Արմավիրի նախկին քաղաքապետ Ռուբեն Խլղաթյանը կալանավորվեց, որոշումը գործող իշխանությունների ճնշման հետևանք է. պաշտպան 06/13/2021   18:28  |  Դատական ռեպորտաժներ
Արմավիրի նախկին քաղաքապետ, «Պատիվ ունեմ» դաշինքի պատգամավորի թեկնածու Ռուբեն Խլղաթյանը կալանավորվեց: Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Վաչե Մարգարյանի նախագահությամբ, բավարարեց Խլղաթյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին քննիչի միջնորդությունը, միևնույն ժամանակ՝ մերժելով Խլղաթյանին ձերբակալելու որոշման դեմ փաստաբանների բողոքը: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ փաստաբան Գայանե Պապոյանից:
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Ռուբեն Խլղաթյանը ձերբակալվել է հունիսի 10-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-154.2-րդ հոդվածի երկրորդ մասի հատկանիշներով՝ ընտրակաշառք բաժանելու փորձի կասկածանքով։ Նրան ձերբակալելու որոշման դեմ բողոք է ներկայացվել, որն ի սկզբանե մակագրվել էր Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արթուր Ադամյանին, սակայն վերջինս ինքնաբացարկ է հայտնել՝ բավարարելով քննիչի միջնորդությունը, իսկ դատավոր Վահե Ջիվանյանը բարձրացրել է ընդդատության հարցը՝ բողոքը փոխանցելով Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանին, սակայն մինչ ձերբակալման իրավաչափության հարցը կքննարկվեր, վարույթ իրականացնող մարմինը շտապել է մեղադրանք առաջադրել Խլղաթյանին և նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն ներկայացնել դատարան:
Փաստաբան Գայանե Պապոյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ որոշումն անհիմն է և պատճառաբանված չէ, վարույթն իրականացնող մարմինն ինչ միջնորդություն ներկայացրել է՝ նույն պատճառաբանությունները դրվել են որոշման հիմքում:
«Ամենևին չանձնավորելով դատավորին՝ գտնում ենք, որ այս ամբողջը քաղաքական հետապնդման արդյունք և գործող իշխանությունների ճնշման հետևանք է»,- հայտնեց Պապոյանը՝ հավելելով, որ դատարանի որոշումը կբողոքարկվի:
Իսկ թե կալանավորման որ հիմքերն է մատնանշել քննիչը՝ միջնորդությունում, փաստաբանը նշեց, որ քննիչը ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի բոլոր հիմքերը դրել էր միջնորդության հիմքում, մինչդեռ, ԿԸՀ համաձայնությունը ստանալու համար ներկայացված միջնորդությամբ վկայակոչվել էր ընդամենը մեկ հիմք:
«Երկու ժամ հետո եկան դատարան և Քրեական դատավարության օրենսգրքի բոլոր հիմքերը թվարկել էին»,-նշեց պաշտպանը՝ հավելելով, որ դա ևս վկայում է այն մասին, որ հիմքերը նշվել էին ձևականորեն:
Հիշեցնենք, որ 9 մլն դրամի չափով առերևույթ ընտրակաշառք բաժանելու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանշներով, որի շրջանակներում ձերբակալվել է Արմավիրի նախկին քաղաքապետ, «Պատիվ ունեմ» դաշինքի պատգամավորի թեկնածու Ռուբեն Խլղաթյանը և Գ. Պ.-ն։ Ըստ դատախազության տարածած պաշտոնական հաղորդագրության՝ ՀՀ ոստիկանության ծառայողների կողմից ձեռնարկված համատեղ միջոցառումների արդյունքում 2021թ. հունիսի 10-ին, ժամը 16։30-ին, Ջանֆիդա գյուղում գտնվող Գ. Պ.-ի տանը վերոնշյալ երկու անձինք բռնվել են 9.000.000 ՀՀ դրամ ընտրակաշառքի գումարի փոխանցման պահին։ Ընդ որում՝ ոստիկանության աշխատակիցներին տեսնելուն պես նրանք դուրս՝ դեպի տան բակ են նետել իրենց ձեռքում գտնվող՝ պոլիէթիլենային տոպրակով ընտրակաշառքի առարկա հանդիսացող գումարը, որ հայտնաբերվել և վերցվել է դեպքի վայրի զննությամբ։
Վարույթ իրականացնող մարմինը հունիսի 12-ին մեղադրանք է առաջադրել Ռուբեն Խլղաթյանին և Գ. Պ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-154,2-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով՝ մի խումբ անձանց կողմից ընտրակաշառք տալու փորձի հատկանիշներով, որն իրականացվել է երկու կամ ավելի անձի նկատմամբ: Նրանց նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մաիսն միջնորդություններ է ներկայացվել դատարան, որոնք բավարարվել են:
22:30 12/06/2021  |  ՄեկնաբանությունԿԸՀ֊ն Ռուբեն Խլղաթյանին կալանավորելու թույլտվություն է տվել
11:28 11/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Խլղաթյանի փաստաբանների մուտքը փորձել են խոչընդոտել՝ պետի ցուցումով. Գայանե Պապոյան
