Գերության մեջ հայտնված անձանցից՝ թվով 19-ը, խոշտանգվել ու սպանվել են ադրբեջանական զինծառայողների կողմից.հայտարարություն 05/03/2021   16:20  |  Մեկնաբանություն
Գերության մեջ հայտնված անձանցից՝ թվով 19-ը, խոշտանգվել ու սպանվել են ադրբեջանական զինծառայողների կողմից, ինչը համարվում է ռազմական հանցագործություն: Այս մասին հայտնում են ՄԻԵԴ-ում գերիների ու ռազմագերիների շահերի ներկայացուցիչներ Սիրանուշ Սահակյանը և Արտակ Զեյնալյանը՝ տարածելով հաղորդագրություն՝ Եվրոպական դատարանում հայ գերիների իրավունքների պաշտպանության մասին։
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին սկսված արցախյան երկրորդ պատերազմի ընթացքում, ինչպես նաև 2020 թ-ի նոյեմբերի 9-ին կնքված եռակողմ համաձայնագրի ստորագրումից հետո, շարունակվել են գերեվարվել ազգությամբ հայ քաղաքացիական անձինք և զինծառայողներ:
Գերության մեջ հայտնված անձանցից՝ թվով 19-ը, խոշտանգվել ու սպանվել են ադրբեջանական զինծառայողների կողմից, ինչը համարվում է ռազմական հանցագործություն:
Ռազմագերիների, ազատազրկված անցանց խոշտանգելու, սպանելու փաստերի առնչությամբ դիմել ենք Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան:
Ստորև ներկայացնում ենք նրանց ցուցակը:
Քաղաքացիական անձինք`
1. Էդուարդ Շահգելդյան
2. Արսեն Ղարախանյան
3. Բենիկ Հակոբյան
4. Էլենա Հակոբյան
5. Սերժիկ Վարդանյան
6. Էլլա Վարդանյան
7. Գենադի Պետրոսյան
8. Յուրիկ Ասրյան
9. Միշա Մովսիսյան
10. Անահիտ Մովսիսյան
11. Նինա Դավթյան
12. Միշա Մելքումյան
Զինծառայողներ`
13. Էրիկ Մխիթարյան
14. Գագիկ Մկրտչյան
15. Արայիկ Պողոսյան
16. Վարդգես Ղազարյան
17. Յուրի Ադամյան
18. Արթուր Մանվելյան
19. Նարեկ Բաբայան
08:16 21/04/2021  |  ՄամուլԻշխանությունը հույս ունի, որ Եվրոպայի առաջնությունից առաջ կամ ընթացքում կվերադարձվեն հայ ռազ­մագերիներ․ «Իրավունք»

В Азербайджане подверглись пыткам и были убиты 19 армянских пленных: юристы обратились в ЕСПЧ 05/03/2021   17:00  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
19 пленных армян подверглись пыткам и были убиты азербайджанскими военными, что является военным преступлением. Об этом сообщают Сирануш Саакян и Артак Зейналян, представляющие интересы армянских пленных в ЕСПЧ.
В заявлении отмечается, что в ходе второй Арцахской войны, начавшейся 27 сентября 2020г, а также  после подписания 9 ноября трехстороннего заявления продолжали иметь место случаи пленения армян, как военнослужащих, так и гражданских лиц.
"Из оказавшихся в плену лиц 19 человек подверглись пыткам и были убиты азербайджанскими военнослужащими, что является военным преступлением. В связи с фактами пыток и убийств военнопленных, удерживаемых лиц мы обратились в Европейский суд по правам человека", - написал Зейналян.
Он также опубликовал имена 19 армян, которые подвергались пыткам и были убиты азербайджанскими ВС.
Гражданские лица: Эдуард Шахгельдян, Арсен Караханян, Беник Акопян, Элена Акопян, Сержик Варданян, Элла Варданян, Геннадий Петросян, Юрик Асрян, Миша Мовсисян, Анаит Мовсисян, Нина Давтян, Миша Мелкумян.
Военнопленные: Эрик Мхитарян, Гагик Мкртчян, Араик Погосян, Вардгес Казарян, Юрий Адамян, Артур Манвелян, Нарек Бабаян.