Նիկոլի ռեժիմի բոլոր երեք տարիների ընթացքում միայն իրավապահ մարմինների մեքենան էր աշխատում անխափան. Գեւորգյան 05/04/2021   17:30  |  Մեկնաբանություն
Անթիվ գործեր են հարուցվում քաղաքական պատճառներով: Սա տխուր ռեկորդ է Նիկոլի և նրա թիմի համար: Այս մասին թելեգրամյան իր ալիքում գրել է ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանը.
«Ազգային ժողովի ընտրություններից առաջ անհրաժեշտ է կատարել մեկ կարևոր արձանագրում. Նիկոլի ռեժիմի բոլոր երեք տարիների ընթացքում միայն իրավապահ մարմինների մեքենան էր աշխատում անխափան՝ ոստիկանությունը, ազգային անվտանգությունը, քննչականները, դատախազությունը: Միայն երեք տարվա ընթացքում հարուցված քրեական գործերի քանակն արդեն ինքնին լուրջ ցուցանիշ է:
Այդ գործերի մեծամասնությունը կոնկրետ մարդկանց վրա ճնշման գործիք է՝ վախի և անընդհատ կախվածության մեջ պահելու և շանտաժի ենթարկելու համար: Քանի գործ է բացվել ու փակվել, որի մասին հասարակությունը չգիտի, որոնք դարձել են ներքին, անտեսանելի համաձայնությունների արդյունք: Քանի՞ գործ չի հարուցվել Նիկոլի կողմնակիցների դեմ, միայն այն բանի համար, որ շեֆը դրա կարիքը չունի:
Ի դեպ այսօր ականատեսն ենք մեկ նոր քրեական գործի՝ երկրի նախագահի դեմ:
Անթիվ գործեր են հարուցվում քաղաքական պատճառներով: Սա տխուր ռեկորդ է Նիկոլի և նրա թիմի համար: Այս գործերի որակի մասին խոսելն ավելորդ է: Մարտի 1-ի գործը նրա արդարադատության համակարգի ամենամեծ ձախողումն էր: Մի գործ, որի պատճառով ամբողջ համակարգը դեֆորմացվեց: Այս տարիների ընթացքում Նիկոլը մեծ թվով քննիչներ, դատախազներ, օպերատիվ աշխատակիցներ, օգնականներ և դատավորներ մեղսակից դարձրեց իր անօրինական նկրտումների:
Հաճախ եմ լսում խոսակցություններ այն մասին, թե ինչ է պատահելու նրանց հետ, ովքեր այդքան անձնուրաց են ծառայել Նիկոլին: Դրանք ավելի սրվեցին, երբ 2020-ի նոյեմբերի 9-ից հետո շատերը սկսեցին ընկալվել որպես Նիկոլի կապիտուլյացիայի գործընթացի մասնակիցներ:
Բարդ հարց` պատվի և արժանապատվության մասին ժամանակակից հայկական պատկերացումների տեսանկյունից: Իրավունքի և մասնագիտական հարաբերությունների տեսանկյունից հեշտությամբ լուծվող խնդիր:
Բայց որքան էլ տարօրինակ է, պատասխանն ինքնին կգա առաջիկա ընտրարշավի ընթացքում: Եթե այդ նույն մարդիկ (ոստիկաններ, օպերատիվ աշխատակիցներ, քննիչներ և այլն) շարունակեն նույն եռանդով կատարել Նիկոլի անօրինական ցուցումները և ցանկությունները (և այդ մասին արդեն մարզերից շատ ազդակներ կան), ապա նրանք, ըստ էության, ընտրում են անձնական հավատարմություն Ֆյուրերին `մասնագիտական պատվի և պարտքի փոխարեն: Ընտրությունը մեծ չէ, բայց շատ պարզ է: Իսկ եթե բոլորս՝ իրավապահից մինչև ընդդիմադիր այս պահից գիտակցենք, որ խնդիրը պետությունն է և ոչ թե անձնական քենը, ապա կարող ենք ապագայում աշխատել՝ հանուն Հայաստանի, հանուն ավելի լավ Հայաստանի և հանուն նոր օրինական և ավելի հարգալից բարքերի»:
12:58 27/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌոբերտ Քոչարյանի նախընտրական շտաբի ղեկավարի հիմնական թեկնածուն Արմեն Գեւորգյանն է. տեղեկատվությունը Երկրորդ նախագահի գրասենյակը չի հերքում
11:00 26/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀատուկ ծառայության աշխատակիցները հսկում են այն շենքը, որտեղ ապրում է Արմեն Գևորգյանը
13:43 23/04/2021  |  ՄեկնաբանությունՊարոնայք, ոստիկաններ, քննիչներ և դատախազներ, պատկերացրեք, որ հիմա Ձեր այսպես ասած կոլեգաները Ադրբեջանում հայ գերիերի հետ վարվում են նույն կերպ. Գեւորգյան
