Պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանի վիճակն առնվազն անհանգստացնող է. Նա գտնվում է «Շենգավիթ» բժշկական կենտրոնում. պաշտպան 06/24/2021   12:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանը գտնվում է բժշկական վերահսկողության ներքո, վիճակն առնվազն անհանգստացնող է։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց «Իզմիրլյան» ԲԿ տնօրեն, «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորի թեկնածու Արմեն Չարչյանի պաշտպանական խմբի անդամ Արամ Վարդևանյանը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Արմինե Մելիքսեթյանի նախագահությամբ, մասնակի բավարարել է «Իզմիրլյան» ԲԿ տնօրեն, պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին քննիչի միջնորդությունը՝ նրան մեկ ամսով կալանավորելու որոշում կայացնելով։ Մինչ դատարանը կհրապարակեր խափանման միջոցի վերաբերյալ որոշումը, պրոֆեսոր Չարչյանը շտապ օգնության միջոցով տեղափոխվել է հիվանդանոց։ Պաշտպանության կողմը միջնորդություն է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին՝ խնդրելով իրացնել հայեցողական լիազորությունը և վերացնել կալանավորումը որպես խափանման միջոց։
Պաշտպան Արամ Վարդևանյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում նշեց, որ վստահ է, որ դատախազությունն ստացել է իրենց  ներկայացրած միջնորդությունը, վստահ է, որ դատախազությունը տեղեկացված է պրոֆեսորի առողջական վիճակի մասին։ Առ այս պահը պաշտպանության կողմը դատախազության կողմից որեւէ պատասխան չի ստացել, թեև Վարդևանյանն ընդգծեց, որ բոլոր հիմքերն ու հնարավորությունները կան՝ անհապաղ նշված հարցը քննության առարկա դարձնելու։
Ի դեպ, պրոֆեսոր Չարչյանի առողջական խնդիրների վերաբերյալ պաշտպանության կողմը բազմիցս է բարձրաձայնել՝ դեռևս մինչև կալանավորման միջնորդության քննությունը, դա դատարանում  ևս քննության առարկա դարձվել է։
«Դատարանում այդ հարցը ոչ միայն քննարկվել է, այլև՝ անհրաժեշտ բժշկական փաստաթղթերն են ներկայացվել, ինչպես նաեւ  պրոֆեսոր Չարչյանի անձը բնութագրող ողջ տվյալները, բոլոր հանգամանքները»,- նշեց Վարդևանյանը։
Փաստաբանը հիշեցրեց նաև հայտնի ձայնագրության չմոնտաժված, ամբողջական տարբերակը, որտեղ պրոֆեսորն ուղիղ ասում է, որ բացառվում է որևէ ճնշում, ռեպրեսիա ցանկացած աշխատողի նկատմամբ, նույնիսկ եթե վերջինս մասնակցում է կամ չի մասնակցում ընտրություններին, ընտրում է ընդհուպ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը, այնուհետև, խոսակցությունն ավարտվում է հումորով և ծափողջույններով։
«Պատկերացրեք՝ այդ միջավայրի վերաբերյալ քննիչը և դատախազը գտնում էին, որ առկա է հանցակազմ, այն էլ՝ «սպառնալիք», «հարկադրանք», այսաստիճան եզրույթներ օգտագործելով։ Այս պայմանները ևս դատարանն ուսումնասիրել էր և բոլոր հնարավորություններն ուներ առնվազն կալանավորումը որպես խափանման միջոց բացառելու համար։ Դա կլիներ առնվազն կիսաիրավաչափ գործողություն, որովհետև հիմնավոր կասկածի մասին տվյալ դեպքում խոսք անգամ լինել չի կարող։ Բոլոր դեպքերում՝ Արմինե Մելիքսեթյանն իրեն բնորոշ վարքագծի մեջ գտնվեց։ Նորություն չեմ ասի, որ բոլորն, ում հետ ես խոսակցություն ունեցել եմ, անխտիր ասել են, որ Արմինե Մելիքսեթյանի դեպքում արդարադատություն ակնկալելը միամտություն է»,- նշեց Արամ Վարդևանյանը։
Հիշեցնենք, որ տելեգրամյան մի ալիքում հրապարակվել է ձայնագրություն, համաձայն որի՝ «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի տնօրեն Արմեն Չարչյանը հունիսի 18-ի առավոտյան աշխատակիցների հետ հանդիպմանը հորդորել է, որ աշխատակիցները պարտադիր կարգով մասնակցեն ընտրություններին։ Չարչյանը նշել է, որ եթե որևէ մեկը չմասնակցի ընտրություններին, ապա կիմանա այդ մասին։
Ձայնագրության հրապարակումից հետո հաշված ժամերի ընթացքում ՀՀ ՀՔԾ-ում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-դ կետի հատկանիշներով, որի շրջանակներում նախ բերման են ենթարկել Չարչյանին և տեղափոխել ՀՔԾ, ապա ձերբակալելու որոշում կայացրել։ Պաշտպանները բողոք են ներկայացրել Չարչյանին ձերբակալելու մասին որոշման դեմ, ինչը բավարարվել է քվեարկության օրը և նա դատարանի որոշմամբ ազատ է արձակվել։
Հունրսի 21֊ին դատախազությունը հաղորդագրություն տարածեց՝ նշելով, որ ԿԸՀ-ն բավարարել է Արմեն Չարչյանի նկատմամբ հետապնդում իրականացնելու և նրան ազատությունից զրկելու համաձայնություն տալու վերաբերյալ միջնորդությունները։ ԿԸՀ համաձայնությունը ստանալուց հետո ՀՔԾ֊ն մեղադրանք է առաջադրել Արմեն Չարչյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-դ կետի հատկանիշներով և նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն ներկայացրել դատարան։
