Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիները պետք է շուտափույթ ազատ արձակվեն. Նիդերլանդների ԱԳ նախարար 06/02/2021   11:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Խորհրդարանին ուղղված նամակում Նիդերլանդների ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Սիխրի Կաապը անդրադառնալով ԵՄ ԱԳ նախարարների խորհրդում ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ քննարկումներին, տեղեկացրել է, որ Նիդերլանդները շեշտել են Ադրբեջանում մնացած հայ ռազմագերիների շուտափույթ ազատման կարևորությունը, ինչպես նաև՝ ամենաարագ կերպով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից մշակույթային ժառանգության գնահատման առաքելության գործուղումը տարածաշրջան՝ համաձայն Սեխերսի և ֆան դեր Ստաայի բանաձևերի։
Նիդերլանդները ընդգծում է, որ երկու երկրների միջև սահմանից զորքերի անհապաղ հեռացման և բանակցությունների սեղան վերադարձի կարևորությունը։
«Մայիսի 28-ին նաև Նիդերլանդների նախաձեռնությամբ ԵՄ-ն հանդես եկավ նոր համատեղ հայտարարությամբ, որում խորը մտահոգություն է արտահայտում սահմանային զարգացումների վերաբերյալ, և ընդգծում լարվածության թուլացման կարևորությունը։ Կոչ է արվում զորքերի անմիջապես հեռացում սահմանից և նշվում սահմանազատման հարցը բացառապես բանակությունների միջոցով հստակեցնելու անհրաժեշտությունը։ Հայտարարությունն ընդգրկում է նաև հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատման կոչն Ադրբեջանին» - շեշտել է ԱԳ նախարարը։
12:17 26/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր միջև բարեկամությունը կողք կողքի ապրելու լավագույն օրինակ է. Այվազյանը՝ Իրանի արտաքին գործերի նախարարին
11:50 26/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանը փորձում է ստեղծել աշխարհաքաղաքական նոր իրողություններ, որոնք չեն բխում տարածաշրջանային կայունությամբ շահագրգիռ երկրների շահերից. Այվազյանը՝ Զարիֆին
10:00 26/05/2021  |  ՄեկնաբանությունԻրանի ԱԳ նախարար Ջավադ Զարիֆը ժամանեց Հայաստան
22:24 25/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Այվազյանը հանդիպել է Հայաստանում հավատարմագրված ՀԱՊԿ անդամ երկրների դեսպանների հետ

Удерживаемые в Азербайджане армянские пленные должны быть немедленно освобождены – глава МИД Нидерландов 06/02/2021   13:37  |  Лента новостей
И.о. министра иностранных дел Нидерландов Сихри Каап в письме, направленном в парламент страны относительно обсуждений карабахской проблемы в Совете министров иностранных дел ЕС сообщила, что Нидерланды подчеркнули необходимость немедленного освобождения удерживаемых Азербайджаном армянских военнопленных, а также незамедлительного командирования в регион со стороны ЮНЕСКО миссии по оценке культурного наследия в соответствии с резолюциями Сехерса и ван дер Стая. Об этом сообщает посольство РА в Нидерландах.
Нидерланды подчеркивают необходимость немедленного отвода войск с границ между двумя странами и возвращения за стол переговоров.
“28 мая по инициативе Нидерландов ЕС выступил с новым совместным заявлением, в котором выражает глубокую озабоченность в связи с событиями на границе и подчеркивает важность деэскалации. В заявлении содержится призыв к немедленному отводу войск от границы и отмечается необходимость решения вопроса демаркации исключительно переговорами. В заявлении также содержится призыв к Азербайджану о немедленном освобождении армянских военнопленных”, - сказала глава МИД.