19:46 24/02/2021  |  Քրեական խրոնիկոնԴավիթ Գալստյանը՝ «պատրոն Դավոն», կշարունակի մնալ կալանավորված. Պաշտպանը վստահեցնում է՝ գործընթացն իրավական չէ
21:24 02/02/2021  |  Միջազգային լրահոսԴատարանը Նավալնու հանդեպ՝ «Իվ Ռոշե» - ի գործով 3,5 տարվա պայմանական ժամկետը փոխարինել է իրական ժամկետով
21:21 28/01/2021  |  Միջազգային լրահոսՄոսկվայի դատարանը Նավալնիի ձերբակալությունն օրինական է ճանաչել
19:40 13/12/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՎարդան Այվազյանին կալանավորելու մասին միջնորդություն է ներկայացվել դատարան.նրան մեղադրում են ԱԺ լիազորություններին տիրանալու մեջ

Экс-мэр Армавира арестован: адвокат назвала решение следствие давления со стороны действующей власти 06/14/2021   10:03  |  Судебный репортаж
Бывший мэр Армавира, кандидат в депутаты от блока “Честь имею” Рубен Хлгатян взят под стражу. Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Ваче Маргаряна удовлетворил ходатайство следователя об избрании в отношении Хлгатяна меры пресечения в виде заключения под стражу. В то же время суд отклонил жалобу адвокатов на решение о задержании Хлгатяна. Об этом “ФактИнфо” сообщила адвокат Гаяне Папоян.
Рубен Хлгатян был задержан 10 июня по подозрению в совершении деяния, предусмотренного частью 2 статьи 34-154.2 УК РА. Защита обжаловала решение о его задержании. Жалоба сначала попала на рассмотрение к судье Артуру Адамяну, однако последний взял самоотвод, удовлетворив ходатайство следователя. А судья Ваге Дживанян поднял вопрос о подсудности, передав жалобу в суд общей юрисдикции Еревана. Пока решался вопрос о правомерности задержания, следственный орган поспешил предъявить обвинение Хлгатяну и обратился в суд с ходатайством об избрании в отношении него пресечения в виде заключения под стражу.
Адвокат Гаяне Папоян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” назвала решение безосновательным и немотивированным. По ее словам, в основу решения легли те же доводы, которые привел в ходатайстве орган, осуществляющий производство.
Защита считает, весь этот процесс – результат политического преследования и следствие давления со стороны действующей власти. Адвокат сообщила о намерении обжаловать решение суда.
Адвокат также сообщила, что следователь положил в основу ходатайства все основания Уголовно-процессуального кодекса, между тем в ходатайстве для получения согласия ЦИК приводится лишь одно основание.
“Они пришли через два часа в суд и перечислили все основания УПК”, - отметила адвокат, добавив, что это тоже свидетельствует о том, что основания были указаны формально.
Как сообщила ранее Генпрокуратура, Полиция получила оперативные данные о передаче бывшим мэром города Армавира, кандидатом в депутаты от одного из предвыборных блоков Р.Х.  жителю села Джанфида Г.П. 9 млн. драмов для раздачи взяток местным жителям с целью сбора голосов в пользу того же блока, участвующего во внеочередных парламентских выборах.
В результате предпринятых совместно с сотрудниками Полиции мероприятий 10 июня с.г. в 16:30 в доме Г.П. в селе Джанфида вышеупомянутые лица были пойманы в момент передачи суммы избирательной взятки в размере 9 млн. драмов. Сообщалось, что при виде сотрудников Полиции упомянутые лица выбросили полиэтиленовый пакет с деньгами во двор, который был обнаружен и изъят при осмотре места происшествия.
На основе подготовленных материалов в тот же день в прокуратуре Армавирской области было возбуждено уголовное дело по признакам части 2 статьи 34-154.2 УК.
12 июня орган, осуществляющий производство, предъявил обвинение Рубену Хлгатяну и Г.П. по  пунктам 1 и 2 части 4 статьи 34-154.2(попытка дачи взятки избирателям, совершенная группой лиц в отношении двух и более лиц)УК Армении. Суд удовлетворил ходатайства об их аресте.