Ժամկետային զինծառայողի՝ մահացու հրազենային վիրավորում ստանալու դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ 05/05/2021   17:03  |  Քրեական խրոնիկոն
Ժամկետային զինծառայող Արտյոմ Մելքոնյանի՝ մահացու հրազենային վիրավորում ստանալու դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ իններորդ կայազորային քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 373-րդ հոդվածի 3-րդ մասի հատկանիշներով, այն է՝ զենքի, ռազմամթերքի հետ վարվելու կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է մարդու մահ։ Այս մաիսն «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեց ՀՀ ՔԿ մամուլի քարտուղար Վարդան Թադևոսյանը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ մայիսի 4-ին՝ ժամը 20.00-ի սահմաններում, հարավային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի մարտական դիրքում, հերթափոխի ընթացքում, ծառայակցի կողմից զենքի օգտագործման կանոնների խախտման հետևանքով արձակված կրակոցից մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ժամկետային զինծառայող, շարքային Արտյոմ Հովիկի Մելքոնյանը (ծնվ. 2002թ. 2020-2 զորակոչ, ՊՆ ԶԶՀԾ Գեղարքունիքի ՄՏՍ)։
ՔԿ-ից հայտնեցին, որ զինծառայողը մահացու հրազենային վնասված է ստացել գլխի շրջանում։ Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն։
«Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ դեպքի բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ հետազոտումն ապահովելու համար»,- նշեց Թադևոսյանը:

Уголовное дело возбуждено по факту гибели солдата-срочника в Армении 05/05/2021 17:21 | Криминальная хроника
В девятом гарнизонном следственным отделе ГВСУ СК Армении возбуждено уголовное дело по факту получения солдатом срочной службы Артемом Мелконяном, смертельного огнестрельного ранения. Дело возбуждено по признакам части 3 статьи 373(нарушение правил обращения с оружием, боеприпасами, повлекшее по неосторожности смерть человека) Уголовного кодекса РА. Об этом сообщил пресс-секретарь СК Армении в ответ на запрос “ФактИнфо”.
Как уже ранее сообщило Минобороны Армении, 4-го мая около 20:00 на боевой позиции одной из воинских частей, расположенных на южном направлении, военнослужащий срочной службы, рядовой Артем Овикович Мелконян (2002 года рождения, призыв 2020-2, территориальное подразделение Гегаркуника) во время дежурства получил смертельное огнестрельное ранение в результате выстрела, произведенного из-за нарушения сослуживцем правил обращения с оружием.
В СК сообщили, что военнослужащий получил смертельное ранение в голову. Возбуждено уголовное дело, ведется следствие.
“Предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия для обеспечения разностороннего, полного и объективного расследования произошедшего”,- отметил Тадевосян.