3 տարվա մեջ ԱԱԾ-ի 5 ղեկավար փոխելու հարցում եղել է միտում. Թուլացնել ԱԱԾ-ն՝ դրանով պետության հիմքերը. Արթուր Վանեցյան 05/07/2021   13:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երկրի քաղաքական իշխանությունները հաճախակի փոխելով ԱԱԾ ղեկավարներին՝ դրանով թուլացրել են ԱԱԾ-ն ու պետության հիմքերը,- այսօր հայտարարել է ԱԱԾ նախկին տնօրեն, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը։
ԱԱԾ պահեստազորի սպաների միության խորհրդի այսօրվա ասուլիսում Ա.Վանեցյանը խոսել է 2018 թվականի իրադարձություններից հետո ԱԱԾ-ի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումների մասին՝ բարձրաձայնելով իր մտահոգությունները։
«Իմ նշանակումը սովորական նշանակում չէր։ Երկրում տեղի էին ունեցել մեծ փոփոխություններ, այն ժամանակ ասում էին հեղափոխություն, իսկ հիմա հասկանում ենք, որ հեղաշրջում է»,- ասել է Ա.Վանեցյանը՝ նշելով, որ պաշտոնն ստանձնելուց հետո խնդիր էր դրել փոխել ԱԱԾ-ի հետ կապված վատ կարծրատիպերը։
«Ժողովրդի մոտ կար վատ կարծրատիպ, մեզ նույնականացնում էին նախկին վատ բարքերի, ԿԳԲ-ի հետ եւ կարիք կար կոտրելու դա, որ ԱԱԾ-ին սկսեին վստահել, հավատալ, տեսնեին ոչ թե սպառնալիք, այլ վստահություն, մարդկանց, որոնք կանգնած էին իրենց հայրենիքի եւ ժողովրդի պաշտպանության համար»,- նշել է Ա.Վանեցյանը՝ ավելացնելով, որ իրենց քայլերի շնորհիվ կարճ ժամանակահատվածում ԱԱԾ-ն ՀՀ-ում դարձել է ամենահեղինակավոր կառույցներից մեկը։
«Միքայել Համբարձումյանի, մյուս գործընկերների հետ ուս-ուսի տված արել ենք շատ մեծ գործ, գրանցել շատ մեծ արդյունքներ ու փորձել ամեն ինչ անել, որ երկիրը կայունանա»,- հայտարարել է Ա. Վանեցյանը։
Նրա արձանագրմամբ՝ 2019 թվականի սեպտեմբերին իր հրաժարականի դիմումի մեջ փորձել է մատչելի ներկայացնել այն պատճառները, որոնք ստիպել են իրեն հրաժարական ներկայացնել։
«Այն կանխատեսումները, որոնք կային իմ հրաժարականի տեքստում, ցավոք, գրեթե ամբողջությամբ իրականություն դարձան։ Տեսնում ենք միտում 3 տարվա մեջ ԱԱԾ տնօրենի 5 փոփոխության հարցում։ Այս կառույցում ղեկավարներին այդքան հաճախ չեն փոխում, իսկ եթե փոխում են, ապա պետք է հստակ բացատրություն ներկայացնեն»,- ընդգծել է Արթուր Վանեցյանը։
Նրա խոսքերով՝ ինքը եւ Միքայել Համբարձումյանը մատնանշել են իրենց հրաժարականի պատճառները, իսկ մյուսների պարագայում լայն հանրությունը ոչինչ չգիտի։
«Փորձելով թուլացնել ԱԱԾ ծառայությունը այս իշխանությունները փորձել են թուլացնել պետության հիմքերը։ Սա է մեր դիրքորոշումը»,- հայտարարել է Ա.Վանեցյանը։
12:48 07/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք պետություն չենք, բայց պետությունը մենք ենք եւ պետության դեմ քայլերը կարժանանան խիստ արձագանքի. Արթուր Վանեցյան
12:25 07/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԲարի ճանապարհ եմ մաղթում իմ երբեմնի գործընկերոջը. Արթուր Դավթյանը՝ Արթուր Վանեցյանին
21:58 06/05/2021  |  Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021Կորսվածը վերականգնելու և երազածը ստանալու միայն մեկ ճանապարհ կա. այդ ճանապարհը «Հայրենիք»-ՀՀԿ միավորումն է. Արթուր Վանեցյան. Tert.am
14:12 01/05/2021  |  ՄեկնաբանությունԿայացել է «Ազգային անվտանգության ծառայության պահեստազորի սպաների միություն» ՀԿ անդրանիկ նիստը
08:42 30/04/2021  |  ՄամուլԻնչ կծնվի երկու հին եւ նոր կուսակցության միավորումից․ «Հրապարակ»
08:32 30/04/2021  |  ՄամուլՍերժ Սարգսյանը Վանեցյանի հետ բոլոր դետալները քննարկել է․ ՀՀԿ-ի դեմքերը լծվում են ձայներ բերելու գործին․ «Ժողովուրդ»
22:43 28/04/2021  |  ՔաղաքականԱրթուր Վանեցյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդում է իրականացվում. Լուսինե Սահակյան

Артур Ванецян: “Политические власти частой сменой глав СНБ ослабили основы государства” 05/07/2021 14:24 | Лента новостей
Политические власти страны частой сменой глав Службы национальной безопасности ослабили СНБ и основы государства, заявил на пресс-конференции в пятницу бывший директор СНБ, ныне лидер партии “Отечество” Артур Ванецян.
На сегодняшней пресс-конференции совета Союза офицеров запаса Службы нацбезопасности Ванецян говорил об имевших место после событий 2018 года процессах вокруг СНБ, высказал свои опасения.
“Мое назначение не было обычным назначением. В стране произошли крупные изменения. Тогда говорили о революции, а теперь мы понимаем, что это переворот”, - сказал Ванецян, указав, что после вступления в должность задался целью изменить негативные стереотипы, связанные с СНБ.
“У людей сложился негативный стереотип, нас отождествляли с прежними плохими нравами, с КГБ, и нужно было ломать его, чтобы СНБ стали доверять, чтобы видели в ней не угрозу, а доверие, людей, которые стояли на страже своего Отечества и народа”, - отметил А.Ванецян. Он добавил, что благодаря их шагам в кратчайший срок СНБ в Армении превратилась в одну из самых авторитетных структур.
“Мы с Микаелом Амбарцумяном и другими коллегами плечом к плечу выполняли свою работу, добились больших результатов и прилагали все усилия для стабилизации ситуации в стране”, - отметил Ванецян.
Ванецян заявил, что в сентябре 2019 года в своем заявлении об отставке попытался доступно представить причины, которые вынудили его покинуть должность.
“Прогнозы, которые нашли отражение в тексте моего заявления, к сожалению, почти полностью сбылись. Мы видим умысел в вопросе смены 5 руководителей СНБ за 3 года. В этой структуре так часто не меняют глав, а если и меняют, то должны представить внятные объяснения”, - подчеркнул Артур Ванецян.
По его словам, он Микаел Амбарцумян указали причины своей отставки, а в случае с остальными широкая общественность пребывает в неведении.