Խոսակցությունը տեղի է ունեցել 2020 թվականի նոյեմբերի 16-ի ուշ երեկոյան. Դիանա Գասպարյանը՝ հայտնի ձայնագրության մանրամասների մասին 06/15/2021   16:22  |  Մեկնաբանություն
Էջմիածնի քաղաքապետ Դիանա Գասպարյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ անդրադարձել է համացանցում լայն տարածում գտած ձայնագրությանը, որտեղ նա և ՏԿԵ նախարարի պաշտոնակատար Սուրեն Պապիկյանը ներքաղաքական թեմաներով հեռախոսազրույց են ունենում: «Որոշել էի առհասարակ չանդրադառնալ անձնական կյանքի անձեռնմխելիությունը ոտնահարող և ապօրինի ճանապարհով ձեռք բերված ձայնագրությանը, սակայն որոշումս փոխեցի, քանի որ ձայնագրության շուրջ նորանոր լեգենդներ են հյուսվում, և լրագրողները չեն դադարում իմ թիմակիցներին պրովոկացիոն հարցեր տալ դրա վերաբերյալ: Եվ այսպես, հատվածներով կտրտած և մոնտաժված խոսակցությունը տեղի է ունեցել 2020 թվականի նոյեմբերի 16-ի ուշ երեկոյան, այն բանից հետո, երբ Վարչապետը դիրքերում գտնվող մեր տղաներին կոչ արեց հավաքվել Երևանում:
Այդ կոչը միանշանակ չընդունվեց շատերիս կողմից, և դա էր պատճառը, որ նախարար Պապիկյանը հորդորում էր սպասել, ոչինչ չանել, մինչև կպարզվի, թե հայտարարությունն իրականում ինչ էր նշանակում: Հենց հաջորդ օրը Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ բռնությունը կամ բռնության (առավել ևս՝ զինված) հրահրումը որևէ կերպ չի կարող տեղ ունենալ Կառավարության գործիքակազմում: Թիմում ծավալված առողջ քննարկման արդյունքում բոլոր հարցերը ստացան իրենց պատասխանները: Իրականում անգամ մոնտաժված լինելու պարագայում ձայնագրությունից պարզ երևում է, որ այն կապված է կոնկրետ իրադարձության հետ, որն իր պարզաբանումն է ստանալու առավոտյան:
Բացի այդ, ակնհայտ է, որ ձայնագրությունը չի վերաբերում քարոզարշավի փուլին, երբ ԿԸՀ-ում արդեն գրանցված են ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերը, դրանց համամասնական ցուցակների առաջին դեմքերը և պրակտիկորեն պարզապես անհնար է որևէ մեկի, տվյալ դեպքում՝ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին փոխարինել որևէ այլ քաղաքական գործչով: Պատահական չեմ համարում, որ ձայնագրությունը հրապարակվել է հենց քարոզարավի ընթացքում. ակնհայտ է, որ դա հետապնդում է հանրությանը մոլորության մեջ գցելու, թիմի ներսում պառակտվածության տպավորություն ստեղծելու, մեր կուսակցության վարկանիշի վերելքի պայմաններում ձեր ուշադրությունը մեր բուն անելիքներից ու նպատակներից շեղելու համար: Ես հպարտ եմ, որ մի թիմի անդամ եմ, որտեղ կա խոսքի ազատություն, որտեղ կարող է ծավալվել առողջ քննարկում ցանկացած հարցի շուրջ և որտեղ դրա համար ոչ թե պատժում ու հալածում են, այլ ըմբռնումով և գրկախառնությամբ ընդունում: Վերջին օրերին իմ դեմ ծավալված այս կեղտոտ արշավը ոչ թե կոտրելու կամ վհատեցնելու է ինձ, այլ տասնապատկելու է իմ եռանդը կերտելու այն ապագան, որտեղ սուտն ու կեղծիքը տեղ չունեն: Հունիսի 20-ին ազատագրված էջմիածնեցին փաստելու է, որ մեր երկրում ու քաղաքում #ԱպագաԿա»։ Գասպարյանը նաև հրապարակել է լուսանկարներ, որոնք արված են երեկվա իրռենց երթի տեսաձայնագրությունից, որտեղ իր թիմի և վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի կողքին է։
13:56 14/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը հարբած զանգել է Գասպարյանին ու սպառնացել ընտրություններից հետո մաքրել իր շրջապատը. նոր մանրամասներ
10:56 16/03/2020  |  ԿորոնավիրուսԷջմիածնի քաղաքապետը հորդորում է չտարածել կորոնավիրուսով վարակված կնոջ լուսանկարն ու չվիրավորել նրան
