5-րդ շարասյունների հետ խոսելու բան չունեմ. Սամվել Բաբայանը հայտարարել է, թե Իսագուլյանն իրեն սպառնացել է 06/28/2021 11:49 | ԼՐԱՀՈՍ
Ե°վ վերջին պատերազմը, և° իրադարձությունների հետագա զարգացումը ցույց տվեցին, թե որքանով է Ռուսաստանը հետաքրքրված տարածաշրջանով և, համապատասխանաբար` Հայաստանում իշխանության մեջ գտնվող իր մարդկանցով: Կոնկրետ մարդկանց վրա «խաղադրույք անելն» ու նրանց առաջ տանելը բոլոր գերտերությունների համար ընդունված գործընթաց է: Նրանք սովորաբար ընտրում ու աջակցում են այն հավանական առաջնորդներին, ովքեր վայելում են բնակչության մեծ մասի վստահությունն ու դրական վերաբերմունքը:
Ռուսաստանի պարագայում այս կանոնը չգործեց, քանի որ բացի հատուկ ծառայություններից ու տարածաշրջանային պատասխանատուներից, այստեղ ակտիվորեն աշխատում են նաև մասնավոր խմբեր, որոնք հետապնդում են իրենց սեփական շահերը, ռուսական պետական շահի հետ ոչ մի առնչություն չունենող:
Արցախյան ընտրություններից առաջ ինձ է դիմել հենց այդ 5-րդ շարասյունը, որպեսզի աջակցեմ ու առաջ մղեմ նրանց թեկնածու Վիտալի Բալասանյանին: Վերջինս բավականին ենթարկվող ու կառավարելի անձնավորություն է, ինչն էլ վկայում է, որ նա կդառնա հարմար տեղական կամակատար և կիրագործի Արցախը Հայաստանից տարանջատելու ծրագիրը: Միակ խնդիրը նրա ցածր վարկանիշն էր բնակչության մոտ:
Այդ ժամանակ նման առաջարկով ինձ մոտեցել էր Գառնիկ Իսագուլյանը, ով արդեն երկար ժամանակ աշխատում է 5-րդ շարասյան համար, միևնույն ժամանակ սպասարկում տարբեր շրջանակների, այդ թվում նաև քոչարյանա-սերժական շահերը:
Ես կտրականապես հրաժարվեցի դառնալ հակահայկական այդ ծրագրի մասնակիցը և գերադասեցի իմ Հայրենիքի շահը` խոստացված անձնական օգուտներից: Համագործակցության մերժում ստանալով` Իսագուլյանն անցավ սպառնալիքների. ինձ տեղեկացրին, որ իմ դեմ լրատվամիջոցներով կեղտոտ արշավ են սկսելու, ինչպես նաև զրկելու են Ռուսաստան մուտք գործելու իրավունքից:
Չնայած այն հանգամանքին, որ ես գիտեի, թե ում հետ գործ ունեմ, այնուամենայնիվ, ենթադրում էի, որ սպառնալիքներից այն կողմ նրանք չեն անցնի: Բայց ինտրիգներով և ռուսներին ուղղված կեղծ զեկուցագրերով առ այն, որ ինձ վրա անհրաժեշտ է ճնշում գործադրել, նրանց հաջողվեց կորզել այդ արգելքը:
Այնուամենայնիվ, ես չեմ զղջացել իմ որոշման համար` նույնիսկ նման գին վճարելով: Ես բազմիցս ասել եմ, հիմա էլ կրկնում եմ, որ ընդունում եմ քաղաքական ու պետական գործչի միայն մեկ՝ հայամետ դիրքորոշում և այլ վարքագիծ ինձ համար անընդունելի է:
Այո, ես միշտ ընդգծել եմ, որ մեր երկրի աշխարհագրական դիրքից ելնելով, մենք կոչված ենք Ռուսաստանի հետ գործընկերության, բայց այդ գործընկերությունը պետք է իսկապես լինի հավասարազոր: Ես միշտ բաց եմ արտահայտվել և, եթե քննադատել եմ Ռուսաստանին, ապա միացյալ Հայրենիքիս ուղղված սխալ գործողությունների և որոշումների պատճառով: Եվ եթե ես միշտ պատրաստ եմ Ռուսաստանի Դաշնության պաշտոնական ներկայացուցիչների հետ երկխոսության ու համագործակցության, ապա 5-րդ շարասյունների հետ խոսելու բան չունեմ:
Վերջերս տեղի ունեցած Հայաստանի խորհրդարանական ընտրություններին այդ խմբերը կրկին ակտիվացել են: Ավելին, այսօր նրանք բաժանվել են բազմաթիվ ճյուղերի, և նրանցից յուրաքանչյուրը ձգտում է առաջինն ապացուցել իր ռուսամետ կողմնորոշումը` չխորշելով անգամ հայ ժողովրդի և պետության շահերը ոտնահարելուց:
Իհարկե, կարող եմ այդ` բազմիցս վերավաճառված խմբերին, խորհուրդ տալ դադարեցնել իրենց անձնական շահերը Ռուսաստանի պետական շահ ներկայացնելուց, բայց հասկանում եմ, որ դա ժամանակի անիմաստ կորուստ է: Ուստի դիմում եմ իմ հայրենակիցներին և կոչ անում սթափ վերլուծել ցանկացած տեղեկատվություն, չհավատալ լրատվամիջոցների կեղծիքներին ու շահարկումների այն պատկերին, որը մատուցվում է 5-րդ շարասյան կողմից:
Մենք ունենք միայն մեկ ելք և այն հայտնի է: Մեզ անհրաժեշտ է հզոր բանակ: Եվ այն մեզ պետք է ոչ թե պատերազմելու, այլ մեր պայմաններով խաղաղություն պարտադրելու համար: Վերջերս Ալիևը հայտարարել է իր բանակի և ռազմական բյուջեի չափի ավելացման մասին: Սա նշանակում է, որ նա ցանկանում է մի մաս պոկել նաև Հայաստանից:
Հետևաբար, մենք պետք է շտապենք: Ոչ ոք դրսից չի գա` հայ ժողովրդին արտաքին թշնամուց փրկելու համար: Մենք ինքներս պետք է դա անենք: Սա° է Հայաստանի գերակա պետական շահը: Իսկ բոլոր նրանք, ովքեր աշխատել են հայերի պառակտման և մեր երկիրը թուլացնելու նպատակին, վերջապես պարտավոր են սթափվել գոնե հիմա, երբ մենք կանգնած ենք գոյութան սպառնալիքի առջև:

С пятыми колоннами говорить мне не о чем: Самвел Бабаян заявил, что Гарник Исагулян ему угрожал 06/28/2021 12:06 | Лента новостей
И последняя война, и последующее развитие событий показало всем, насколько Россия заинтересована в регионе и, соответственно, в своих людях у власти в Армении. Об этом говорится в комментарии бывшего секретаря Совета безопасности Республики Арцах,экс- командующего Армией обороны НКР Самвела Бабаяна. В комментарии также говорится:
"Делать ставку на конкретных людей и продвигать их – общепринятая практика для всех сверхдержав. Ставят, как правило, на потенциальных лидерах, имеющих доверие и положительное отношение большей части населения.
Но в случае с Россией это правило не сработало, потому что помимо спецслужб и региональных кураторов здесь активно работают и частные группы, преследующие свои собственные интересы, ничего общего с российскими не имеющие.
Перед выборами в Арцахе, ко мне обратилась та самая пятая колонна, чтобы я поработал на продвижение их кандидата Виталия Баласаняна. Тот достаточно послушен и управляем, чтобы стать для них удобным местным вассалом и реализовать план по разобщению Арцаха и Армении. Единственная проблема заключалась в его низком рейтинге у народа.
Ко мне тогда с этим предложением обратился Гарник Исагулян, который давно работает на пятую колонну, при этом обслуживает также интересы различных кругов, в том числе и Робо-сержевского. Я категорически отказался стать соучастником антиармянского плана и предпочел интересы моей Родины обещанной личной выгоде.
Получив мой отказ сотрудничать, Исагулян перешел к угрозам - меня известили, что начнут против меня грязную кампанию в СМИ, а также лишат возможности въезда в Россию.
Несмотря на то, что я знал с кем имею дело, я всё же допускал, что дальше угроз они не пойдут. Но интригами и ложными рапортами русским о необходимости давления на меня, им удалось выбить запрет на мое имя.
Тем не менее, я ни разу не пожалел о своем решении, даже несмотря на заплаченную за это цену. Я говорил тогда, и повторяю это сейчас, что признаю только одну позицию политика и государственника – это проармянская, и другое поведение для меня неприемлемо.
Да, я всегда подчеркивал, что мы обречены на партнерство с Россией в силу географического расположения нашей страны, но мы должны это партнерство сделать равноправным. Я всегда открыто критиковал Россию за те или иные неправильные по отношению к Армении действия и решения. Но если к диалогу и сотрудничеству с официальными представителями Российской Федерации я всегда готов, то с пятыми колоннами говорить мне не о чем.
На состоявшихся недавно в Армении выборах эта группировка вновь активизировалась. Более того, теперь она разделилась на множество разветвлений, и каждая рвется первой доказать свою пророссийскую ориентацию, не гнушаясь при этом попирать интересы армянского народа и государства.
Я бы, конечно, порекомендовал этим многократно перепродавшимся группировкам перестать выставлять свою частную заинтересованность за российские государственные интересы, но понимаю, что это пустая трата времени.
Поэтому я, обращаясь к своему народу, призываю не вестись на ложь и манипуляции в СМИ, трезво оценивать любую информацию и не верить той картине, которую вам упорно рисует пятая колонна.
Выход у нас один и он известен. Нам нужна мощная армия. И нужна не для того, чтобы воевать, а чтобы принуждать к миру на наших условиях. На днях Алиев заявил об увеличении численности своей армии и военного бюджета. Это означает, что он хочет урвать кусок и от Армении. Поэтому нам нужно торопиться. Никто никогда не придет извне спасать армянский народ от внешнего врага. Это должны сделать мы сами. В этом и состоит государственный интерес Армении. А все, кто работали на раскол внутри армян и на ослабление нашей страны, должны наконец опомниться хотя бы сейчас, когда мы встали перед угрозой существования".