Գագիկ Բեգլարյանը 50 միլիոն դրամ գրավի դիմաց ազատ է արձակվել 05/18/2021   15:14  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանի նախկին քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը 50 միլիոն դրամի չափով գրավի դիմաց ազատ է արձակվել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին ՀՀ դատախազության Հանրային կապերի բաժնից։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ոստիկանությունը հայտնել էր, թե Մոսկվա-Երեւան չվերթով ժամանելուց հետո օդանավակայանում ձերբակալվել է Երեւանի նախկին քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը, որը հետախուզման մեջ էր գտնվում շուրջ մեկ տարի։
Ըստ ԱԱԾ հաղորդագրության՝ Բեգլարյանը, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, պաշտոնեական դիրքը օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ և դրա օգտագործմամբ յուրացրել է առանձնապես խոշոր չափերով անշարժ գույքը՝ 233.470.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ՝ Երևան քաղաքի Թամանյան փողոցում գործող մանկապարտեզը:
Բեգլարյանի փաստաբան Հրանտ Անանյանը «Փաստինֆո»-ին հայտնել էր, որ Բեգլարյանը վաղօրոք դիմում է ներկայացրել իրավապահներին և ինքնակամ ժամանել ՀՀ, ներկայացել քրեական վարույթ իրականացնող մարմին։
Դատախազության Հանրային կապերի բաժնից «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեցին, որ ՀՀ դատախազության դեպոզիտ է մուծվել առաջադրված մեղադրանքի համաձայն՝ պետության պատճառված վնասին համարժեք գումար:
«Հաշվի առնելով նշված հանգամանքները՝ քրեական գործով նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից որոշում է կայացվել մեղադրյալ Գագիկ Բեգլարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը 50.000.000 (հիսուն միլիոն) ՀՀ դրամի չափով գրավով փոխելու մասին»,- նշեցին դատախազությունից:

Гагик Бегларян освобожден под залог в 50 млн драмов 05/18/2021 15:48 | Лента новостей
Бывший мэр Еревана Гагик Бегларян освобожден из-под стражи под залог в 50 миллионов драмов. Об этом “ФактИнфо” сообщили в отделе по связям с общественностью прокуратуры Армении.
Напомним, ранее Полиция сообщила, что Гагик Бегларян, который находился в розыске примерно год, был задержан в аэропорту “Звартноц” после прибытия рейса Москва-Ереван.
Согласно ранее распространенному сообщению СНБ, Бегларян, исходя из личной заинтересованности и использовав свое должностное положение вопреки интересам службы, присвоил недвижимость – действующее на улице Таманяна в Ереване здание детского сада стоимостью 233.470.000 драмов.
Адвокат экс-градоначальника Еревана Грант Ананян в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” отметил, что Гагик Бегларян заблаговременно представил правоохранительным органам заявление и добровольно прибыл в Армению, явился в следственный орган.
Как сообщили “ФактИнфо” в отделе по связям с общественностью Прокуратуры, на депозитный счет прокуратуры РА была внесена сумма, соразмерная причиненному государству вреду, согласно предъявленному обвинению.
“С учетом указанного обстоятельства прокурор, осуществляющий контроль за законностью предварительного следствия по уголовному делу, принял решение о замене избранной в отношении обвиняемого Гагика Бегларяна меры пресечения в виде заключения под стражу на залог в размере 50 млн драмов”, - отметили в прокуратуре.