Փաշինյանը հաստատեց՝ կա երրորդ փաստաթուղթ և պատրաստվում է այն ստորագրել 05/20/2021   11:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Համացանցում հրապարակվում է թուղթ, որի բովանդակության 90 տոկոսը ծածկված է, և դա ներկայացվում է որպես ապացույց, որ ՀՀ կառավարությունը ստորագրում է հակահայկական փաստաթուղթ։ Այս մասին կառավարության նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։
«Պատկերացրեք այս թուղթը հրապարակենք, ամբողջ բովանդակությունը ծածկենք ու ասենք՝ սա ապացույց է։ Եթե այդպես է, ուրեմն դրա տողերը ոչ թե պետք է թաքցվեն, այլ բացվեն ու ներկայացվեն հանրությանը, ինչու՞ եք թաքցնում։ Այս գործողություններն այլ կերպ, քան Ադրբեջանի տեղեկատվական պայքարի գործակալական ցանցի գործունեություն չեմ կարող որակել։ Չգիտեմ դե յուրե դա ինչ ձևակերպում ունի, բայց իմ քաղաքական գնահատականը դա է և այլ կերպ լինել չի կարող։ Ընդ որում պետք է վերլուծել, թե այդ աշխատանքային թղթերը որտեղից են նրանք ստանում։ Ինչքան վերլուծում եմ, միակ աղբյուրը որտեղից կարող են ստանալ, դա Ադրբեջանն է։ Եռակողմ խոսակցություն է գնում՝ Ռուսաստան, Հայաստան և Ադրբեջան, ինչքան վերլուծում եմ, հասկանում եմ, որ այդ թղթերը ստանում են Ադրբեջանից։
Այն լուծումները, որոնք այս պահին մեր միջազգային գործընկերների հետ ձեռք են բերված նախնական համաձայնություններ, այդ լուծումները 100 տոկոսով համապատասխանում են Հայաստանի շահերին, և այո՛, եթե Ադրբեջանն այդ պայմանավորվածություններն իրագործի և այն պայմաններում, ինչ որ խոսել ենք, այո՛, ես այդ թուղթը ստորագրելու եմ, որովհետև դա 100 տոկոսով համապատասխանում է Հայաստանի ազգային շահերին։ Այդ թուղթը պարզապես չեմ հրապարակի, որովհետև կոռեկտ չէ, աշխատանքային թուղթ է, բանակցություններ են ընթանում, առաջարկներ կան և այլն»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Հիշեցնենք, որ այդ փաստաթուղթը երեկ հրապարակել էր Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը, և այդ փաստաթղթի համաձայն թշնամուն է հանձնվելու Տավուշի 5 գյուղ։
08:43 20/05/2021  |  ՄամուլԻշխանության պրիմիտիվ քայլերը. «Փաստ»
22:46 19/05/2021  |  ՄեկնաբանությունԻնչ կապ ունի, երեք օր առաջ է եղել, մեկ շաբաթ, թե այսօր, դրանից պակասու՞մ կամ ավելանու՞մ է ձեր ինքնասիրությունը. Կարեն Հովհաննիսյան

Пашинян подтвердил, что есть третий документ и он собирается его подписывать 05/20/2021   11:53  |  Лента новостей
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян подтвердил фактически информацию о том, что есть некий документ.
"В Сети публикуют бумажку, 90% содержание которой замазано, и выдают за доказательство того, что Армения якобы подписывает антиармянский документ. Если так, то наоборот нужно рассекретить строчки, чтобы все убедились. Иначе как деятельностью агентурной сети информационной борьбы Азербайджана это назвать нельзя. Надо проанализировать, откуда они берут эти рабочие документы. Насколько я понимаю, единственный источник – это Азербайджан. Ведется трехсторонняя дискуссия: Россия, Армения и Азербайджан. Сколько бы я ни анализировал, я прихожу к понимаю того, что эти бумаги они получают от Азербайджана", - заявил он на заседании правиттельства в четверг.Минасян опубликовал снимок согласуемого документа о делимитации границ Армении и АзербайджанаПо его словам, те предварительные договоренности, которые достигнуты с нашими международными партнерами, эти решения на 100% соответствует интересам Армении.
“И если Азербайджан реализует эти договоренности и в тех условиях, которые оговаривались, то да, я подпишу эту бумагу, потому что она на 100% соответствует национальным интересам Армении”, - сказал он.
По его словам, сейчас он не станет публиковать текст, так как некорректно предавать огласке содержание рабочего документа.