Ադրբեջանցիներն արգելել են Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի և ուխտավորների մուտքը Դադիվանք 04/27/2021   14:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ապրիլի 25-ին ադրբեջանի զինվորականները թույլ չեն տվել ուխտավորներին այցելել Դադիվանք։ Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հաստատեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգի ղեկավար Տեր Վահրամ ավագ քահանա Մելիքյանը։
Նրա փոխանցմամբ՝ ապրիլի 25-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի ներկայացուցիչների կողմից համավարակի պատրվակով արգելվել է Արցախի թեմի առաջնորդ Տ. Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի և մի խումբ ուխտավորների մուտքը Դադիվանք։ Նա հայտնեց, որ այդ օրը վանքում նախատեսված էր վանաբնակ միաբանի քահանայական ձեռնադրություն, որի մասին վաղօրոք ծանուցվել էր, և այն համաձայնեցվել էր ռուս խաղաղապահների հրամանատարության հետ։
«Այսպիսով, հակառակ կատարված նախնական անհրաժեշտ բոլոր տնօրինումների, հնարավոր չեղավ մոտենալ վանքին։ Ավելին՝ արտոնություն ստացած ուխտավորների 25 հոգանոց խմբի թվաքանակն իջեցվել էր տասի։ Իսկ արգելքից հետո չի արտոնվել անգամ փոխանցել միաբանների համար պարբերաբար մատակարարվող սնունդը։
Ակնհայտ է, որ այսպիսով ադրբեջանական կողմը ձգտել է ձախողել քահանայական ձեռնադրությունը, որը նույն օրը երեկոյան կազմակերպվեց Գանձասարի վանքում»,- հայտնել է Տեր Վահրամը՝ ընդգծելով, որ դատապարտելի է Ադրբեջանի սույն մերժելի կեծցվածքը, որով արհեստական արգելքներ են ստեղծվում հայկական պատմական վանքի ու նրա միաբանության հոգևոր առաքելության համար և խախտվում վերջինիս կենսագործունեության շուրջ Ռուսաստանի իշխանությունների միջնորդությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
Նրա դիտարկմամբ՝ Ադրբեջանի վարած քաղաքականությունը մարդու իրավունքների կոպիտ խախտում է և հերթական արտահայտությունն է հայատյացության, հայկական սրբավայրերի և հայ ժողովրդի հոգևոր կյանքի նկատմամբ ոտնձգության։
12:02 16/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ ուխտավորներն այցելել են Դադիվանք և Ամարաս
11:17 15/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴադիվանքը նոր վանահայր ու հոգևոր սպասավոր ունի
17:28 09/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴադիվանքի տարածք ուխտավորներին ներս թողնելու համար ադրբեջանական կողմը հստակ անվանացանկ և անձնագրային տվյալներ է պահանջում. Արցախի թեմի առաջնորդ
11:19 09/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրգելվեց հայ ուխտավորների մուտքը Դադիվանք
22:51 18/01/2021  |  ՎերլուծություններԴադիվանքի կյանքը՝ կապիտուլացիայից հետո
11:49 13/01/2021  |  ՄեկնաբանությունՏեր Վահրամ. Այս եկեղեցականներն են պահում ադրբեջանցիներով շրջապատված Դադիվանքը

Азербайджанцы запретили предстоятелю Арцахской епархии и паломникам въезд в Дадиванк 04/27/2021 14:33 | Лента новостей
25 апреля азербайджанские военные не позволили паломникам посетить Дадиванк. Эту информацию в беседе с “ФактИнфо” подтвердил глава пресс-канцелярии Святого Первопрестольного Эчмиадзина иерей Ваграм Меликян.
По его словам, 25 апреля представители вооруженных сил Азербайджана под предлогом эпидемии запретили предстоятелю Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви епископу Вртанесу Абрамяну и группе паломников въехать на территорию Дадиванка. Он отметил, что в этот день в Дадиванке было запланировано таинство рукоположения в священники монаха, проживающего в монастыре, о чем заблаговременно уведомили, и оно было согласовано с командованием российских миротворцев.
“Таким образом, вопреки всем заранее отданным предварительным необходимым распоряжениям, им не удалось приблизиться к монастырю. Более того, число паломников, получивших разрешение, сократили от 25 до 10. Даже запретили передачу провольствия, регулярно поставляемого для монахов. Очевидно, что таким образом азербайджанская сторона стремилась сорвать церемонию рукоположения в священники, которая в тот же день вечером было организована в монастыре Гандзасар”, - сообщил Ваграм Меликян.
Он подчеркнул, что заслуживает осуждения неприемлемое поведение Азербайджана. “Они чинят искусственные препятствия для духовной миссии армянского исторического монастыря и его конгрегации, нарушаются договоренности, достигнутые при посредничестве властей России вокруг его жизнедеятельности”, - сказал он.
По его словам, проводимая Азербайджаном политика является грубым нарушением прав человека и является очередным проявлением армянофобии, посягательством на армянские святыни и на духовную жизнь армянского народа.