10:30 23/06/2021  |  ՄեկնաբանությունԱրմեն Չարչյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ որոշումը կհրապարակվի այսօր

Состояние здоровья Армена Чарчяна вызывает по меньшей мере беспокойство: он находится в МЦ "Шенгавит" 06/24/2021   13:12  |  Лента новостей
Профессор Армен Чарчян находится под присмотром врачей, его состояние здоровья по меньшей мере вызывает беспокойство. Об этом в беседе с корреспонднетом “ФактИнфо” сообщил Арам Вардеванян, адвокат директора медцентра “Измирлян”, кандидат в депутаты от блока “Армения” Армена Чарчяна.
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Армине Меликсетян частично удовлетворил ходатайство следователя об избрании в отношении Армена Чарчяна меры пресечения в виде заключения под стражу сроком на один месяц. До оглашения судом решения профессор Чарчян на карете “Скорой помощи”  был доставлен в больницу. Защита обратилась к генпрокурору Армении Артуру Давтяну с просьбой реализовать свои дискреционные полномочия и отменить арест.
Адвокат Арам Вардеванян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” выразил уверенность в том, что прокуратура получила поданное им ходатайство. Он уверен, что прокуратура осведомлена о состоянии здоровья профессора. Защита пока не получила ответа прокуратуры, хотя Вардеванян подчеркнул, что есть все основания и возможности для немедленного рассмотрения упомянутого вопроса.
Сторона защиты неоднократно обращала внимание на состояние здоровья Чарчяна еще до рассмотрения ходатайства об аресте. А в суде этот вопрос также стал предметом рассмотрения. “Этот вопрос в суде не только обсуждался, но и была предъявлена необходимая медицинская документация, представлены все данные, характеризующие профессора Чарчяна, все обстоятельства”, - отметил Вардеванян.
Адвокат также напомнил о несмонтированной, полной версии известной записи, из которой следует, что профессор прямо говорит о том, что исключает какое-либо давление, репрессии в отношении сотрудников вне зависимости от их участия или неучастия или выбора вплоть в пользу ГД, беседа завершилась в шутливой атмосфере и аплодисментами.
“Представляете, следователь  и прокурор за этой атмосферой разглядели состав преступления, да еще “угрозу”, “принуждение”, прибегнув к употреблению подобного рода терминов. Суд исследовал и эти условия, и обладал всеми возможностями для исключения хотя бы ареста. Это будет по меньшей мере полуправомерным действием, так как в данном случае и речи об обоснованном подозрении быть не может. Во всех случаях Армине Меликсетян оказалась в характерной для нее роли. Не новость, что все без исключения, с кем я говорил, заявляли, что наивно ожидать правосудия в случае с Армине Мелксетян”, - отметил Арам Вардеванян.
Напомним, в одном из Telegram-каналов появилась аудиозапись, согласно которой директор медцентра “Измирлян” Армен Чарчян в ходе встречи с сотрудниками 18 июня утром объявил им, что они в обязательном порядке должны принять участие в выборах. Чарчян отметил, что если кто-либо откажется от участия в выборах, то узнает об этом. В считанные часы после публикации записи в ССС Армении возбудили уголовное дело по признакам пункта 2 части 4 статьи 154.2 УК РА, в рамках которого Армена Чарчяна сначала подвергли приводу и доставили в ССС, а затем было принято решение о его задержании. Адвокаты обжаловали задержание Чарчяна. Суд удовлетворил жалобу в день голосования, он вышел на свободу.
21 июня Прокуратура распространила заявление, сообщив, что ЦИК удовлетворила ходатайства об осуществлении преследования в отношении Армена Чарчяна и лишении его свободы. В тот же день ему было предъявлено обвинение по пункту 2 части 4 статьи 154.2 УК Армении. Следователь ССС также обратился в суд с ходатайством о его аресте.