ՀՀ ինքնիշխան տարածքում ադրբեջանական զինվորականների հանցավոր ներկայությունը կոպտորեն խախտում է ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները 05/14/2021   15:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն ու աշխատակազմի ներկայացուցիչներն այսօր վաղ առավոտից իրականացվել են փաստահավաք աշխատանքներ Սյունիքի մարզում` կապված Սև լճի ուղղությամբ ադրբեջանական զինվորականների անօրինական, բացարձակ իրավական հիմք չունեցող ներկայության հետ:
Այցն իրականացվել է Գորիս համայնքի ղեկավարի ուղեկցությամբ, այցի ընթացքում տեղի են ունեցել քննարկումներ քաղաքացիական բնակիչների և զինվորականների հետ:
Սև լճի հարակից տարածքում Մարդու իրավունքների պաշտպանը ծանոթացել է ստեղծված իրավիճակին: Պարզվել է, որ ադրբեջանական զինված անձինք, վկայակոչելով ինչ-որ բացահայտ կեղծ քարտեզ, խախտել են Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը և անօրինական առաջխաղացում ունեցել դեպի ՀՀ սահմաններից ներս, մասնավորապես՝ Սև լճի տարածք ու այդ տարածքից դեպի քաղաքացիական բնակավայրեր: Ադրբեջանական զինվորականների այդ արարքը կոպտորեն խախտում է ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքները, ունի մարդկանց ահաբեկելու նպատակ: Առաջին օրը` մայիսի 12-ին նրանք արդեն իսկ զենքի ցուցադրումով սպառնացել են Վերիշենի հովիվին:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ արձանագրում է, որ ադրբեջանական զինվորականների ներկայությունը կոպտորեն խախտում է մարդու իրավունքների միջազգային պահանջները և զրկում է ՀՀ քաղաքացիներին իրենց ընտանիքների եկամտի միակ աղբյուր անասնապահությամբ զբաղվելու, արոտավայրերն օգտագործելու հնարավորությունից, իրական վտանգ է ստեղծում համայնքների բնակիչների համար ոռոգման ու խմելու ջրի հասանելիության, նրանց կյանքի ու անվտանգության համար:
Ադրբեջանական զինված ուժերի նշված անօրինական արարքը ևս մեկ անգամ ապացուցում է անվտանգության գոտի ստեղծելու Մարդու իրավունքների պաշտպանի առաջարկի բացարձակ անհրաժեշտությունը, ինչը հնարավորություն կտա երաշխավորել ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքներն ու խաղաղ կյանքը, մարդկանց ֆիզիկական ու հոգեկան անձեռնմխելիությունը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը զրուցել է տեղում հերոսական և անձնուրաց ծառայություն իրականացնող սպաների ու զինվորերի հետ, քննարկել նրանց ծառայության հետ կապված հարցեր:
Այցի արդյունքները կամփոփվեն և կձեռնարկվեն ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված քայլեր:
15:42 13/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրման Թաթոյանի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել է Սյունիքի մարզ
10:24 13/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԽորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող բոլոր քաղաքական ուժերը պետք է բացառեն վիրավորանքի ու ատելության տարածումը․ ՄԻՊ
15:49 12/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ը հորդորում է Հայաստանի սահմանների վիճակի հետ կապված չտարածել խուճապ առաջացնող ինֆորմացիա, իսկ պետությանը՝ ապահովել ժամանակին և ամբողջական տեղեկությունների տարածումը

Преступное присутствие азербайджанских военных на суверенных территориях Армении грубым образом нарушает права приграничных жителей РА - Татоян 05/14/2021 17:57 | Лента новостей
Сегодня с раннего утра Защитник прав человека Арман Татоян и представители Аппарата провели работы по установлению фактов (fact-finding activities) в Сюникской области в связи с незаконным и не имеющим абсолютно никаких юридических оснований присутствием азербайджанских военных в направлении озера «Сев» (Черного озера).
Визит был проведен в сопровождении главы Горисской общины, во время визита состоялись обсуждения с гражданскими лицами и военными.
Защитник прав человека ознакомился с созданной ситуацией на близлежащей территории озера «Сев» (Черного озера). Было установлено, что азербайджанские вооруженные лица, ссылаясь на какую-то очевидно фальшивую карту, нарушили территориальную целостность Армении и незаконно продвинулись внутри границ Республики Армения, в частности, на территорию озера «Сев» (Черного озера) и с этой территории дошли до населенных пунктов.
Этот поступок азербайджанских военнослужащих грубым образом нарушает права приграничных жителей Республики Армения и предназначен для их устрашения. В первый день, 12-го мая, они уже угрожали Веришенскому пастуху, демонстрируя свое оружие.
Защитник прав человека Республики Армения особо заявляет, что присутствие азербайджанских военнослужащих грубым образом нарушает международные требования в области прав человека, лишает граждан Республики Армения возможности заниматься животноводством (т.е. как единственный источник дохода для своих семей), использовать пастбища, создает реальную угрозу для доступа населения общин к оросительной и питьевой воде, их жизни и безопасности.
Указанное незаконное действие вооруженных сил Азербайджана вновь доказывает абсолютную необходимость предложения Защитника прав человека о создании Зоны безопасности, которая предоставит возможность гарантировать права и мирную жизнь приграничных жителей Республики Армения, а также их физическую и психическую неприкосновенность.
На месте Защитник прав человека провел беседу с офицерами и солдатами, которые проявляют героическую и самоотверженную службу, обсудил вопросы, связанные с их службой.
Будут подведены результаты визита и предприняты шаги по защите прав приграничных жителей Республики Армения.