«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը կատարել է հանցագործություն. իրավապաշտպան 06/20/2021   13:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը կատարել է հանցագործություն: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում հայտարարում է  իրավապաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը:
Նա հայտնում է, որ  Սարգսյանը լուսանկարվել է քվեախցիկում և ակնհայտ է դառնում նրա ընտրության արդյունքները, որը տարածվել է համացանցում:
«Խախտվել է քվեարկության գաղտնիքը, ակնհայտ է, թե ում չի քվեարկել այդ անձը: ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154-րդ հոդվածը դա որակում է որպես հանցագործություն: Եվ այդ հանցագործությունը օրը ցերեկով կատարել է ՀՀ պատգամավորը: Դա քարոզչություն է, որը իրականացվում է պատգամավորի թեկնածուի կողմից, ինչը արգելված է», - ասաց իրավապաշտպանը:
Մելիքյանը նշեց, որ սպասում է իրավապահ համակարգի արձագանքին։
«Լայվ անող Անի Հովհաննիսյանը չի խախտել ոչ մի օրենք, բայց նրան մի քանի ժամ պահեցին: Իսկ շիշ բռնողը բացահայտ հանցագործություն է կատարել: Իշխող քաղաքական ուժը պարզապես ժամանակ է խլում: Սիսիանում եղել են խուզարկություններ, մարդկանց բերում են Երևան, որպեսզի բացատրություն տան: Չգիտեմ, կարելի է այդ ընտրությունները գոնե նվազագույն ստանդարտներին համապատասխանեցնել, թե՞ ոչ»,-տարակուսանք է հայտնում իրավապաշտպանը։
Մելիքյանը նաև արձանագրում է , որ լռում են նաև միջազգային դիտորդները:
«Մենք հիմնականում ստանում ենք ահազանգեր բաց և ուղղորդված քվերակության հետ կապված, արդեն ՔՊ-ի կողմից ընտրակաշառք բաժանելու հետ կապված ահազանգեր ենք ստացել: Ընդդիմադիր ուժերի քվեաթերթիկները չեն տրամադրում կամ խնդիրներ կան այդ քվեաթերթիկների հետ»,- հայտնում է  իրավապաշտպանը:
12:43 20/06/2021  |  Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021«Իմ քայլի» պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը կռիվ է հրահրել ընտրատեղամասում
09:44 18/06/2021  |  ՄամուլՍուրեն Զոլյանն ուրախ է, որ որդին այլեւս իշխանության հետ չէ. «Հրապարակ»
22:10 04/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Ատոմյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել
18:21 03/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԽորհրդարանն ընդունեց արտադրական կանեփի արտադրությունը, վաճառքը օրենքով թույլատրող օրինագիծը
11:16 26/05/2021  |  Մեկնաբանություն«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նիկոլայ Բաղդասարյանը չի մասնակցի առաջիկա ընտրություններին
18:09 25/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՏիգրան Ավինյան, Սասուն Միքայելյան. Ովքեր դուրս մնացին ՔՊ-ի ցուցակի առաջին տասնյակից ու ովքեր հայտնվեցին
11:33 25/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ-ը պետք է հստակ արտահայտվի ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը կասկածի տակ դնող գործողությունների դեմ. Զոլյան
08:34 25/05/2021  |  Մամուլ«Իմ քայլի» ցուցակում վերջին պահին փոփոխություններ են եղել. Արարատ Միրզոյանը և Ավինյանն կարող են գնալ դեսպան․ «Հրապարակ»

Депутат от правящей силы Армении Айк Саркисян совершил преступление - правозащитник 06/20/2021   13:48  |  Досрочные парламентские выборы-2021
Депутат от фракции “Мой шаг” Айк Саркисян совершил преступление, сообщил правозащитник Рубен Меликян на своей странице в Facebook.
Он проинформировал, что Саркисян сфотографировался в кабине для голосования, и результаты выбора этого депутата, которые появились в Сети, стали достоянием общественности
"Нарушена тайна голосования. Очевидно, за кого не голосовал данный субъект. Статья 154 Уголовного кодекса РА квалифицирует это как преступление. И это преступление совершил среди бела дня депутат. Это пропаганда, которая проводится со стороны депутата, что запрещено", - сказал правозащитник.
Меликян заявил, что ждет реакции правоохранительной системы.
"Ани Ованнисян, которая вышла в прямой эфир, не нарушила закон, но ее несколько часов удерживали. А "Шиш брнох" (Айк Саргсян – при. ред) открыто совершил преступление. Правящая политическая сила просто занимает время. В Сисиане были обыски, людей ведут в Ереван, чтобы они дали разъяснения. Не знаю, можно ли привести в соответствие эти выборы хотя бы с минимальными стандартами или нет", -  выразил недоумение юрист.
Меликян также посетовал на молчание со стороны международных наблюдателей.
"Мы в основном получаем звонки, связанные с открытым голосованием и голосованием по чьей-то указке. Мы уже получили сообщение о раздаче взяток избирателям со стороны ГД. Бюллетени оппозиционных сил не выдают или возникают проблемы с этими бюллетенями", - сообщил правозащитник.