Նման փորձերը գլխիվայր շուռ են տալիս գործընթացը. Լավրովը կոչ է արել զերծ մնալ ճանապարհների ապաշրջափակման հարցը քաղաքականացնելուց 05/06/2021   13:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
«ՌԴ-ն կոչ է անում զերծ մնալ Ղարաբաղյան խնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացը քաղաքականացնելուց: Նման փորձերը գլխիվայր շուռ են տալիս գործընթացը»,- Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր Երևանում անցկացված մամուլի ասուլիսի ժամանակ կոչ է արել զերծ մնալ նաև ճանապարհների ապաշրջափակման հարցը քաղաքականացնելուց։
«Երբ մարդիկ՝ բոլոր սահմանափակումների, սանկցիաների վերացումներից հետո սկսեն զգալ խաղաղ կյանքի օգուտները, նրանք այլ կերպ կդիտեն հարցերին, որոնք այսօր որոշ մեր գործընկերներ փորձում են սրել ու դրանք առաջին պլան բերել։ Պետք չէ հիմա քաղաքականացնել գործընթացը։ Այն բավականին բարդ է ընթանում, որովհետև որոշվում են տրանսպորտների, ուղիների, տարածաշրջանի միավորման հարցեր, որոշվում են շփման գծի, նաև սահմանների դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի հարցեր։ Դրանք հասկանալի հարցեր են, որոնք լուծելուց հետո տարածաշրջանը խորը շունչ կքաշի ու խաղաղ կապրի։ Նրանք, ովքեր մտածում են այս հարցերը թողնել ապագային ու սկզբում զբաղվել քաղաքական երկխոսությամբ, կարծում եմ՝ ամբողջ գործընթացը գլխիվայր շուռ են տալիս։ Ավելի հեշտ է լուծել քաղաքական հարցերը, երբ մարդիկ սկսեն ապրել նորմալ՝ եվ հայերը, եվ ադրբեջանցիները միասին, ինչպես եղել է շատ տասնամյակներ»։
23:36 12/04/2021  |  Միջազգային լրահոսՄոսկվայի եւ Թեհրանի հարաբերությունները աննախադեպ բարձր մակարդակի վրա են. Լավրով

“Подобные попытки ставят весь процесс с ног на голову”:Лавров призвал не политизировать процесс разблокирования коммуникаций 05/06/2021   14:06  |  Лента новостей
РФ призывает воздержаться от политизации мирного процесса по Нагорному Карабаху, попытки вынести политические вопросы на первый план "ставят процесс с ног на голову", заявил в четверг глава МИД РФ Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам переговоров с главой МИД Армении Арой Айвазяном в Ереване.
Он также призвал воздержаться от политизации вопроса о разблокировке транспортных коммуникаций.
“Когда люди начнут ощущать выгоды от мирной жизни, от снятия всех рестрикций, санкций, и проявлений блокады, они начнут уже по-другому относиться к вопросам, которые сейчас пытаются некоторые наши коллеги заострять и вынести их на передний план. Не надо сейчас политизировать процесс. Он идет достаточно сложно, потому что решаются и вопросы, связанные с маршрутами соединения этого региона, связанные с обеспечением того, что сейчас называют связанностью региональных отношений. Решаются вопросы линии соприкосновения, делимитации и демаркации границ. Это практические, понятные вещи, которые необходимо решить, чтобы регион свободно вздохнул и зажил мирной жизнью. Те, кто пытается эти вопросы отнести на потом, а сначала заниматься политическими дискуссиями, по-моему, ставят весь процесс с ног на голову. Гораздо проще решать политические вопросы, когда люди стали нормально жить на земле - и азербайджанцы, и армяне - друг с другом, как это было многие-многие десятилетия и столетия", - сказал он.
13:34 06/05/2021  |  Лента новостейЛавров: мы не снижаем усилий, направленных на возвращение домой всех удерживаемых лиц