Ադրբեջանում հայ ռազմագերիների վերաբերյալ քրեական գործերը կազմված են լեգենդների հիման վրա, հայ փաստաբանների ներգրավումը կարող է փոշիացնել այն. Արա Զոհրաբյան 06/25/2021   15:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանում հայ ռազմագերիների վերաբերյալ քրեական գործերը կազմված են լեգենդների հիման վրա և հայ փաստաբանների ներգրավումն այդ լեգենդը կարող է ուղղակի փոշիացնել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ երեկ ՀՀ փաստաբանների պալատը հանդես եկել՝ Ադրբեջանում ընթացող դատավարություններում հայ ռազմագերիերին իրավաբանական օգնություն ցույց տալու նախաձեռնությամբ։ Մասնավորապես, ՓՊ-ն որոշել է դիմել ՀՀ իրավասու մարմիններին, Ադրբեջանի իրավասու մարմիններին, Ադրբեջանի փաստաբանների միությանը, ինչպես նաև միջազգային այլ կառույցներին՝ հայ ռազմագերիներին ՀՀ փաստաբանների միջոցով իրավաբանական օգնություն ցույց տալն ապահովելու, ՀՀ փաստաբանների մուտքը Ադրբեջան թույլատրելու և նրանց անվտանգությունը երաշխավորելու հարցերով։
ՓՊ նախագահ Արա Զոհրաբյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ բազմաթիվ փաստաբաններ են արձագանքել, որոնք ցանկանում են ներգրավվել, ռազմագերիների ընտանիքների անդամներից ևս դիմել են, առաջիկայում այդ տեղեկությունները կհավաքվեն, գործողությունների պլանը կկազմվի, ինչից հետո ևս մեկ անգամ քննարկում կիրականացվի՝ իրավասու մարմինների հետ։ Զոհրաբյանն ընդգծեց, որ պետք է համագործակցել իրավասու մարմինների հետ, որ հաջողությունն ավելի մեծ լինի, հետո արդեն կգործեն։
«Ադրբեջանը պետք է թույլ տա, որ ՀՀ քաղաքացին գնա Բաքու, իրավական ընթացակարգեր կան, որ պետք է մասնակցի դատավարությանը։
Եթե Ադրբեջանը չթույլատրի, բնականաբար, չի ստացվի։ Իսկ դրան հասնելու համար անհրաժեշտ է ՀՀ իրավասու մարմինների և միջազգային կառույցների գործուն աջակցությունը, որոնք պետք է երաշխավորեն փաստաբանների անձեռնմխելիությունը»,- նշեց Արա Զոհրաբյանը։
Իսկ թե ինչ միջազգային իրավակարգավորումներ, իրավական ակտեր կան, կարգավորում են նշված գործընթացը, Զոհրաբյանը նշեց, որ մարդու իրավունքների պաշտպանությունը բոլոր երկրներում և միջազգային մի շարք պայմանագրերում երաշխավորված իրավունք է։
«Մնում է իրագործման հնարավորությունը, որովհետև այդ քրեական գործերը կազմված են լեգենդների վրա և հայ փաստաբանի ներգրավումն այդ լեգենդը կարող է ուղղակի փոշիացնել»,- ընդգծեց Արա Զոհրաբյանը։
Ինչ վերաբերում է միջազգային կառույցների ներկայացուցիչների կամ երրորդ պետության փաստաբանների ներգրավման հնարավորությանը, եթե ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող փաստաբաններին թույլ չտան ներգրավվել, ապա Զոհրաբյանը նշեց, որ դա ևս քննարկվել է, հնարավոր տարբերակ է, բայց առաջնային է ՀՀ փաստաբանների ներգրավումը, այդ տարբերակը կքննարկվի, երբ ՀՀ փաստաբաններին թույլ չտան ներգրավվել։
Նշենք, որ մի շարք գործերով Բաքուն արդեն կայացրել մեղադրական դատավճիռներ. լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեքյանը դատապարտվել է 20 տարվա ազատազրկման, իսկ 14 հայաստանցիների մասով դատաքննությունն արդեն սկսվել է Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանում. այսօր հրապարակվել է մեղադրական եզրակացությունը:

Уголовные дела в отношении армянских военнопленных в Азербайджане построены на легендах, участие армянских адвокатов может развеять их в пух и прах - Зограбян 06/25/2021 16:34 | Лента новостей
Уголовные дела в отношении незаконно удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных построены на легендах и привлечения к участию в них армянских адвокатов может развеять этот миф в пух и прах. Об этом в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” заявил председатель Палаты адвокатов Армении Ара Зограбян.
Напомним, Палата адвокатов накануне выступила с инициативой об оказании юридической помощи армянским военнопленным в рамках судебных разбирательств, проходящих в Баку. В частности, ПА решила обратиться к компетентным органам Армении и Азербайджана, в союз адвокатов Азербайджана, а также в иные международные структуры по вопросам обеспечения оказания армянским военнопленным юридической помощи посредством адвокатов РА, разрешения въезда армянских адвокатов в Азербайджан и гарантирования их безопасности.
Как сообщил “ФактИнфо” глава ПА Ара Зограбян, на инициативу откликнулись многочисленные адвокаты, которые выразили желание принять участие. По его словам, обратились также члены семей военнопленных. Он отметил, что в ближайшее время эти сведения будут собраны, будет составлен план действий, после чего состоится обсуждение с компетентными органами. Зограбян подчеркнул необходимость сотрудничества с компетентными органами для повышения шансов на успех.
“Азербайджан должен позволить, чтобы гражданин РА прибыл в Баку. Есть правовые процедуры, по которым он должен участвовать в судебном процессе. Если Азербайджан не выдаст разрешения, естественно, не получится. Чтобы добиться этого, необходима действенная поддержка компетентных органов РА и международных структур, которые должны гарантировать неприкосновенность адвокатов”, - отметил Ара Зограбян.
Что касается международных норм и правовых актов, регулирующих упомянутый процесс, Зограбян отметил, что защита прав человека во всех странах и в ряде международных договоров является гарантированным правом.
“Остается возможность реализации, поскольку эти уголовные дела построены на легендах и привлечение к участию армянских адвокатов может развеять их в пух и прах”, - подчеркнул Ара Зограбян.
Что касается возможности привлечения представителей международных структур и адвокаты из третьих стран в случае отказа в разрешении на участие адвоктов, являющихся гражданами РА, то Зограбян отметил, что этот вопрос также обсуждался. По его словам, этот вариант возможен, но первоочередным является привлечение к участию армянских адвокатов. “Этот вариант будет обсужден, когда армянским адвокатам не позволят участвовать”, - заявил он.
Отметим, что по ряду дел Баку уже вынес обвинительный приговор. В частности, ливанский армянин Виген Эулджекян был приговорен к 20 годам лишения свободы. А в бакинском суде по тяжким преступлениям начались слушания по делу 14 армянских военнопленных: сегодня было оглашено обвинительное заключение.