Արցախն Ադրբեջանի կազմում որևէ ուղղահայաց ենթակայության տակ չի կարող լինել․ Արցախի ԱԺ նախագահ 05/02/2021   21:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը հաղորդագրություն է տարածել՝ անդրադառնալով ադրբեջանցի պաշտոնյայի աղմկահարույց հայտարարությանը:
Թովմասյանը մասնավորապես գրել է.
«Սիրելի' հայրենակիցներ
Ադրբեջանի դեմոկրատիայի և մարդու իրավունքնրի ինստիտուտի ղեկավար Ահմեդ Սահիդովի՝ թվիթերյան էջում կատարած գրառումներն ադրբեջանական իշխանությունների հերթական սադրիչ գործելաոճի շարունակություն են։
2020թ նոյեմբերի 10-ի չարաբաստիկ հայտարարության մեջ Ստեփանակերտի՝ ադրբեջանական բանակի հսկողության տակ անցնելու մասին կետը բացակայում էր։
Այսօր Արցախի ժողովրդի անվտանգության երաշխավորը ռուս խաղաղապահ ուժերն ու Արցախի բանակն են։
Արցախն Ադրբեջանի կազմում որևէ ուղղահայաց ենթակայության տակ չի կարող լինել։
Համոզված ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո մենք հասնելու ենք լիակատար ազատության նախկին ԼՂԻՄ-ի սահմաններում։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների առաջնորդները ևս գիտակցում են, որ անվտանգության երաշխիքի հետ միասին Արցախի ժողովրդի համար հրատապ է Արցախի կարգավիճակի հարցը։ Անվտանգություն և հստակ կարգավիճակ․ դրանցից մեկի բացակայության դեպքում Արցախը հայաթափվելու է։
Լիահույս ենք, որ մենք քաղաքակիրթ աշխարհի մի մասնիկն ենք և, որպես անկախ պետություն, պատրաստակամ ենք փոխշահավետ համագործակցության պայմանագրեր կնքելու ոչ միայն տարածաշրջանի երկրների, այլև բոլոր խաղաղասեր երկրների հետ։
Խաղաղ բանակցային գործընթացի այլընտրանքը պատերազմն է։ Մենք առաջարկում ենք արժանապատիվ խաղաղության օրակարգ»,- գրել է Թովմասյանը։
14:03 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱվանդական ջահերով երթը Ստեփանակերտում
11:10 22/04/2021  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ստեփանակերտի բնակելի տան վրա կրակոցների առնչությամբ նյութեր են նախապատրաստվում. ուսումնասիրվում է՝ հնարավո՞ր է փոքր տրամաչափի զինատեսակից Շուշիից թիրախավորել բնակելի տուն Ստեփանակերտում
10:56 19/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեփանակերտի օդանավակայանում՝ ռուս խաղաղապահների մասնակցությամբ, անցկացվել Է Հաղթանակի օրվան նվիրված զորահանդեսի առաջին փորձը
12:42 14/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեփանակերտի քաղաքապետարանը կկառուցի քաղաքային հուշահամալիրի 44-օրյա պատերազմի հերոսների հատվածը
17:40 22/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեփանակերտում երիտասարդներն ակցիա են իրականացրել Ժաննա Անդրեասյանի այցի հետ կապված
16:19 17/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեփանակերտի քաղաքապետը սրտացավ անհատներին կոչ է անում գումար փոխանցել՝ ռմբակոծության հետևանքները վերացնելու համար
15:11 10/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեփանակերտի Նաբերեժնայա փողոցում քիչ հետո տեղի կունենա պայթյուն. Արցախի ԱԻՊԾ
20:46 08/01/2021  |  ՔաղաքականՀայ ազգը միշտ խոհեմ է եղել, երևի այդ խոհեմությունը բերեց այս նիկոլիզմին. քաղաքական վերլուծաբան

Арцах не может быть под каким-либо вертикальным подчинением Азербайджана - Товмасян 05/03/2021   09:50  |  Лента новостей
Арцах не может быть под каким-либо вертикальным подчинением Азербайджана, заявил спикер парламента Республики Арцах Артур Товмасян в ответ на заявление руководителя "Института демократии и прав человека" Азербайджана Ахмеда Шахидова.
Отметим, что Шахидов на своей странице в микроблоге Twitter написал, что с июня Степанакерт будет под полным контролем ВС Азербайджана мирным путем или с применением силы. Также последний подчеркнул, что армяне недостаточно хорошо осведомлены о заявлении о прекращении огня от 10 ноября.Это терроризм: Давид Бабаян отреагировал на заявление ШахидоваПо словам Шахидова, согласно заявлению, Степанакерт и все города постепенно перейдут под контроль Азербайджана. Правозащитник также заявил, что все, кто не верят, могут спросить об этом премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
Комментируя это заявление, Артур Товмасян отметил, что это не что иное, как продолжение провокационной политики азербайджанских властей.
“В злосчастном заявлении от 10 ноября пункт о переходе Степанакерта под контроль азербайджанской армии отсутствовал. Сейчас гарантами безопасности Арцаха являются российские миротворческие силы и Армия обороны Арцах”, - заявил Артур Товмасян.
Спикер парламента Арцаха выразил убеждение, что под эгидой Минской группы ОБСЕ  республике удастся достичь полной свободы в границах бывшей Нагорно-Карабахской автономной области.
По его словам, лидеры стран-сопредседателей тоже осознают, что наряду с гарантиями безопасности для народа Арцаха неотложным является вопрос статуса.
“Безопасность и четкий статус: в случае отсутствия хотя бы одного из них Арцах подвергнется деарменизации. Мы – часть цивилизованного мира, и  как независимое государство готовы заключить взаимовыгодное сотрудничество не только со странами региона, но со всеми миролюбивыми странами. Альтернатива мирному переговорному процессу - война. Мы предлагаем достойную мирную повестку дня”, - написал Товмасян.