Հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին տեղում ծանոթանալու համար նպատակահարմար է կազմակերպել ՀԱՊԿ քարտուղարության այց. Արմեն Գրիգորյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Զասի հետ 07/05/2021   17:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր տեղի է ունեցել ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հեռախոսազրույցը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ: Այս մասին հայտնում են Անվտանգության խորհրդի գրասենյակից:
Հեռախոսազրույցի սկզբում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը շնորհավորել է Արմեն Գրիգորյանին ս.թ. հունիսի 20-ին հաջող արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների կազմակերպման և անցկացման կապակցությամբ:
Անուհետև ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն իր մտահոգությունն է հայտնել ս.թ. հուլիսի 3-ին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հայտարարության մեջ հնչեցված որոշ ձևակերպումների և գնահատականների կապակցությամբ:
ԱԽ քարտուղարը համոզմունք է հայտնել, որ ստեղծված իրավիճակը չի կարելի որակել որպես միջադեպ, քանզի արդեն տևական ժամանակ է, ինչ Ադրբեջանի զինծառայողները չեն լքում ՀՀ սուվերեն տարածքը:
Հաշվի առնելով, որ ադրբեջանական կողմի գործողությունները Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի մի մասի բռնազավթման ակնհայտ փորձ են, Արմեն Գրիգորյանը ևս մեկ անգամ շեշտել է, որ ՀԱՊԿ քարտուղարության մակարդակով կատարվող ձևակերպումների հարցում անհրաժեշտ է ցուցաբերել զսպվածություն՝ իրավիճակի հանգուցալուծմանն ուղղված կառուցողական ջանքերը հարվածի տակ չդնելու համար:
Զրույցի ավարտին Արմեն Գրիգորյանը ընդգծել է, որ  հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին տեղում ծանոթանալու համար նպատակահարմար է կազմակերպել ՀԱՊԿ քարտուղարության այց:
13:51 03/07/2021  |  ՄեկնաբանությունԴիվանագիտական լեզվից «թարգմանենք», ապա ստացվում է հետևյալը՝ այնտեղ կռիվ չկա, դուք չեք կռվում, ինչո՞ւ մենք պետք է միջամտենք՝ ձեր փոխարեն կռվենք. Աբրահամյան
11:57 03/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ-ը Հայաստանի հարավում իրավիճակը գնահատում է որպես Ադրբեջանի հետ սահմանային միջադեպ
10:20 05/06/2021  |  ՄամուլՀԱՊԿ ոչ պատշաճ արձագանքը. ինչպես է ընկալվել Փաշինյանի այցը Եվրոպա. «Ժողովուրդ»

Секретарь Совбеза Армении выразил обеспокоенность некоторыми формулировками и оценками в заявлении генсека ОДКБ 07/05/2021 18:10 | Лента новостей
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян провел телефонный разговор с генеральным секретарем ОДКБ Станиславом Засем.Об этом сообщает пресс-служба Совбеза Армении.
В ходе разговора генсек ОДКБ поздравил Армена Григоряна в связи с организацией и проведением успешных внеочередных парламентских выборов 20 июня.
В ходе беседы секретарь Совбеза выразил обеспокоенность некоторыми формулировками и оценками генерального секретаря ОДКБ Станислава Зася в заявлении от 3 июля.
Секретарь Совбеза выразил убежденность, что сложившуюся ситуацию нельзя назвать инцидентом, так как азербайджанские военнослужащие уже длительное время не покидают суверенную территорию Республики Армения.
Учитывая, что действия азербайджанской стороны являются очевидной попыткой оккупации части суверенной территории Республики Армения, Армен Григорян еще раз подчеркнул, что необходимо проявлять сдержанность в формулировках на уровне секретариата ОДКБ, чтобы не ставить под удар конструктивные усилия по разрешению ситуации.
В завершение беседы Армен Григорян подчеркнул, что для ознакомления с ситуацией на армяно-азербайджанской границе целесообразно организовать визит секретариата ОДКБ.