Հայաստանն ակնկալում է բարեկամ Իրանի աջակցությունը՝ վերջ դնելու Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններին.Իրանում ՀՀ դեսպանը հանդիպել է ԻԻՀ ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարարին 05/17/2021   11:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 16-ին ԻԻՀ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Արտաշես Թումանյանը հանդիպել է ԻԻՀ ճանապարհների և քաղաքաշինության նախարար Մոհամադ Էսլամիին: Այս մասին տեղեկանում ենք Իրանում ՀՀ դեսպանության ֆեյսբուքյան էջից:
Դեսպան Թումանյանը տեղեկություններ փոխանցեց ադրբեջանական զինուժի կողմից ՀՀ տարածք ներխուժման հետևանքով ստեղծված վիճակի մասին՝ նշելով, որ Հայաստանն ակնկալում է բարեկամ Իրանի աջակցությունը վերջ դնելու ՀՀ տարածքային ամբողջականությանը և տարածաշրջանի ապակայունացմանն ուղղված Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններին:
Վերահաստատելով երկրների տարածքային ամբողջականության և սահմանների անխախտելիության սկզբունքի պահպանման անհրաժեշտությունը՝ կողմերը քննարկեցին «Պարսից ծոց-Սև ծով միջազգային տրանսպորտային և տարանցիկ միջանցքի» ծրագրի իրականացմանն ուղղված աշխատանքները:
Նախարար Էսլամին հայտնեց ԻԻՀ ղեկավարության պատրաստակամությունը վերը նշված կարևորագույն տրանսպորտային միջանցքի գործարկման հարցում, որն ըստ նախարարի, միտված է ոչ միայն տնտեսական զարգացմանը, այլև տարածաշրջանային անվտանգության ապահովմանը:
Դեսպան Թումանյանն ընդգծեց հյուսիս-հարավ տրանսպորտային առանցքի ամրապնդման անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ դա բխում է ծրագրում ներգրավված բոլոր երկրների շահերից և տարածաշրջանի ապակայունացմանն ուղղված նկրտումները սանձող լավագույն հակազդեցության միջոց է:
14:41 29/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեւանի կենտրոնում տարածք է վաճառվել ԻԻՀ քաղաքացի հանդիսացող ադրբեջանցու, որը հատել է ծառերը
16:57 24/04/2018  |  Միջազգային լրահոսԻրանի փոխնախագահ. «Ազերիները թուրքերեն խոսող պարսիկներ են»
15:58 08/03/2018  |  ԱնցուդարձԹեհրանում հիջաբը հանելու համար կնոջը դատապարտել են 2 տարվա ազատազրկման
18:44 18/02/2018  |  Միջազգային լրահոսԻրանի ԱԳՆ ղեկավարը հայտարարել է, որ հանրապետությունը Պարսից ծոցում հեգեմոնիայի չի ձգտում
15:52 22/01/2018  |  Միջազգային լրահոսԻրանի զինված ուժերը վարժանքներ են սկսել Օրմուզի նեղուցի շրջանում
12:55 14/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի ԶԼՄ-ները խեղաթյուրել են Հայաստանի մասին Իրանի ԱԳՆ խոսնակի հայտարարությունը
16:13 26/08/2017  |  ԱնցուդարձԻրանում այլանդակ տեսքով ուսուցիչներին կարգելեն հայտնվել դասասենյակներում
17:21 09/08/2017  |  Միջազգային լրահոսԻրանի նախագահը երեք կանանց Է պաշտոնի նշանակել կառավարության կազմում
14:44 08/08/2017  |  Միջազգային լրահոսԻրանի նախագահը ձեռնպահ կմնա կառավարության կազմում խոշոր վերադասավորումներից
19:24 19/07/2017  |  Միջազգային լրահոսԻրանի խորհրդարանը հաստատել է Հայաստանի և ԻԻՀ միջև Նորդուզ-Մեղրի սահմանային դարպասի համատեղ օգտագործման համաձայնագիրը

Армения рассчитывает на поддержку дружественного Ирана, чтобы положить конец провокациям Баку - посол 05/17/2021 12:05 | Лента новостей
Чрезвычайный и Полномочный посол Армении в Исламской Республике Иран Арташес Туманян 16 мая встретился с министром дорог и градостроительства Ирана Мохаммадом Эслами. Об этом сообщается на странице посольства Ра в Иране в Facebook.
Посол Туманян передал сведения о создавшейся вследствие вторжения азербайджанские вооруженных сил на территорию Республики Армения, отметив, что Ереван рассчитывает на поддержку дружественного Ирана, чтобы положить конец провокационным действиям Азербайджана, направленным против территориальной целостности РА и на дестабилизацию региона.
Подтвердив необходимость соблюдения принципа территориальной целостности стран и нерушимости границ, стороны обсудили работу, направленную на реализацию программы "Международный транспортный и транзитный коридор Персидский залив-Черное море".
Министр Эслами сообщил о готовности руководства ИРИ задействовать вышеупомянутый важнейший транспортный коридор, который, по словам министра, направлен не только на экономическое развитие, но и на обеспечение безопасности региона.
Посол Туманян подчеркнул необходимость укрепления транспортной оси Север-Юг, отметив, что это исходит из интересов всех вовлеченных в программу стран и является лучшим средством противодействия стремлениям, нацеленным на дестабилизацию региона.