Ավերվել է Մեծ Թաղեր գյուղի 19-րդ դարի գերեզմանատունը և Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցին 05/05/2021   13:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանցիները հողին են հավասարեցրել Մեծ Թաղեր գյուղի 19-րդ դարի գերեզմանատունը։ Արբանյակից արված լուսանյարները ցուցադրվել է «Caucasus Heritage Watch»-ի թվիթերյան էջում։
«Վերջերս ավերվել է Մեծ Թաղեր գյուղի հայկական գերեզմանատունը: Գերեզմանատունը հիմնադրվել է 19-րդ դարի սկզբին։ Արբանյակային նկարները ցույց են տալիս դրա ամբողջական ոչնչացումը: Երևում է բուլդոզերի հետքերը»։
Նույն գյուղում 1846 թվականին հիմնադրված Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցին ևս վտանգված է։
«Եկեղեցու արևելյան հատվածը ոչնչացվել է, բեռնատար մեքենաներ են կայանվել տարածքում: Մտահոգված ենք այս եկեղեցով և կոչ ենք անում պաշտպանել այն»։
Caucasus Heritage Watch հետաքննական խմբի առաքելությունն է վերահսկել և փաստաթղթավորել վտանգված և վնասված մշակութային ժառանգությունը՝ օգտագործելով արբանյակային պատկերները:
15:43 04/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵրկու գրադ պետք է նետել և թույլ չտալ ահաբեկչական գործողությունը. Ադրբեջանցի փորձագետն առաջարկում է հարվածի տակ դնել ռուս խաղաղապահներին
11:24 04/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂ հարցում բանակցությունների վերսկսումը համանախագահների գերակա խնդիրն է. ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան
16:49 02/05/2021  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանցիներն արդեն բացիեբաց խոսում են հունիսին Ստեփանակերտը Բաքվի վերահսկողության տակ անցնելու մասին. Մելիքյան

Азербайджанцы сравняли с землей армянское кладбище 19 века в арцахском селе Мец Тагер 05/05/2021   14:00  |  Лента новостей
Азербайджанцы сравняли с землей армянское кладбище 19 века в селе Мец Тагер оккупированного Азербайджаном Гадрутского района Арцаха. Об этом сообщает Caucasus Heritage Watch в своем микроблоге в Twitter.
Кладбище было основано в начале 19 века. На спутниковых снимках видно его полное уничтожение. Видны следы бульдозеров.
"Над церковью Сурб Аменапркич, основанной в 1846 году в той же деревне, тоже нависла угроза. По состоянию на апрель участок к востоку от церкви был снесен бульдозером, а на поляне стояли грузовики. Мы встревожены судьбой этой церкви и призываем к ее защите", - говорится в сообщении.
Миссия организации Caucasus Heritage Watch  — отслеживать и документировать находящиеся под угрозой и поврежденные  объекты культурного наследия с помощью спутниковых снимков.