Սիրտս կտոր-կտոր է լինում 19 ռազմագերիների և ամբողջ հայ համայնքի համար.ԱՄՆ-ը պետք է խիստ միջոցներ կիրառի Ադրբեջանի դեմ. Ադամ Շիֆ 05/05/2021   11:42  |  Մեկնաբանություն
ԱՄՆ կոնգրեսական Ադամ Շիֆը Ֆեյսբուքի իր էջում գրառում է կատարել՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից հայ գերիների հանդեպ մարդու իրավունքի կոպիտ խախտումներին:
«Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանը պատասխանատու է Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի ընթացքում մարդու իրավունքների լուրջ ու կոպիտ խախտումների համար: 19 հայ ռազմագերիների, այդ թվում՝ քաղաքացիական անձանց սպանությունների մասին զեկույցները ևս մեկ անգամ վկայում են Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների և միջազգային իրավունքի անտեսման և ոտնահարման մասին:
Մինչ մենք աշխատում ենք դեռևս գերեվարված ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակելու ուղղությամբ, Միացյալ նահանգները պետք է խիստ միջոցներ կիրառի Ադրբեջանի և նրանց դեմ, ովքեր թույլ են տվել այդ հանցագործությունները, և դադարեցնի ռազմական օգնությունը Բաքվի ռեժիմին: Մենք չենք կարող չարձագանքել Հայաստանի և Արցախի ժողովրդի դեմ մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններին:
Սիրտս կտոր-կտոր է լինում այս 19 տղամարդկանց, կանանց, նրանց սիրելիների և ամբողջ հայ համայնքի համար: Ես մշտապես նրանց կողքին կլինեմ, քանի որ մենք խաղաղություն և անկախություն ենք պահանջում Արցախի համար: Միշտ»,- գրել է Շիֆը:

США должны применить жесткие меры против Азербайджана - конгрессмен Адам Шифф 05/05/2021   12:11  |  Комментарий
Азербайджан несет ответственность за серьезные и вопиющие нарушения прав человека во время войны в Нагорном Карабахе. Об этом на своей странице в Facebook написал конгрессмен США Адам Шифф.
“Доклады об убийствах 19 армянских военнопленных, в том числе гражданских лиц, в очередной раз свидетельствуют о том, что Азербайджан игнорирует и попирает права человека и международное гуманитарное право", — отметил конгрессмен.
По его словам, пока ведется работа, направлена на немедленное освобождение военнопленных, Соединенные Штаты должны применить жесткие меры против Азербайджана и тех, кто совершил эти преступления, и прекратить оказывать военную помощь бакинскому режиму.
"Мы не можем не реагировать на преступления против человечности, которые совершаются против Армении и народа Арцаха. Мое сердце рвется на куски из-за этих 19 мужчин и женщин, их близких и всей армянской общины. Я всегда буду с ними, поскольку мы требуем мира и независимости для Арцаха. Всегда", - подчеркнул конгрессмен.