Հրատապ. Ադրբեջանը վերադարձրել է այսօր գերեվարված հայ զինծառայողին 06/08/2021   23:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանը վերադարձրել է այսօր գերեվարված պայմանագրային զինծառայող Ա.Քաթանյանին։ Այս մասին հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Նշենք, որ խոսքը ՀՀ ԶՈՒ N զորամասի պայմանագրային զինծառայող, շարքային Ա. Քաթանյանի մասին է, ով Լաչինի հատվածում հունիսի 8-ին մառախուղի պատճառով ապակողմնորոշվելով տեղանքում, հայտնվել է Ադրբեջանի ԶՈւ վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում։
Ադրբեջանը շտապել էր նրան դիվերսանտ որակել, որին, իբր, բռնել են սահմանին։
Արցախի ԱԻՊԾ նախկին փոխտնօրեն, գերեվարված շիրակցիների վերադարձի հարցով զբաղվող Բորիս Ավագյանը «Փաստինֆո»-ին հայտնել էր, որ Արցախում ռուս խաղաղապահների հրամանատար գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովը բանակցություններ է վարում ադրբեջանական կողմի հետ և պահանջում, որ մինչև օրվա վերջ վերադարձնեն այսօր գերեվարված զինծառայողին:

Азербайджан вернул захваченного накануне в плен армянского военнослужащего 06/09/2021   00:11  |  Лента новостей
Азербайджан вернул захваченного накануне в плен армянского военнослужащего-контрактника А. Катаняна. Об этом во вторник сообщили азербайджанские СМИ.
Как ранее сообщалось, 8 июня военнослужащий-контрактник N-ской воинской части ВС РА, рядовой А.Катанян, не сориентировавшись на местности из-за тумана, оказался на подконтрольной ВС Азербайджана территории.
Азербайджан поспешил представить его «диверсантом», которого якобы поймали на границе.
Ранее бывший заместитель директора Госслужбы по ЧС Арцаха Борис Авагян, который занимается вопросом возвращения захваченных в плен ширакцев, сообщил “ФактИнфо”, что командующий российским миротворческим контингентом в Арцахе генерал-лейтенант Рустам Мурадов ведет переговоры с азербайджанской стороной и требует до конца дня вернуть захваченного сегодня в плен армянского военнослужащего.