Պետք է պատրաստ լինեն նաև հնարավոր վատ զարգացումներին. Տիգրան Ավինյան 05/14/2021   14:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքում ադրբեջանական կողմի հետ բանակցություններում այս պահին դեռևս վերջնական արդյունքներ չկան։ Այս մասին Գորիսում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանը։
«Ես համոզված եմ, որ այս կամ այն փուլում, այնուամենայնիվ, մենք վերջնական արդյունքների հասնելու ենք, որովհետև շատ հստակ է, որ ադրբեջանական զինված ուժերն անցել են ՀՀ սուվերեն տարածքը, և մենք միանշանակ ցանկանում ենք խաղաղ ձևով հանգուցալուծել իրավիճակը»,– ասաց Ավինյանը՝ հավելելով, որ չնայած Հայաստանը պատրաստ է հանգիստ ու խաղաղ բանակցություններ իրականացնելուն, բայց պետք է պատրաստ լինի նաև հնարավոր վատ զարգացումներին։
«Պետք է նաև պատրաստ լինենք ոչ միայն մեր ինքնիշխան տարածքի պաշտպանությանը, այլ նաև նման վատ սցենարի դեպքում` մեր դաշնակիցների աջակցությանը։ Բայց ես հուսով եմ, որ մենք որևէ վատ սցենարներ չենք ունենա այստեղ և բանակցութունների միջով բոլոր հարցերը կլուծենք»,– ասաց նա։
Փոխվարչապետի պաշտոնակատարը նշեց, որ ադրբեջանցիները ցույց են տալիս կեղծ քարտեզներ, որոնք որևէ աղերս չունեն իրականության հետ, և փաստացի՝ այդ քարտեզների հիման վրա էլ ադրբեջանական սահմանապահ զորքն առաջ է եկել` հայտաարելով, որ դա իր տարածքն է։
«Բայց համենայնդեպս, ադրբեջանական կողմը հաստատում է խաղաղ կարգավորման ուղղված իր ջանքերը, ըստ իրենց՝ իրենք որևէ քայլ չեն ձեռնարկում և չեն ուզում ձեռնարկել հետագա լարումն ավելի խորացնելու համար, բայց մենք պատրաստ ենք բոլոր հնարավոր սցենարներին։ Երեկվա ԱԽ նիստը և դիմումը ՀԱՊԿ-ին, նմանատիպ սցենարների հնարավոր զարգացման կանխարգելումն է»,- ասաց Ավինյանը։

Нужно быть готовыми и к возможному негативному развитию событий - Тигран Авинян 05/14/2021   14:50  |  Лента новостей
Результатов в переговорах с азербайджанской стороной в Сюнике на данный момент нет, заявил в беседе с журналистами в Гросие исполняющий обязанности вице-премьера Армении Тигран Авинян.
“Я убежден, что на том или ином этапе, тем не менее, мы достигнем окончательного результата, так как более чем очевидно, что азербайджанские вооруженные силы перешли на суверенную территорию Армении. Мы однозначно хотим разрешить ситуацию мирным путем”, - заявил Авинян. По его словам, несмотря на то, что Армения готова к ведению мирных переговоров, но мы должны быть готовы и к возможному негативному развитию событий.
“Мы должны быть готовы не только к защите нашей суверенной территории, но при  подобных негативных сценариях рассчитывать и на поддержку наших союзников. Но я надеюсь, что мы избежим негативных сценариев здесь и решим все вопросы путем переговоров”, - заявил он.
И.о. вице-премьера Армении отметил, что азербайджанцы показывают фальшивые карты, которые не имеют ничего общего с реальностью. Фактически, как указал он, на основании этих карт азербайджанские погранвойска и продвинулись, утверждая, что это их территория.
“Но в любом случае азербайджанская сторона подтверждает свои усилия, направленные на мирное урегулирование. По их словам, они не предпринимают и не хотят предпринимать каких-либо шагов для дальнейшего нагнетания напряженности, но мы готовы ко всем возможным сценариям.  Вчерашнее заседание Совбеза и обращение к ОДКБ – возможные варианты предупреждения подобных сценариев”, - сказал Авинян.