Արթուր Վանեցյանը՝ Տարոն Մարգարյանի «Պատիվ ունեմ» դաշինքի ցուցակում ընդգրկվելու մասին 06/17/2021   11:19  |  Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021
«Պատիվ ունեմ» դաշինքի ցուցակում յուրաքանչյուր թեկնածուի տեղը կշռադատված քաղաքական որոշման արդյունք է. Դաշինքի վարչապետի թեկնածու, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը Sputnik Արմենիային տված հարցազրույցում խոսել է այն մասին, թե ինչպե՞ս ստացվեց, որ «Պատիվ ունեմ» դաշինքի նախընտրական ցուցակում Տարոն Մարգարյանի անունը անմիջապես իր անունից հետո է։
Անդրադառնալով հարցին, որ ՀՀԿ ներկայացուցիչներից շատերի նկատմամբ բազմաթիվ քրեական գործեր հարուցվեցին, երբ ինքն էր գլխավորում ԱԱԾ-ն, Վանեցյանը շեշտել է, որ ԱԱԾ կադրային սպա է և երբեք Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքական թիմի անդամ չի եղել։
«Ես միշտ ջանասիրաբար պայքարել եմ այն բանի դեմ, ինչը մենք անվանում ենք արատավոր երևույթներ։ Ծառայության ընթացքում ինձ համար երբեք որևէ մեկի քաղաքական պատկանելությունը հետաքրքրություն չի ներկայացրել, բայց միշտ առաջին տեղում է եղել քաղաքացիների օրինապաշտությունը, ինչի մասին նույնպես բազմիցս ասել եմ ԱԱԾ տնօրեն եղած ժամանակ։ Իմ ղեկավարությամբ ԱԱԾ-ն պայքարում էր ՀՀ քրեական օրենսգիրքը խախտող մարդկանց, երևույթների և գործողությունների դեմ»։
Դիտարկմանը, թե բազմաթիվ քրեական գործեր հարուցվեցին իր օրոք՝ դրանցից մեկով անցնում է Երևանի նախկին քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը, Վանեցյանը նշել է, որ դա իշխանական ԶԼՄ-ների մանիպուլյացիաների հետևանք է:
«Այն ժամանակ ԱԱԾ-ի հայտարարության մեջ Մարգարյանի մեղավորության մասին ոչ մի խոսք չկար, խոսքը «Երևան» հիմնադրամի մասին էր։ Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, և «Երևան» հիմնադրամի ղեկավարը պատասխանատվություն կրել է: Նա փոխհատուցել է մայրաքաղաքի բյուջեին հասցված վնասը՝ վճարելով 1.8 մլրդ դրամ։ Գործող օրենսդրության համաձայն՝ քրեական վարույթը կարճվել է։ Ի դեպ, քրեական գործում խոսքը ոչ թե միջոցների յուրացման, այլ պատշաճ ընթացակարգերի խախտման մասին էր։ Տարոն Մարգարյանն այս գործում երբեք չի եղել ո՛չ որպես մեղադրյալ, ո՛չ էլ կասկածյալ»։
Վանեցյանը հավելել է, որ եթե նույն խստությամբ ստուգվի Երևանի քաղաքապետարանի գործունեությունն այսօր, ապա վստահ է` շատ ավելի լուրջ խախտումներ ի հայտ կգան։
11:03 17/06/2021  |  Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021Սուտը պաշտամունքի աստիճանի է բարձրացվել. Արթուր Վանեցյան
12:14 16/06/2021  |  Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021Փաշինյանը հակասական և անկապ հայտարարություններով բանակցային գործընթացը վերածեց քաոսի. Արթուր Վանեցյանի հարցազրույցը ուկրաինական պարբերականին
12:05 16/06/2021  |  Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021Երկրում քաղաքական կոռուպցիան աննախադեպ չափերի է հասել. Արթուր Վանեցյան

Ванецян прокомментировал появление в списке блока "Честь имею!" Тарона Маркаряна 06/17/2021   11:29  |  Досрочные парламентские выборы-2021
Место каждого из кандидатов в списке — результат взвешенного политического решения, заявил в интервью кандидат в премьер-министры Армении от блока "Честь имею", бывший глава СНБ Артур Ванецян в интервью Sputnik Армения в ответ на вопрос, как получилось, что в избирательном списке блока "Честь имею!" Тарон Маркарян следует прямо за ним.
В ответ на замечание о том, что многие уголовные дела в отношении представителей РПА были возбуждены, когда он возглавлял СНБ, и сообщалось, что  по одному из них проходил  бывший мэр Еревана Тарон Маркарян, Ванецян напомнил, что он кадровый офицер СНБ
и никогда не был членом политической команды Никола.
“Я всегда не покладая рук боролся против того, что мы называем порочными явлениями.
В процессе службы для меня никогда не представляла интереса чья-либо политическая принадлежность, но всегда на первом месте была законопослушность граждан, о чем я также неоднократно говорил в бытность директором СНБ. Под моим руководством СНБ боролась против людей, явлений и действий, нарушающих УК РА”, - сказал он.
Что касается конкретно Тарона Маркаряна, то это, по словам Ванецяна, результат манипуляций провластных СМИ.
“В тогдашнем заявлении СНБ не было ни слова о виновности Маркаряна, речь шла о фонде "Ереван". По факту было заведено уголовное дело и руководитель фонда "Ереван" понёс ответственность. Он возместил нанесенный столичному бюджету урон, выплатив 1.8 млрд. драмов. В соответствии с действующим законодательством, уголовное производство было прекращено. Кстати, речь в уголовном деле шла не о присвоении средств, а о нарушении должных процедур. Тарон Маркарян в данном деле никогда не фигурировал ни в качестве обвиняемого, ни подозреваемого. Скажу больше, если с той же строгостью подвергнуть проверке деятельность ереванской мэрии сегодня, то, уверен, всплывут гораздо более серьезные нарушения”, - отметил Ванецян.