Հեռացա, որովհետև հասկացա, որ պոպուլիզմը էվոլուցիա ապրեց և վերանվանվեց Նիկոլիզմ, որը շատ վախենալու բան է. Վանեցյանը՝ Սոլովյովին 06/09/2021   11:30  |  Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021
«Նիկոլ Փաշինյանը, որը ցավոք, մինչև հիմա զբաղեցնում է վարչապետի աթոռը, նա մշտապես խաբում է, ստելը նրա կրեդոն է, բացի խաբելուց ոչինչ չի կարող անել։ Նրա ստի պատճառով մենք մշտապես վատ հետևանքներ ենք ունեցել»,- այս մասին հայտնել է «Պատիվ ունեմ» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Արթուր Վանեցյանը՝ Վլադիմիր Սոլովյովի hետ հարցազրույցում։
Հաղորդավարը հիշեցրեց, որ Վանեցյանը ղեկավարել է ԱԱԾ-ն, սակայն պաշտոնից հրաժարվել, ապա գեներալ-մայորին մեղադրել են Շուշին հանձնելու մեջ, բայց մեղադրանք չի առաջադրվել։ Վանեցյանը նշեց, որ պաշտոնի նշանակվել է 2018-ի հեղափոխությունից հետո.
«Այդ ժամանակ ժողովրդի մեծամասնությունը պաշտպանում էր Նիկոլ Փաշինյանին և նա փողոցից եկավ իշխանության։ Պոպուլիզմի մեծ չափաբաժին կար, որը իմ կարծիքով, այդ ժամանակ հնարավոր էր ճիշտ ձևով օգտագործել, և մարդկանց հույսը, որ Հայաստանի համար ամեն ինչ լավ կլինի, դրանից պետք էր օգտվել ու այնպես անել, որ Հայաստանը ծաղկի»։
Դիտարկմանը՝ ինչո՞ւ Փաշինյանը Վանեցյանին ազատեց պաշտոնից, Վանեցյանը նշեց, որ իրեն չեն ազատել, ինքն է հեռացել։ Նա պատմեց, որ ընդունել էր պաշտոնի առաջարկը ու հասկացել, որ այդ գործընթացում կարևոր դերակատարում ունի։ Պարզապես պատասխանատվություն էր վերցրել և փորձում էր առաջ գնալ։ Աշխատանքը ԱԱԾ-ում՝ Վանեցյանը էֆեկտիվ որակեց։
«Նա եկավ իշխանության և ասաց, որ կոռուպցիայի դեմ պետք է աշխատել։ Ես հեռացա, որովհետև հասկացա, որ պոպուլիզմը էվոլուցիա ապրեց և վերանվանվեց Նիկոլիզմ, որը շատ վախենալու բան է. այն Հայաստանը և Արցախը բերեց այս իրավիճակին։ Մարդը, որը հաշվարկելու հնարավորություն ունի և կարողանում է մտածել երկու քայլ առաջ, հասկանում է, որ Նիկոլի հետ չի կարելի աշխատել։ Ես, երբ հեռանում էի, հայտարարություն արեցի, որ այդ մարդը մեր ժողովրդին տանում է կործանման, ինձ չլսեցին։ Պոպուլիզմի երկրորդ չափաբաժինը եկավ ու նաև սկսեց ինձ մեղադրել, որ ես Ռուսատանի լրտես եմ, մարդ եմ, որը կապված է ՀՀ նախկին իշխանությունների հետ։ Արդյունքում ես չկարողացա մարդկանց հասկացնել՝ ինչ է մեզ սպասվում»,- ասաց Վանեցյանը։
10:25 09/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրթուր Վանեցյանը հարցազրույց է տվել Վլադիմիր Սոլովյովին
17:04 08/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԹշնամին դիրքեր է կառուցում Գեղարքունիքում ու Սյունիքում, իսկ Փաշինյանը քաղաքացիական պատերազմ է հրահրում. Վանեցյանի կոչը՝ իրավապահներին

Ванецян рассказал Соловьеву, почему он подал в отставку с поста главы СНБ Армении 06/09/2021   12:07  |  Досрочные парламентские выборы-2021
Никол Пашинян, который, к сожалению, до сих пор занимает кресло премьер-министра Армении, постоянно врет. Об этом заявил  бывший директор Службы национальной безопасности  Армении, лидер предвыборного блока "Честь имею" Артур Ванецян в интервью программе "Соловьев LIVE".
«Врать – это его кредо. Он не умеет ничего делать, кроме как врать, он врет постоянно, он врет всегда, и из-за его вранья мы постоянно получаем плохие последствия для нашей страны», - сказал Ванецян.
Соловьев напомнил, что Ванецяна назначил на должность Пашинян. Экс-глава СНБ, в свою очередь, напомнил, что его назначили на пост после революции 2018 года.
"В то время большинство поддержало Никола Пашиняна, и он через улицу пришел во власть. Была очень большая доля популизма, который я в то время думал можно направить в верное русло…", - заявил Ванецян.
Ванецян рассказал, что его не отправляли в отставку, он сам ушел. Артур Ванецян отметил, что принял это предложение, понимая, что у меня есть важная роль и что нужно не отказываться, а брать на себя ответственность и идти вперед. Работу в СНБ того периода Ванецян расценивает как эффективную.
"Он пришел во власть и говорил, что будет бороться с коррупцией. Я был тем человек, который все это воплотил в жизнь. Я ушел, потому что понимал, что этот популизм эволюционировал… и стал называться николизмом. Николизм – это очень страшная вещь. Она привела Армению и Арцах к тем последствиям, которые сейчас у нас есть. Человек, который имеет способность мыслить, рассчитывать на два-три шага вперед, понимает, что с Николом нельзя быть. Когда я ушел, я сделал четкое заявление и сказал, что этот человек ведет нашу страну к пропасти. Меня не послушали. Вторая порция популизма, когда он стал меня винить в том, что я шпион российский, что связан с бывшими властями. В итоге я не смог объяснить людям, что нас ожидает. К сожалению, все мои предсказания сбылись", - сказал Ванецян.