Մայիսյան հերոսամարտերի հաղթական ոգով մեր ժողովուրդը Աստծո օգնությամբ ուժ պիտի գտնի դուրս գալու նաև այս փորձությունից. Կաթողիկոս 05/28/2021   10:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ ամենայն հայոց կաթողիկոսը ուղերձ է հղել Հանրապետության տոնի առիթով, որում ասվում է․
«Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից Հայրապետական Մեր օրհնությունն ու բարեմաղթանքներն ենք բերում համայն մեր ժողովրդին և շնորհավորում Հանրապետության տոնի առիթով։
Այս տարի մեր երկրի համար բարդ ու ծանր իրավիճակում ենք նշում Հանրապետության տոնը և վերստին անդրադառնում Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հաստատման հիշատակներին։ Ավելի քան 100 տարի առաջ ցեղասպանության և հայրենազրկման դառը հարվածները կրած մեր ժողովուրդը կանգնել էր նաև իր հայրենիքի արևելյան հատվածը և իր գոյությունը պաշտպանելու մեծ մարտահրավերների առջև, սակայն չընկրկեց և արի ոգով ու միասնաբար պայքարեց մայիսյան հերոսամարտերում՝ վերականգնելով հայրենի պետականությունը։ Առաջին Հանրապետությունը, թեև երկար չգոյատևեց, սակայն եղավ անկախ պետականության տեսանելի առհավատչյան, որի ներշնչումով կերտվեցին վերազարթոնքի հետագա հաղթանակները մեր ժողովրդի։
Այսօր ևս մենք մտահոգ ենք հայրենի մեր երկրի առջև ծառացած հիմնախնդիրներով, մեր սահմանների, մեր ժողովրդի անվտանգ ու ապահով կյանքի նկատմամբ շարունակական ոտնձգություններով։ Սակայն, հավատում ենք, որ մայիսյան հերոսամարտերի հաղթական ոգով մեր ժողովուրդը Աստծո օգնությամբ ուժ պիտի գտնի դուրս գալու նաև այս փորձությունից և համընդհանուր ջանքերով ձեռնամուխ լինելու մեր հայրենիքի զորացմանը, պետականության ամրապնդմանը, հայոց լուսավոր գալիքի կերտմանը։
Թող Աստված խաղաղություն պարգևի համայն աշխարհին, մեր երկրին ու ժողովրդին և Իր անբավ շնորհների ներքո զորություն տա իրագործելու մեր համազգային նպատակները, ապահով ու բարօր կյանքի մեր ձգտումները»։
16:04 27/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց ՀՀ-ում Արգենտինայի նորանշանակ դեսպանին
17:26 26/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում տեղի ունեցավ քահանայից ամենամյա հավաքը
13:56 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսն այցելեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
13:41 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչո՞ւ պետական այրերի հետ չեք եկել Ծիծեռնակաբերդ.կաթողիկոսը չմեկնաբանեց
10:00 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ցեղասպանության ողբերգության ցավն արցախյան պատերազմի ծանր կորուստներով նորովի է պատել մեր ժողովրդին»
10:18 05/04/2021  |  ՄեկնաբանությունԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց Մայր Աթոռ այցելած Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Ֆրանսուա- Քսավիե Բելամիին
12:45 04/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊառակտումներն ու սերմանվող ատելությունը նոր ցնցումների վտանգի առջև են կանգնեցրել մեր երկիրը.Կաթողիկոսի պատգամը՝ Սուրբ Հարության տոնի առիթով
17:15 31/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսը հանդիպում ունեցավ Նարեկ սարկավագ Պետրոսյանի այրու հետ

Католикос верит, что армянский народ с помощью Всевышнего найдет силы выйти из этого испытания 05/28/2021 11:16 | Лента новостей
Верховный патриарх и Католикос всех армян Его Святейшество Гарегин Второй направил поздравительное послание по случаю Праздника Республики. В послании говорится:
“Из Первопрестольного Святого Эчмиадзина приносим Наше Патриаршее благословение и поздравления всему нашему народу по случаю Праздника Республики», – говорится в послании Католикоса всех армян Гарегина II.В этом году мы отмечаем праздник Республики в сложной и тяжелой для нашей страны ситуации, и вновь обращаемся к упоминаниям об установлении Первой Республики Армения.
Более 100 лет назад наш народ, перенесший горькие удары Геноцида и лишившийся восточной части своей Родины, также столкнулся с вызовом защиты своего существования, однако не отступил, мужественно и сообща вел борьбу в героических майских сражениях, восстановив государственность своей Родины.
Первая Республика, хоть и просуществовавшая недолго, стала залогом независимой государственности, воодушевление которой заложила основы для дальнейших побед возрождения нашего народа.
Сегодня нас также тревожат проблемы, стоящие перед нашей родной страной, постоянные посягательства на наши границы, на безопасную и обеспеченную жизнь нашего народа. Но мы верим, что с победным духом майских героических сражений наш народ с помощью Всевышнего найдет в себе силы и преодолеет это испытание и общими усилиями приступит к наращиванию мощи нашей Родины, укреплению государственности, построению светлого армянского будущего. Да дарует Всевышний мир всему миру, нашей стране и народу, пусть своей бесконечной милостью даст нам силу осуществить наши общенациональные цели, наши стремления к безопасной и благополучной жизни”.