Հուլիսին նույնպես շոգ է լինելու. օդի ջերմաստիճանը կհասնի+41 աստիճանի.Գագիկ Սուրենյան 07/02/2021   12:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսին նույնպես շոգ է լինելու, ՀՀ ողջ տարածքում օդի միջին ջերմաստիճանը նորմայից բարձր կլինի 2-3 աստիճանով: Այս մասին ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը:
Նա նշեց, որ տաք օդային հոսանքների ներթափանցմամբ պայմանավորված՝ Հանրապետության հովտային շրջաններում
(Արարատյան դաշտավայրում և Երևանում) առանձին օրերին օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա և կհասնի +40 +41 աստիճանի, բայց ի տարբերություն հունիսի, կլինեն օրեր, երբ կունենանք նաև սառը հոսանքի ներթափանցում: Շոգերը ժամանակ առ ժամանակ կընդհատվեն սառը օդային հոսանքներով, որոնք Հանրապետության առանձին հատվածներում կառաջացնեն ամպրոպային բնույթի կարճատև անձրևներ:
Տեղումների քանակը հուլիսին Հանրապետութունում կանխատեսվում է նորմայի սահմաններում:
Ամսի 3-4 սպասվում է հերթական տաք հոսանքի ներթափանցումը Իրաքի տարածքից, ջերմաստիճանը կտրուկ բարձրանալու է մոտ 4-5 աստիճանով, իսկ ամսի 4-ին կլինի բարձր ջերմային ֆոն՝ +40 +41 աստիճան՝ Երևանում, Արարատյան դաշտավայրում և Սյունիքի հովտային գոտում, բայց սա կարճ կտևի: Հուլիսի 6-ից սկսած՝ օդային հոսանքները կփոխեն իրենց ուղղությունը, տաք օդի հոսանքը կնահանջի՝ իր տեղը զիջելով Սև ծովից եկող սառը օդային հոսանքներին և օդի ջերմաստիճանը կնվազի: Հուլիսի 6-7-ը կունենանք ջերմաստիճանային անկում և ջերմաստիճանը դառնա +35 +36 աստիճան:

Снова будет жарко: главный синоптик Армении рассказал, чего ждать от погоды в июле 07/02/2021   12:33  |  Информационная платформа
Июль тоже выдастся жарким, среднемесячная температура воздуха превысит норму на 2-3 градуса на всей территории Армении. Об этом на пресс-конференции в пятницу заявил заместитель директора ГНКО "Центра гидрометеорологии и мониторинга" министерства окружающей среды Армении Гагик Суренян.
По его прогнозам, что в связи с проникновением теплых воздушных потоков в долинах, в частности,  в Араратской области и Ереване, температура воздуха в отдельные дни достигнет 40-41 градусов. В отличие от июля, в отдельные дни в июле ожидается проникновение холодных воздушных масс с Черного моря, что приведет к отступлению жары на время..
По его словам, время от времени прогнозируются  грозовые дожди, но количество осадков останется в пределах нормы.
Главный синоптик Армении сообщил, что 3-4 июля ожидается проникновения горячих воздушных масс из Ирака. Температура воздуха в Ереване, Арарате и долинах Сюника до отметки в 40-41 градусов выше нуля.  Но уже с 6 июля жара уступит место прохладе, и температура воздуха понизится до +35-+36 градусов.