Նախագահ Արմեն Սարգսյանն ու Մարդու իրավունքների պաշտպանը քննարկել են հայ–ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը 05/26/2021   13:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի հետ։ Այս մասին հայտնեցին  ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Նախագահն ու Մարդու իրավունքների պաշտպանը քննարկել են հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը:
Արման Թաթոյանը Հանրապետության նախագահին է ներկայացրել Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզերում Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի փաստահավաք գործունեության արդյունքները՝ ընդգծելով, որ ադրբեջանական զինծառայողների անօրինական ներկայությունը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում բացահայտ ոտնձգություն է ՀՀ ողջ բնակչության ու առաջին հերթին` սահմանային բնակիչների իրավունքների նկատմամբ: Նա, մասնավորապես, նշել է, որ Ադրբեջանի հետ սահմանային բոլոր հատվածներով և, հատկապես, Սյունիքի ու Գեղարքունիքի շուրջ անվտանգության գոտի ստեղծելու հայեցակարգի իրականացումը իրական հնարավորություն կստեղծի քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության և անվտանգության համար:
Նախագահն ու Մարդու իրավունքների պաշտպանը կարևորել են պետական համապատասխան կառույցների կողմից Հայաստանի բնակչության անվտանգության ու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված գործուն քայլերի իրականացումը, ինչպես նաև միջազգային գործընկերների հետ ակտիվ աշխատանքը՝ ադրբեջանական զինված ուժերի անօրինական արարքները կանխելու և նման որևէ դրսևորում ապագայում թույլ չտալու համար:
10:17 26/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիների կոնկրետ արարքները լուրջ սպառնալիք են՝ ուղղված Գեղարքունիքի և Սյունիքի քաղաքացիական բնակչության դեմ. ՄԻՊ
21:26 25/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ը ԵԽ ծրագրերի գլխավոր տնօրինության գլխավոր տնօրենին է ներկայացրել հետպատերազմական փուլում մարդու իրավունքների վիճակը
15:25 24/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական իշխանություններն արհեստական ձգձգում, քաղաքականացնում են գերիների ազատ արձակման ու վերադարձի գործընթացը. ՀՀ և Արցախի ՄԻՊ-երը հանդիպել են ԵԽԽՎ զեկուցողին

Президент Армен Саркисян обсудил с омбудсменом ситуацию на армяно-азербайджанской границе 05/26/2021   14:36  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян сегодня встретился с Защитником прав человека(омбудсмена) Арманом Татояном.Подробности передает пресс-служба президента Армении.
Президент и Защитник прав человека обсудили ситуацию на армяно-азербайджанской границе.
Арман Татоян представил президенту РА результаты работы по сбору фактов, выполненной аппаратом Защитника прав человека в Гегаркуникской и Сюникской областях. Он подчеркнул, что незаконное присутствие азербайджанских военнослужащих на суверенной территории Республики Армения – явное посягательство в отношении прав всего населения РА и, в первую очередь, приграничных жителей. Он, в частности, отметил, что реализация концепции пояса безопасности на всех приграничных с Азербайджаном участках и вокруг Сюника и Гегаркуника в особенности создаст реальные возможности для защиты прав граждан и обеспечения безопасности.
Президент и омбудсмен подчеркнули необходимость принятия соответствующими государственными структурами действенных мер в направлении защиты безопасности и прав населения Армении. Они также сочли важной активную работу с международными партнёрами для предотвращения актов беззакония со стороны азербайджанских вооружённых сил и недопущения каких-либо подобных проявлений в будущем.
00:09 26/05/2021  |  КомментарийУголовное дело возбуждено по факту убийства армянского военнослужащего в Гегаркунике: Генпрокуратура сообщила подробности