Լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեկչյանը բանտից տեղափոխվել է հիվանդանոց. ընտանիքին ասել է, որ ձեռքն է ցավում 06/02/2021   23:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեկչյանը, որին ադրբեջանցիները գերի են վերցրել արդեն հրադադարից հետո, հույս ունի, որ շուտով բաց են թողնելու իրեն։ Asbarez-ը զրուցել է Վիգենի դստեր՝ Քրիստինեի և մոր` Բեատրիսի հետ։
«Հարցրի` չգիտե՞ս, թե երբ ես գալու, ինքն էլ պատասխանեց, թե մոտ է, դատական գործերս ավարտվեն, կգամ»,–պատմում է տիկին Բեատրիսը։
Կնոջ խոսքով` վերջին անգամ երեկ է որդու հետ խոսել. հեռախոսազրույցն իրականացվել է Կարմիր խաչի միջոցով, իսկ Վիգենը հիվանդանոցից է զանգել մորը։ Վիգենը մորն ասել է, որ Կարմիր խաչն է հիվանդանոց տեղափոխել իրեն, քանի որ ձեռքն է ցավում։
Տիկին Բեատրիսը պատմում է` Վիգենի տրամադրությունը բնավ լավը չի եղել և ամենևին էլ չեն կարծում, որ իսկապես ձեռքն է ցավում։
Վիգենի դուստրը` Քրիստինեն էլ պատմել է, թե ինչպես է ստացվել, որ հայրը տեղափոխվել է Հայաստան։ Նրա խոսքով` քանի որ Լիբանանում իրավիճակը լավ չէր, հայրը որոշել է Հայաստան վերադառնալ, գործ գտնել ու այստեղ բնակություն հաստատել։
«Ուզում էր մեզ նույնպես իր մոտ տանել, ասում էր` տուն գնեմ ու գործ գտնեմ, ձեզ էլ եմ տանելու։ Հայկական անձնագիր ստանալուց հետո նա 2019-ին մշտական բնակություն է հաստատել Հայաստանում»,–ասում է Քրիստինեն։
Վիգենի դուստրը հավելում է` բոլորն անհամբեր սպասում են նրա վերադարձին։
22:21 31/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարի հետ քննարկել ենք գերեվարված ՀՀ 6 զինծառայողների իրավունքներին վերաբերող հարցեր. ՄԻՊ
13:44 30/05/2021  |  ՄեկնաբանությունՆոր գերիների թեման մեկ օրվա լրահոսում հիմնական դարձավ ու կորավ.Անդրանիկ Թևանյան
21:04 27/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎաղարշակ Հարությունյանը Արմեն Սարգսյանին տեղեկություններ է հայտնել Ադրբեջանի կողմից հայ զինծառայողների գերեվարվելու վերաբերյալ
09:31 27/05/2021  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀրատապ.Ադրբեջանցիները 6 հայ զինծառայողի գերի են վերցրել. ՊՆ
20:14 21/05/2021  |  Քրեական խրոնիկոն62 շիրակցի զինծառայողի գերեվարման գործով փոխգնդապետը չի կալանավորվի. դատարանը մերժել է միջնորդությունը
20:31 20/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք բոլորս հայեր ենք. ԵԽ պատգամավորը կոչ է անում ստիպել Ադրբեջանին վերադարձնել հայ գերիներին

Захваченного в плен ливанского армянина Вигена Эулджекчяна перевели из тюрьмы в больницу 06/03/2021   09:23  |  Лента новостей
Армянин из Ливана Виген Эулджекчян, которого азербайджанцы захватили в плен после прекращения огня, надеется, что вскоре его отпустят. Об этом сообщает издание Asbarez, которому удалось связаться с родными Вигена – дочерью Кристиной и матерью Беатрис.
“Я спросила, не знаешь, когда вернешься. В ответ он заявил, что скоро, судебное завершится, приеду”, - рассказала госпожа Беатрис.
По словам женщины, в последний раз он говорил с сыном вчера. Телефонный разговор состоялся при посредничестве Красного Креста. А Виген позвонил матери из больницы. Он сообщил, что в больницу его перевел Красный Крест, потому что у него болит рука. Госпожа Беатрис рассказала, что Виген был не в настроении. “Я  не думаю, что у него действительно болела рука”, - сказала она.
В свою очередь Кристине рассказала, что ее отец переехал в Армению, поскольку ситуация в Ливане была не очень благоприятной.
Она сообщила, что ее отец решил найти работу и поселиться в Армении.
“Он хотел забрать нас к себе, купить дом. Он получил армянский паспорт в 2019 году и обосновался в Армении на постоянной основе", - рассказала Кристине.