ են ընթանում։ Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՀՀ-ում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
«Գիտեք, ռուս սահմանապահներն արդեն Սյունիքում են։ Հայ-ադրբեջանական սահմանի հատվածում տեղակայված են ռուս սահմանապահների դիրքերը, որոնք նպաստում են, որպեսզի իրավիճակը հանգիստ և կայուն լինի», - ասել է Կոպիրկինը։
Նրա խոսքով ՝ շատ կարևոր է այնպես անել, որ տեղի բնակիչներն իրենց առավելագույնս հարմարավետ զգան նոր, անսովոր պայմաններում:
Ինչ վերաբերում է սահմանապահների տեղակայմանը սահմանի երկայնքով, այդ թվում ՝ Գեղարքունիքում, Կոպիրկինը նշել է, որ քննարկվում է այն հարցը, թե ինչպես կարելի է ընդլայնել այդ ներկայությունը ։
«Այդ հարցերի շուրջ ընթանում են առարկայական քննարկումներ, խորհրդատվություն, այդ թվում ՝ գործնական առումով ։ Ես կարծում եմ, որ ամեն ինչ կորոշվի Հայաստանի անվտանգության շահերով, սահմանին կայունության ապահովմամբ եւ եռակողմ ձևաչափով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացմամբ», - նշել է Կոպիրկինը։
21:16 25/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին
16:14 21/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ում ՌԴ դեսպանը հանդիպել է Հանուն սոցիալական արդարության կուսակցության նախագահի հետ
13:43 12/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ գերիների վերադարձի ուղղությամբ շարունակելու է զբաղվել անձամբ գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովը.Սերգեյ Կոպիրկին
09:43 28/01/2021  |  ՄամուլՌուսաստանի դեսպանն ակտիվացել է. այս հանդիպումներն իրականում տողատակ ունեն. «Ժողովուրդ»
22:15 26/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳագիկ Ծառուկյանը հանդիպել է ՀՀ–ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ
16:49 26/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱնդրանիկ Փիլոյանն ընդունել է Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին

“Идут предметные обсуждения”: посол России в Армении о размещении пограничников в Гегаркунике и Сюнике 07/07/2021   13:46  |  Лента новостей
Относительно размещения российских пограничников на границе Армении и Азербайджана идут предметные обсуждения, заявил в беседе с  журналистами в среду Чрезвычайный и Полномочный посол России в Армении Сергей Копыркин.
"Вы знаете, российские пограничники уже находятся в Сюнике. На участках армяно-азербайджанской границы размещены посты российских пограничников, которые содействуют тому, чтобы ситуация была спокойной и стабильной", - сказал Сергей Копыркин.
По его словам, очень важно сделать так, чтобы местные жители чувствовали себя в новых непривычных условиях максимально комфортно.
Что касается размещения пограничников вдоль границы, в том числе в Гегаркунике, Копыркин отметил, что обсуждается вопрос о том, как можно расширить такое присутствие.
"По этим вопросам идут предметные обсуждения, консультации, в том числе и в практическом плане. Я думаю, что все будет определяться интересами безопасности Армении, обеспечения стабильности на границе и реализацией договоренностей, достигнутых в трехстороннем формате", - отметил посол РФ.