Ղեկավարները պետք է առաջին հերթին մտածեն այն մասին, թե ինչպես լուծել ջրի սակավության խնդիրը, որն ամեն տարի ավելանալու է. Արմեն Գևորգյան 07/02/2021   11:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ոռոգման ջրի խնդրի լուծման համար ինչն է առավել կարևոր՝ ջուրը ինքնին, թե խելք՝ ջրային ռեսուրսները կառավարելու համար: Կարծում եմ, որ ֆերմերների համար նշանակություն չունի, թե ով և ինչպես է ղեկավարում գործընթացը, նրանց համար կարևոր է ջուրը ամբողջությամբ և ժամանակին ստանալ: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է «Հայաստան» դաշինքի անդամ Արմեն Գևորգյանը։
«Ընդհանուր առմամբ երկրի համար կարևոր է, որ այս գործընթացը կառավարելի լինի, քանի որ ջրային ռեսուրսները սահմանափակ են, և դրանց հասանելիությունը հիմնականում որոշվում է ոչ թե մարդու, այլ բնության կողմից: Պետության խնդիրն է հնարավորինս ռացիոնալ և ճիշտ կառուցել դրանց օգտագործման ողջ գործընթացը ՝ կուտակումից մինչև բաշխում:
Ջրային ռեսուրսները այսօր նաև դիվանագիտություն և միջպետական հարաբերություններ են: Օրինակ՝ Թուրքիայի հետ սա միակ ոլորտն է, որտեղ հարաբերությունների բացակայության պայմաններում կա ոչ տեսանելի համագործակցություն:
Ի՞նչ արեց Նիկոլի կառավարությունն այս ուղղությամբ: Ոչինչ: Երկրում չի սկսվել ոչ մի նոր ջրամբարի կամ ջրանցքի շինարարություն, չնայած երեք տարվա ընթացքում պետական պարտքն աճել է 2 միլիարդ դոլարով: Նախկին իշխանությունների օրոք Կոտայքում ավարտվեց Մարմարիկի ջրամբարը, սկսվեց Արարատում Վեդիի ջրամբարի կառուցումը և մշակվեց Շիրակում Կապսի ջրամբարի ծրագիրը: Նախկինները կառուցել են մի շարք փոքր ջրամբարներ և տասնյակ կիլոմետրերով մայր ջրանցքներ են հիմնանորոգել: Ժամանակին Համաշխարհային բանկը՝ Հայաստանում ջրանցքների կապիտալ վերանորոգման ծրագիրը ճանաչեց լավագույնը աշխարհում:
Ժամանակին Սեւանա լճի մակարդակը բարձրացավ ավելի քան 2,5 մետրով, իսկ այսօր ժողովուրդին հրամցնում են Սևանի հետ կապված անհասկանալի ռեկորդներ:
Ֆերմերները ջուր չունեն, բայց նրանց ասում են, որ պետք է հնարավորինս արագ անցնեն ոռոգման նոր տեխնոլոգիաների, ինչպիսին է կաթիլային ոռոգումը: Ճիշտ է, բայց երկու նշանակալից հանգամանք. Այդ լուծումները նոր և զգալի ծախսեր են ֆերմերների համար, և երկրորդը ՝ ամեն դեպքում, նույնիսկ այդ տեխնոլոգիայի դեպքում ջուրը պետք է հոսի խողովակների մեջ: Կաթիլային ոռոգումը հիմնականում արդյունավետ գյուղատնտեսության խնդիր է, ոչ թե ոռոգման:
Այսօր ղեկավարները պետք է առաջին հերթին մտածեն այն մասին, թե ինչպես լուծել ջրի սակավության խնդիրը, որն ամեն տարի ավելանալու է: Եվ այս իմաստով Հայաստանում շատ ռիսկային է դառնում գյուղատնտեսությամբ զբաղվելը:
Ինչպե՞ս անել, որ գարնանային ջրերը հնարավորինս կուտակվեն մեր տարածքում և չհոսեն հարևան երկրների ջրամբարներ: Ղեկավարները պետք է կարողանան կանխատեսել իրավիճակը ամբողջ ոռոգման սեզոնի համար, գնահատեն ռիսկերը և գտնեն առավել օպտիմալ լուծումներ: Այս գործընթացը պահանջում է գիտելիք և փորձ, որոնք շատ ղեկավարներ այսօր չունեն և, ամենայն հավանականությամբ, արդեն չեն ունենա: Դա չի լինելու, քանի որ նրանց հայտնվելու համար պարզ ցանկություն էլ չկա»,-գրել է Արմեն Գևորգյանը:
11:53 01/07/2021  |  ՄեկնաբանությունՀայաստանը դառնում է տարածաշրջանի ամենահետամնաց երկիրը. Գևորգյան
15:25 18/06/2021  |  Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021Կոչ ենք անում անպայման մասնակցել քվեարկությանը և իրացնել Հայաստանում նոր և պատասխանատու, կարողունակ և ազգային իշխանություն ձևավորելու ձեր իրավունքը. Արմեն Գևորգյան
13:21 17/06/2021  |  Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021Չսխալվել ամենակարեւոր պահին. Արմեն Գևորգյան
12:54 16/06/2021  |  ՄեկնաբանությունՆիկոլն ազդանշան է ուղարկում իր թյուրք գործընկերներին. Արմեն Գևորգյան
