Առաքել Մովսիսյանի և նրա գույքի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել 07/05/2021   16:57  |  Վարչական իրավունք
ՀՀ սնանկության դատարանը՝ դատավոր Բագրատ Մկրտչյանի նախագահությամբ, որոշում է կայացրել ԱԺ նախկին պատգամավոր Առաքել Մովսիսյանի՝ Շմայսի և վերջինիս գույքի նկատմամբ հետախուզում հայտարարելու մասին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկանում է «Դատալեքս» համակարգից։
Նշենք, որ ՀՀ բանկերից մեկը հայցադիմում էր ներկայացրել ՀՀ սնանկության դատարան՝ պահանջելով սնանկ ճանաչել Առաքել Մովսիսյանին. Նրա պարտքը բանկին անցնում է 5 միլիոնի շեմը։ Ընդ որում՝ դիմումը վարույթ ընդունելու մասին դատարանը ծանուցումներ է ուղարկել Առաքել Մովսիսյանի՝ դիմումում նշված պարտապանի բնակության և հաշվառման վայրի հասցեով, ծանուցմանը դատարանը կցել է դիմումը և պարտապանին տրամադրել 15-օրյա ժամկետ՝ իր սնանկությունը գրավոր վիճարկելու համար, սակայն ծրարները հետ են վերադարձվել դատարան՝ առանց հասցեատիրոջը հանձնվելու, նշումով՝ «Չպահանջված»։
««Սնանկության մասին» ՀՀ օրենքի 103-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` եթե ֆիզիկական անձ պարտապանը, փաստացի իր գործունեությունը դադարեցրած անհատ ձեռնարկատեր պարտապանը կամ իրավաբանական անձ պարտապանի ղեկավարը բացակայում են, և նրանց գտնվելու (բնակության) վայրը բացահայտել հնարավոր չէ, ապա դատարանն իր նախաձեռնությամբ հետախուզում է հայտարարում պարտապանի (պարտապանի ղեկավարի) և նրա գույքի, ինչպես նաև հաշվապահական և այլ փաստաթղթերի նկատմամբ:
Հետևաբար` նկատի ունենալով, որ ֆիզիկական անձ պարտապանը բացակայում է իր բնակության (գտնվելու) վայրից և վերջինիս բնակության վայրը չի բացահայտվել, դատարանը գտնում է, որ Առաքել Աբրահամի Մովսիսյանի և նրա գույքի նկատմամբ պետք է հայտարարել հետախուզում»,- նշված է դատարանի որոշման մեջ։
09:05 27/03/2020  |  ՄամուլԶինվորական քննչական բաժնում իրարանցում է. քննիչները փակուղու առաջ են կանգնել. Խոսքը Շմայսի որդու մասին է․ «Ժողովուրդ»
11:40 13/02/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱռաքել Մովսիսյանի որդուն կալանավորելու մասին որոշումը բողոքարկվել է
08:50 12/04/2019  |  ՄամուլՆախկին պատգամավոր Առաքել Մովսիսյանին` Շմայսին, ԱՄՆ-ից «դեպորտ» են արել. «Ժամանակ»
09:48 15/01/2019  |  ՄամուլՇմայսը լքել է Հայաստանը. ընտանիքով մեկնել է ԱՄՆ՝ մշտական բնակության. «Ժամանակ»
09:34 24/10/2018  |  ՄամուլԱռաքել Մովսիսյանի եղբայրները վկայի կարգավիճակով են հարցաքննվել. «Ժողովուրդ»

Суд объявил в розыск экс-депутата парламента Армении Аракела Мовсисяна и его имущество 07/05/2021   17:22  |  Административное право
Суд по делам банкротства под председательством судьи Баграта Мкртчяна вынес постановил объявить в розыск бывшего депутата парламента Армении Аракела Мовсисяна по прозвищу “Шмайс” и его имущество. Об этом “ФактИнфо” стало известно из сообщения на портале судебной информационной системы “Даталекс”.
Отметим, что один из армянских банков обратился в суд по делам о банкротстве с требованием о признании банкротом Аракела Мовсисяна. Бывший депутат задолжал банку свыше 5 миллионов драмов. Суд направил Аракелу Мовсисяну извещения по месту его жительства и прописки, приложив к повестке заявление, и предоставил должнику 15-дневный срок для оспаривания банкротства в письменной форме, однако извещения были возвращены обратно в суд без вручения адресату,  с пометкой "Невостребовано".
Согласно части 1 статьи 103 закона РА "О банкротстве", в случае отсутствия должника и при невозможности установления его местонахождения суд по собственной инициативе объявляет в розыск должника, его имущество, а также бухгалтерские и прочие документы.