Էրդողանի անհրավեր այցն Արցախի բռնազավթված տարածքներ, մասնավորապես՝ Շուշի, մենք դիտարկում ենք որպես սպառնալիք և ուժի ցուցադրման նոր փորձ.Արցախի ԱԺ բոլոր խմբակցությունների հայտարարությունը 06/15/2021   16:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի ԱԺ բոլոր խմբակցությունները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ՝ կապված Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի 2021թ. հունիսի 15-ին Շուշի կատարած այցի հետ:
Հայտարարությունում ասվում է. «1915թ. արևմտահայությանը ցեղասպանության ենթարկելուց և հայ ժողովրդի պատմական բնօրրանը բռնազավթելուց հետո Թուրքիան վերջին հարյուր տարիների ընթացքում ձգտել է նույն նախճիրը կատարել նաև արևելահայության նկատմամբ:
Հայ ժողովրդի կազմակերպված պայքարի շնորհիվ՝ հայասպան այդ ծրագրերը մշտապես ձախողվել են:
2020թ. սեպտեմբերի 27-ին օգտվելով միջազգային և տարածաշրջանային բարենպաստ պայմաններից՝ Թուրքիան ու Ադրբեջանը, միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների ներգրավմամբ ուխտադրժորեն հարձակվելով Արցախի Հանրապետության վրա, պատերազմական գործողությունների ընթացքում կրկին փորձել են ցեղասպանության ենթարկել հայությանը:
Իր պատմական հայրենիքից հայ ազգաբնակչության բռնի տեղահանության պատճառով հազարավոր մարդիկ հայրենազրկվել են, ոչնչացվել և պղծվել  են ազգային-քրիստոնեական հարյուրավոր կոթողներ:
Էրդողանի անհրավեր այցն Արցախի բռնազավթված տարածքներ, մասնավորապես՝ երբեմնի ծաղկուն մայրաքաղաք Շուշի, մենք դիտարկում ենք որպես սպառնալիք և ուժի ցուցադրման նոր փորձ: Դա Բաքվում «ռազմավարի պուրակի» բացման շարունակությունն է, որը ենթադրում է հետպատերազմյան շրջանում հայ ժողովրդի նկատմամբ հոգեբանական և բարոյական նոր ճնշումների որդեգրում:
Էրդողանի սադրիչ գործողությունը տարածաշրջանում Ռուսաստանի խաղաղապահ գործունեության ձախողման փորձ է, փխրուն կայունությանը հարվածելու դիվային ծրագիր:
Թուրքիայի նախագահի նմանօրինակ քայլը նոր մարտահրավեր է ոչ միայն ՀՀ-ին և ԱՀ-ին, այլ նաև Ռուսաստանին և Իրանին:
Մենք դիմում ենք միջազգային կառույցներին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրներին, մասնավորապես՝ ՌԴ-ին՝ զսպելու Թուրքիայի ագրեսիվ նկրտումները, որոնք հղի է նոր վտանգներով:
Համայն հայությունը այս դժվարին օրերին պետք է բռունցքվի և դիմակայի նոր մարտահրավերներին:
Արցախի Հանրապետության  Ազգային ժողովի խմբակցություններ՝
«Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ»
«Միասնական Հայրենիք»
«Հայ Հեղափոխական Դաշնակություն»
«Արցախի ժողովրդավարական կուսակցություն»
18:48 14/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿմեկնարկի պատերազմի հետևանքով գյուղատնտեսական գույքի վերաբերյալ տեղեկանքների տրամադրման գործընթացը
18:40 14/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Պետական նախարարը ԿԽՄԿ առաքելության ղեկավարի հետ քննարկել է Արցախում իրականացվող մարդասիրական ծրագրերը
18:51 11/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՋրականի շրջանում հայտնաբերվել է ևս մեկ աճյուն
20:33 10/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՋրականի Հորադիզ ուղղությունից այսօր հայտնաբերվել և տարհանվել է ևս 4 աճյուն
20:48 09/06/2021  |  ՔաղաքականԱրցախում շունչները պահած հետևում են Հայաստանի արտահերթ ընտրություններին. Մետաքսե Հակոբյան
20:19 09/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱսկերանում շարունակվում են բազմաբնակարան շենքերի կառուցումը
23:39 07/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌուսաստանի, Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են Ղարաբաղում իրադրությունը

Визит Эрдогана в оккупированный Шуши рассматриваем как угрозу и новую попытку демонстрации силы - заявление НС Арцаха 06/15/2021   16:52  |  Лента новостей
Фракции Национального собрания Республики Арцах в связи с визитом президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в Шуши выступили с заявлениемв, котором говорится:
“После Геноцида армян 1915 г. и оккупации исторической колыбели армянского народа Турция за последние 100 лет стремилась устроить аналогичную резню и над восточными армянами.
Благодаря организованной борьбе армянского народа эти программы убийства армян, всегда терпели фиаско.
Пользуясь благоприятными международными и региональными условиями, 27 сентября 2020 г. Турция и Азербайджан с привлечением международных террористических группировок вероломно напали на Республику Арцах и в ходе боевых действий вновь пытались подвергнуть армян геноциду.
Из-за насильственной депортации армянского населения со своей исторической родины тысячи людей лишились своей родины, уничтожены и осквернены сотни национально-христианских памятников.
Незваный визит Эрдогана на оккупированные территории Арцаха, в частности, в некогда процветающую столицу Шуши, мы рассматриваем как угрозу или новую попытку демонстрации силы. Это продолжение открытия “Парка трофеев” в Баку, которое подразумевает новое психологическое и моральное давление на армянский народ в послевоенный период.
Провокационные действия Эрдогана - это попытка сорвать миротворческую деятельность России в регионе, дьявольский план, нацеленный на то, чтобы нанести удар по хрупкой стабильности.
Подобный шаг президента Турции - новый вызов не только Армении и Арцаху, но также и России и Ирану.
Мы призываем все международные организации, сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в частности РФ, обуздать агрессивные устремления Турции, чреватые новыми опасностями.
Все армянство в эти трудные дни должно сплотиться и противостоять этим новым вызовам".
10:30 15/06/2021  |  Лента новостейПутин и Байден планируют уделить отдельное внимание ситуации в Арцахе – Ушаков
09:34 15/06/2021  |  Лента новостейРоссийские миротворцы в Арцахе отработали отражение нападения на наблюдательный пост
18:03 11/06/2021  |  Лента новостейЗамглавы МИФ России обсудил с послом Франции ситуацию вокруг карабахского урегулирования
13:54 10/06/2021  |  Лента новостейАраик Арутюнян назначил нового руководителя аппарата президента Арцаха
11:40 10/06/2021  |  Лента новостейРоссийские миротворцы обеспечивают безопасность при проведении сельскохозяйственных работ в Арцахе