11:10 15/06/2021  |  ՄեկնաբանությունՊետությունը թևակոխում է անկառավարելի քաոսի փուլ. Արմեն Գևորգյան
13:13 12/06/2021  |  ՄեկնաբանությունԻշխանություններն անթաքույց աշխատանքից հեռացնում են մեր դաշինքի աջակիցներին. Արմեն Գևորգյան
18:58 10/06/2021  |  ՄեկնաբանությունԴատարանը ոչ իրավաչափ է ճանաչել Արմեն Գևորգյանի կնոջ մորաքրոջ որդու գույքի վրա կալանք դնելու մասին ՀՔԾ քննիչի որոշումը. Ալեքսանյան
11:42 09/06/2021  |  Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021Արարածը, որը կոչվում է Նիկոլ, իր արշավը տանում է առճակատման հունով. Արմեն Գևորգյան

Процесс управления водными ресурсами требует знания и опыта, чего у многих управленцев сегодня нет - Геворкян 07/02/2021 12:06 | Лента новостей
Процесс управления водными ресурсами требует знания и опыта, чего у многих управленцев сегодня нет, пишет бывший вице-премьер Армении Армен Геворкян в своем Telegram-канале . Запись Геврокяна публикуем ниже:
"Что важнее для решения проблемы с ирригационной водой - наличие самой воды или мозгов, для управления водными ресурсами. Думаю, для фермеров не имеет значения кто и как управляет процессом, им важно во время и в полном объёме получить воду. Но для страны в целом важно, чтобы этот процесс был управляемым, так как водные ресурсы - это ограниченные ресурсы и их наличие во многом определяется природой, а не человеком. Задача человека максимально рационально и правильно построить весь процесс их использования - от накопления и до распределения.
Водные ресурсы - сегодня еще и дипломатия, межгосударственные отношения. Например, с Турцией - это единственная сфера, где при отсутствии отношений, есть взаимодействие.
Что сделало правительство Никола в этом направлении? Ничего!! Не начато строительство ни одного нового водохранилища или канала в стране, хотя госдолг за три года вырос на 2 млрд долларов. При предыдущих властях достроено Мармарикское водохранилище в Котайке, начато строительство Ведийского водохранилища в Арарате и разработан план по Капскому водохранилищу в Шираке. Построено множество мелких хранилищ и капитально реконструированы десятки километров основных каналов. В свое время Всемирный Банк признал программу капитального ремонта каналов в Армении лучшей в мире!!!
В свое время уровень озера Севан вырос более чем на 2,5 метра, а сегодня народу преподносят непонятные рекорды по Севану.
У фермеров нет воды, но им говорят, что надо максимально быстро перейти к новым технологиям орошения, например, капельному. Это верно. Но два существенных момента - это новые и большие затраты для фермеров, и второе - в любом случае даже при этой технологии в трубах должна течь вода!!! Капельное орошение - это прежде всего вопрос эффективного сельского хозяйства, а не орошения. Сегодня управленцы должны прежде всего думать о том, как решать вопрос с дефицитом воды, который с каждым годом будет усиливаться. И в этом смысле заниматься сельским хозяйством в Армении становится очень рискованно.
Как сделать так, чтобы весенние воды максимально много накапливались на нашей территории и не уходили бы в резервуары соседних стран. Управленцы должны быть в состоянии прогнозировать состояние дел на весь ирригационный сезон вперед, оценивать риски и находить максимально оптимальные решения. Этот процесс требует знания и опыта, чего у многих управленцев сегодня нет и, по всей видимости, уже не будет. Не будет потому, что нет простого желания, чтобы они появились"".