Ավարտվել է Մովսես Հակոբյանի վերաբերյալ քրեական գործով նախաքննությունը, նա ներգրավվել է որպես մեղադրյալ. ԱԱԾ 07/01/2021   11:59  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում  քննված քրեական գործով կատարված բազմակողմանի, օբեկտիվ և լրիվ քննության պայմաններում հիմնավորվել է, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության ռազմական վերահսկողության ծառայության նախկին պետը, երկարամյա ծառայության բերումով իրավասություն ունենալով ծանոթանալու պետական գաղտնիք կազմող տեղեկություններին, 2020 թվականի նոյեմբերի 19-ին հրապարակային հարցազրույցներից մեկի ժամանակ հրապարակել է ՀՀ կառավարության 13.03.1998թ. «ՀՀ պետական գաղտնիքի շարքը դասվող տեղեկությունների ցանկը հաստատելու մասին» N173 որոշմամբ նախատեսված պետական գաղտնիք հանդիսացող՝ սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի երկարաժամկետ կանխատեսումների ուղղությունները, զարգացման ծրագրերը բացահայտող, ինչպես նաև զինված ուժերի, այլ զորքերի և քաղաքացիական պաշտպանության ուժերի կիրառման ծրագրերը, օպերատիվ ծրագրերը, մարտական կառավարման, տարբեր աստիճանի մարտական պատրաստականության բերելու վերաբերյալ փաստաթղթերը բացահայտող՝ ռազմական բնագավառի հույժ գաղտնի տեղեկություններ:
Գործով ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության պայմաններում նախկին բարձրաստիճան զինվորականը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 306-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված ենթադրյալ հանցագործություն կատարելու համար ներգրավվել է որպես  մեղադրյալ, և նրա նկատմամբ ընտրվել է խափանման միջոց:
2021 թվականի հունիսի 29-ին քրեական գործը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և դատարան ուղարկելու համար:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը պետական գաղտնիքի հետ ծանոթանալու իրավունք ունեցող անձանց հորդորում է խստորեն պահպանել «Պետական և ծառայողական գաղտնիքի մասին» ՀՀ օրենքի պահանջները, քանի որ դրանք պաշտպանվում են պետության կողմից, և դրանց տարածումը կարող է ծանր հետևանքներ առաջացնել Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության համար:
Միաժամանակ, տեղեկացվում է, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 306-րդ հոդվածը քրեական պատասխանատվություն է նախատեսում պետական գաղտնիքը դիտավորությամբ կամ անզգուշությամբ հրապարակելու համար, իսկ նույն հոդվածի ծանրացուցիչ մասի համար որպես պատիժ է նախատեսված ազատազրկում՝ երեքից յոթ տարի ժամկետով:

Уголовное дело в отношении Мовсеса Акопяна завершено: он привлечен в качестве обвиняемого - СНБ 07/01/2021   12:20  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении сообщает, что в условиях проведенного в следственном департаменте СНБ  разностороннего, объективного и полного расследования уголовного дела подтвердилось, что  бывший начальник Военно-контрольной службы Минобороны РА, имея по долгу многолетней службы право на ознакомление со сведениями, содержащими государственную тайну, 19 ноября 2020 года в одном из публичных интервью обнародовал совершенно секретные сведения, касающиеся военной сферы.
"В условиях достаточной совокупности полученных по делу доказательств бывший высокопоставленный военный привлечен в качестве обвиняемого за совершение предполагаемого преступления, предусмотренного по части 1 статьи 306 УК РА. В отношении него избрана мера пресечения", - говорится в сообщении
29 июня 2021 года уголовное дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор за законностью предварительного следствия, для утверждения обвинительного заключения и отправки в суд.
СНБ Армении призывает лиц, имеющих право на ознакомление с гостайной, строжайше соблюдать требования закона РА “О государственной и служебной тайне”, так как они защищены государством и их распространение может повлечь тяжкие последствия для Республики Армения.
Ведомство сообщает, что статья 306 УК Армении предусматривает уголовную ответственность за умышленное разглашение гостайны или ее разглашение по неосторожности, а для отягчающей части той же статьи предусмотрено наказание в виде лишения свободы на срок от трех до семи лет.