Արցախում վեց ամսվա ընթացքում կորոնավիրուսի հետևանքով մահվան առաջին դեպքն է գրանցվել 04/29/2021   12:41  |  Կորոնավիրուս
Ապրիլի 28-ին Արվախում կատարվել է 70 թեստավորում, որի արդյունքում  հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 3 դեպք: Վարակակիրները նախկինում հաստատված օջախների կոնտակտավորներ են:
«Դժբախտաբար ունենք  մեկ մահվան դեպք, որը վերջին վեց-ամսվա ընթացքում առաջինն է։ Հիվանդը 60-ամյա կին էր, մահացել կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) հետևանքով։
Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ  այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 28 վարակակիր, իսկ թեթև ձևերը ամբուլատոր բուժում են ստանում տնային պայմաններում»,-նշում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից։
Արցախում 2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է 6405 քաղաքացու հետազոտություն, որից 780-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։
Արցախի Հանրապետությունում, ընդհանուր առմամբ, հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 2664 դեպք: Կատարվել է 23 860 թեստավորում:
Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը կրկին հորդորում է հետևել ցուցումներին՝ նոր բռնկումներից խուսափելու և օր առաջ կորոնավիրուսային վարակը հաղթահարելու համար:
Համաձայն ԱՀ առողջապահության նախարարի համապատասխան հրամանների կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) դեմ պատվաստումները  իրականացվում ԱՀ  առողջապահության նախարարության  «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ ամբուլատոր-պոլիկլինիկական բաժանքում, «Արևիկ» բուժմիավորումում և շրջանային բուժմիավորումներում:
11:49 27/04/2021  |  ԿորոնավիրուսԱրցախում հաստատվել է կորոնավիրուսի 4 նոր դեպք
11:38 24/04/2021  |  ԿորոնավիրուսԱրցախում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 14 նոր դեպք
12:27 20/04/2021  |  ԿորոնավիրուսԱրցախում մեկնարկել է COVID-19-ի դեմ պատվաստման գործընթացը
11:27 29/01/2021  |  ԿորոնավիրուսԱրցախում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 3 դեպք
11:40 27/01/2021  |  ԿորոնավիրուսԱրցախում կորոնավիրուսի 4 նոր դեպք է գրանցվել
11:42 25/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 3 նոր դեպք
11:39 21/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 9 նոր դեպք
11:27 19/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության 6 նոր դեպք
16:37 18/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՈւժեղացված ծառայություն Ասկերանի Նորագյուղ և Հովսեփավան համայնքների անցակետերում

Первый за последние полгода случай смерти от COVID-19 зарегистрирован в Арцахе 04/29/2021   13:40  |  Коронавирус
За минувшие сутки в Арцахе выявлено 3 новых случая заражения коронавирусом, следует из данных министерства здравоохранения республики.
Согласно сообщению, в результате 70 тестов, проведенных в Арцахе 28 апреля, выявлено 3 случая заражения коронавирусом. Инфицированные контактировали с зараженными из ранее выявленных очагов.
“К сожалению, зарегистрирован первый за последние 6 месяцев случай смерти от COVID-19. Скончалась 60-летняя женщина.Она умерла от последствия COVID-19”, - говорится в сообщении.
От коронавирусной болезни на данный момент стационарное лечение получают 28 пациентов, больные с легким течение болезни проходят амбулаторное лечение в домашних условиях.
Сообщается, что всего в Арцахе в 2021 году лабораторное обследование на выявление коронавируса прошли 6405 человек, у 780 из них тесты дали положительный результат.
В целом в Арцахе с начала пандемии подтверждено 2664 случая заражения COVID-19, проведено 23 860 тестов”, – информирует Минздрав Арцаха.