Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԳՇ պետի հետ 05/27/2021   14:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանի հետ: Այս մասին հայտնում է նախագահի աշխատակազմը։
«Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանի հետ:
Նախագահն իր խորը վրդովմունքն ու անհանգստությունն է հայտնել ադրբեջանական զինուժի կողմից ՀՀ Գեղարքունիքի մարզում ինժեներական աշխատանքներ կատարող հայ զինծառայողների գերեվարման, ինչպես նաև հայկական զինուժի ուղղությամբ կրակոցների փաստի վերաբերյալ:
Հանրապետության նախագահն առաջնային է համարում համապատասխան մարմինների և առաջին հերթին՝ հայկական զինված ուժերի և դիվանագիտական բոլոր հնարավորությունների օգտագործումը գերեվարված զինծառայողներին վերադարձնելու ուղղությամբ: Ըստ նախագահի, պետք է արվի առավելագույնը՝ սահմանագիծը պահող մեր զինվորականների և Հայաստանի Հանրապետության բնակչության անվտանգությունն ու իրավունքների պաշտպանությունն ապահովելու ուղղությամբ»,- նշված է հաղորդագրությունում։
08:35 18/05/2021  |  ՄամուլԻրավապահ համակարգը քննարկում է քրեական գործի քննությունը սկսել Արտակ Դավթյանից. «Ժողովուրդ»

Президент Армении переговорил по телефону с главой Генштаба 05/27/2021   15:41  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян провёл телефонный разговор с начальником Генерального штаба ВС РА, генерал-лейтенантом Артаком Давтяном. Подробности передает пресс-служба президента.
Начальник Генштаба представил президенту подробности об обстоятельствах пленения в Гегаркуникском марзе РА военнослужащих, выполнявших инженерные работы, и о ситуации на границе.
Президент считает неотложным использование всех возможностей соответствующих органов и, в первую очередь, армянских вооружённых сил и дипломатии для возвращения пленных военнослужащих. По словам президента, должно быть сделано максимально возможное, чтобы обеспечить безопасность и защиту прав наших охраняющих границу военных и населения Республики Армения.
Отметив, что провокационные действия Азербайджана на территории Республики Армения должны удостоиться строгой реакции международного сообщества, президент заявил, что продолжит поднимать вопрос во время общения с международными партнёрами.