13:27 14/03/2020  |  ԿորոնավիրուսԷջմիածնի քաղաքապետը հորդորում է մնալ տանը
11:06 26/02/2020  |  ՄեկնաբանությունԷջմիածնի քաղաքապետարանը ոչ թե կգնի, այլ արդեն գնել է ադամանդե քարերով ոսկե մատանիներ. Դիանա Գասպարյանի պարզաբանումը
09:23 18/05/2019  |  ՄամուլԻնչ օրինակ է ծառայում Էջմիածնի քաղաքապետը աղջիկների համար. «Ժամանակ»
16:08 12/04/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԷջմիածնի քաղաքապետին առնչվող պոռնկագրական տեսանյութի տարածման գործով մեղադրանք չի առաջադրվել

"Разговор состоялся 16 ноября 2020 года": мэр Эчмиадзина рассказала подробности после слива нашумевшей записи 06/15/2021   17:15  |  Комментарий
Мэр Эчмиадзина Диана Гаспарян прокомментировала слив записи ее телефонного разговора с и.о. министра территориального управления и инфраструктур Суреном Папикяном в период агиткампании перед досрочными выборами в парламент Армении. Об этом Гаспарян написала на своей странице в Facebook.
Мэр Эчмиадзина рассказала, что не планировала никак  комментировать растиражированную в Сети запись, попирающую неприкосновенность на личную жизнь и добытую незаконным путем, однако поменяла решение, поскольку вокруг записи вьются новые легенды, и журналисты не перестают задавать провокационные вопросы ее соратникам. Гаспарян сообщила, что запись была сделана 16 ноября, после того, как Никол Пашинян призвал находящихся на позициях военных собраться на площади Республики. По ее словам, этот призыв не был воспринят однозначно, и именно поэтому Папикян призывал подождать и ничего не предпринимать, пока выяснится, что под этим заявлением подразумевалось.
"На следующий день Пашинян заявил, что насилие или подстрекательство к насилию (тем более вооруженному) никоим образом не могут иметь место в инструментарии правительства. По итогам развернувшейся в команде здоровой дискуссии все вопросы получили свои ответы", - подчеркнула Гаспарян.
Мэр Эчмиадзина отметила, что запись смонтирована, однако даже в этом случае ясно, что беседа связана с конкретным событием, которое прояснится утром. Более того, по ее заверениям, запись не имеет ничего общего с агитационным периодом, поскольку очевидно, что после регистрации партий в ЦИК смена первого лица, в данном случае и.о. премьера Никола Пашиняна, в пропорциональном списке на другого политического деятеля практически невозможна.
Она назвала неслучайным публикацию записи именно во время предвыборной кампании. “Очевидно, что это преследует цель ввести общественность в заблуждение, создать впечатление раскола внутри команды, отвлечь внимание от наших планов и целей в условиях подъема рейтинга нашей партии. Я горда, что являюсь членом команды, с участием которой можно развернуть здоровое обсуждение любого вопроса, и где за это не наказывают и преследуют, а принимают с пониманием и распростертыми объятиями…", - написала Гаспарян.
09:24 21/02/2020  |  Лента новостейСоюз журналистов Армении расценивает уголовное дело по следам публикации о судимости министра Папикяна как посягательство на свободную прессу
00:09 21/02/2020  |  Криминальная хроникаПубликация о судимости министра Сурена Папикяна обернулась уголовным делом