10:03 23/04/2021  |  ՔաղաքականՄեր երկրի խնդիրն այսօր անցյալը և նախկինները չեն, այլ ներկա կործանիչ գործիչները. Արմեն Գեւորգյան
09:42 22/04/2021  |  ՔաղաքականՆիկոլը իրավիճակն արհեստականորեն սրում է ՝ փորձելով չեզոքացնել Սյունիքի ակտիվիստներին. նախապատրաստվում է Մեղրիի միջանցքի փաստաթղթերի ստորագրումը. Արմեն Գեւորգյան
15:54 21/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի իշխանությունները պետական կառավարման որոշ ինստիտուտներ, փոխվարչապետի գրասենյակը պետք է տեղափոխեն Սյունիք. Արմեն Գեւորգյան

За все три года правления режима Никола самым налаженным образом в стране работала только машина правоохранительных органов - Геворкян 05/04/2021   18:04  |  Комментарий
Перед выборами в Национальное Собрание необходимо сделать одну важную констататцию – за все три года правления режима Никола самым налаженным образом в стране работала только машина правоохранительных органов: следствие, прокуратура, полиция и национальная безопасность, пишет в своем Telegram-канале бывший вице-премьер Армении Армен Геворкян.
"Только количество уголовных дел, заведенных за три года, уже говорит само по себе. Подавляющая часть этих дел – инструмент давления на конкретных людей, попытка многих держать в страхе и постоянной зависимости, шантажировать. Сколько дел заведено и закрыто, о которых не знает общественность, которые стали итогами внутренних, невидимых договоренностей. А сколько дел не заведено на сторонников Никола, только потому что так нужно шефу. Появилось еще одно уголовное дело относительно Президента страны", - отметил Геворкян.
По его словам, бесчисленны дела, возбужденные по политическим мотивам.
"Вот это печальный рекорд Никола и его команды. Не приходится говорить о качестве этих дел.  Дело по 1 марта стало самым большим провалом всей системы правосудия Никола. Дело, из-за которого была полностью деформирована эта система. Никол сделал соучастником своих незаконных стремлений большое количество следователей, прокуроров, оперативных сотрудников, помощников и судей.  Часто доходят до меня разговоры о том, что будет с теми кто так беззаветно служил Николу? Он стал более актуальным, когда после 9 ноября 2020 года многие стали восприниматься как со-участники капитуляционного процесса Никола. Трудный вопрос - с точки зрения современных армянских представлений о чести и достоинстве. Легко решаемый вопрос - с точки зрения права и профессиональных отношений", - отметил Геворкян.
Но, по  словам бывшего вице-премьера, как ни странно, ответ сам по себе придет во время предстоящей выборной кампании.
"Если эти же люди (полицейские, оперативники, следователи и др.) продолжат с тем же рвением исполнять незаконные указания и пожелания Никола (о таковых уже есть множество сигналов с мест), то по сути они выбирают личную преданность Фюреру вместо профессиональных чести и долга. Выбор не велик, но он очень прост.  А если все - от правоохранительных органов до оппозиции осознают, что наша задача - это государство, а не личные обиды, тогда сможем работать в будущем ради Армении, ради лучшей Армении, ради более законных и уважительных порядков", - написал Армен Геворкян.