Ադրբեջանցիների կողմից երեկ Սև Լճի տարածքում՝ ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ոտնձգությանը կտրվի քրեաիրավական գնահատական 05/13/2021   12:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանցիների կողմից ՀՀ պետական սահմանի և ՀՀ տարածքային ամբողջակականության նկատմամբ իրականացված ոտնձգության, մասնավորապես, Սև Լիճ տարածքում 3 կմ առաջանալու դեպքին կտրվի քրեաիրավական գնահատական։ ՀՀ դատախազության Հանրային կապերի բաժնից «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեցին, որ հանձնարարվել է քրեական վարույթի շրջանակներում պարզել հանգամանքները և տալ քրեաիրավական գնահատական։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ երեկ առավոտյան հակառակորդը միանգամից երկու ուղղությամբ տեղաշարժել է իր դիրքերը։ Եթե Գեղարքունիքի մոտ ադրբեջանցիները դիրքերը տեղաշարժել են իրենց հսկողության տակ գտնվող տարածքում՝ դրանք մոտեցնելով ՀՀ սահմանին, ապա Սյունիքի հատվածում մուտք են գործել ՀՀ տարածք։ Հակառակորդն առաջացել է Իշխանասարի ուղղությամբ։։ Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ՀՀ պետական սահմանում 3 կմ առաջ մղում է տեղի ունեցել, ավելին՝ Գորիսի փոխքաղաքապետ Մենուա Հովսեփյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ Սև Լիճն ամբողջությամբ թշնամու վերահսկողության ներքո է։

Уголовно-правовая оценка будет дана посягательству Азербайджана на территориальную целостность Армении 05/13/2021 13:04 | Лента новостей
Уголовно-правовая оценка будет дана посягательству азербайджанцев на государственную границу и территориальную целостность Армении, в частности, инциденту с их продвижением вглубь на 3 км на участке озера Сев лич(Черное озеро). Как сообщили “ФактИнфо” в отделе по связям с общественностью Прокуратуры РА, поручено в рамках уголовного производства выяснить обстоятельства и дать им уголовно-правовую оценку.
Как уже ранее агентство сообщило, вчера утром противник сразу по двум направлениям продвинул позиции. Если в Гегаркуникской области азербайджанцы передвигали позиции на подконтрольной им территории, приблизив их к границам РА, то на сюникском участке пересекли территорию Армении. Противник продвинулся в направлении Ишханасара. Азербайджанские ВС пересекли госграницу Армении, продвинувшись вглубь на 3 км. Более того, как сообщил вице-мэр Гориса в беседе с корреспондентом “ФактИнфо”, Черное озеро полностью находится под контролем врага.