Նիկոլ Փաշինյանի վերընտրվելը ձեռնտու է Ադրբեջանի իշխանություններին. Զատուլին 05/25/2021   14:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նիկոլ Փաշինյանի վերընտրվելը ձեռնտու է Ադրբեջանի իշխանություններին։ Sputnik Արմենիային տված հարցազրույցում նման կարծիք է հայտնել ՌԴ Պետական դումայի պատգամավոր, ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման ու հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը։
Ըստ նրա, ակնհայտ է (գոնե Սյունիքում սրացումից առաջ), որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը շահագրգռված է, որ ներկայիս վարչապետ վերընտրվի:
«Նրա հետ հեշտ է գործ ունենալ, քանի որ նա պարտության հոմանիշն է: Հեշտ է ճնշել նրան, հեշտ է սպառնալ, հեշտ է վախեցնել: Նրանք կնախընտրեին նրան, քան ցանկացած այլ մեկը, ով այսօր դեմ է իր (Նիկոլ Փաշինյանի) կողմից ղեկավարվող կառավարությանը»,- ասաց Զատուլինը:
Պատգամավորը նաև նշեց, որ ինչ վերաբերում է Ռուսաստանին, ապա այն պաշտոնապես զերծ է մնում Հայաստանի ներքին գործերին խառնվելուց: Քանի որ պաշտոնական մակարդակում ցանկացած միջամտություն կարող է սխալ մեկնաբանվել հայ ժողովրդի կողմից:
Ըստ նրա ՝ հայ ժողովուրդը իմաստուն պատմական դաշնակից ու բարեկամ է: Եվ Մոսկվան չի պատրաստվում պաշտոնապես պարտադրել իր տեսակետը:
Այլ հարց է, որ քաղաքական և հասարակական գործիչները, Ռուսաստանում գտնվող հայկական սփյուռքը, բնականաբար, ունեն իրենց նախասիրությունները: Մասնավորապես, սփյուռքին միավորում է պատերազմից հետո ստեղծված իրավիճակի մերժումը և որպես պարտության խորհրդանիշ ընկալվող վարչապետի գործողությունները:

Азербайджанским властям выгодно переизбрание Никола Пашиняна – Затулин 05/25/2021   15:06  |  Досрочные парламентские выборы-2021
Азербайджанским властям выгодно переизбрание Никола Пашиняна, такое мнение в интервью Sputnik Армения высказал депутат Госдумы, первый зампредседателя Комитета по делам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками, руководитель Института стран СНГ Константин Затулин.
По его словам, очевидно (как минимум до обострения в Сюнике), что руководство Азербайджана заинтересовано в том, чтобы избрался действующий премьер.
"С ним легко вести дело, потому что он синоним поражения. На него легко давить, легко угрожать, легко пугать. Им бы он был предпочтительнее, чем кто-либо, кто сегодня выступает против руководимого им (Николом Пашиняном - ред.) правительства", - сказал Затулин.
Что касается России, то она официально воздерживается от вмешательства во внутренние дела Армении. Потому что любое вмешательство на официальном уровне может быть неправильно истолковано армянским народом.
По его словам, армянский народ - мудрый исторический союзник и друг. И официально навязывать свою точку зрения Москва не собирается.
Другое дело, что политические и общественные деятели, армянская диаспора в России, естественно, имеют свои предпочтения. Диаспора, в частности, объединена неприятием ситуации, сложившейся после войны и действиями премьера, который воспринимается символом поражения.