Քաղաքացիներն ահազանգում են՝ զորահավաք է իրականացվում. ՊՆ-ի պարզաբանումը 05/12/2021   14:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Փաստինֆո»-ն մարզերի բնակիչներից ահազանգեր է ստացել, որ զորահավաք է իրականացվում։ Մասնավորապես՝ Արագածոտնի մարզի բնակիչները տեղեկացրել են, որ հավաքի են կանչում պահեստազորայիններին։
Տեղեկությունը ճշտելու և զորահավաքի նպատակը պարզելու համար «Փաստինֆո»-ն կապ է հաստատել Պաշտպանության նախարարության հետ, որտեղից հայտնեցին, որ այս պահին որևէ նպատակով զորահավաք չի իրականացվում։ Քաղաքացիների մոտ անհանգստության պատճառ միայն կարող է լինել այն, որ զինկոմիսարիատներից իրենց հետ կարող են կապ հաստատել և տվյալներ թարմացնել, ինչպես եղել է նախկինում։
«Ոչ ոքի չեն կանչում, ոչ մի տեղ չեն տանում։ Նման բան չկա, պարզապես զինկոմիսարիատները փաստաթղթերի ճշգրտման համար կարող են զանգահարել ճշտումներ անել, բայց դա ընթացիկ աշխատանք է, որը միշտ է արվել։ Որևէ վարժական հավաք չկա, որևէ մեկին այս պահին ոչ մի տեղ չեն կանչում, որևէ խնդիր չկա։ Պահեստազորի մարդկանց միշտ տարբեր փուլերում զանգահարել են՝ ճշգրտել են վերջինս Հայաստանում է, թե ոչ և այլն, այլ որևէ բան չկա»,- հայտնեցին ՊՆ-ից։

В Минобороны Армении прокомментировали сообщения о мобилизации резервистов 05/12/2021   14:31  |  Лента новостей
В редакцию “ФактИнфо” поступили тревожные звонки от жителей областей о проведении мобилизации. В частности, жители Арагацотнской области сообщили, что на сборы призывают резервистов.
Для уточнения информации и цели сборов “ФактИнфо” обратилось в министерство обороны Армении, где сообщили, что мобилизации  с какой-либо целью в данный момент не проводится. Причина обеспокоенности граждан может заключаться лишь в том, что  с ними могут связаться из военных комиссариатов для обновления данных, как это бывало раньше.
“Никого не призывают, никуда не везут. Ничего подобного нет. Военкоматы всего лишь могут позвонить для уточнения документов, но это текущая работа, которая всегда проводилась. Никаких тренировочных сборов нет, никого в данный момент никуда не зовут, никаких проблем нет. Резервистам на разных этапах всегда звонили за тем, чтобы уточнить, находятся ли они в Армении и т.д., ничего более”, - сообщили в Минобороны.