Ադրբեջանցի զինծառայողների իրականացրածը հանցավոր ոտնձգություն է ՀՀ սահմանային բնակչի նկատմամբ. ՄԻՊ 04/27/2021   10:42  |  Մեկնաբանություն
Արավուսի հովիվին ադրբեջանցի զինծառայողների կողմից քաշքշելու և հարվածելու հանցավոր ոտնձգությունը հաստատում է Սյունիքի շուրջ անվտանգության գոտու հրատապ անհրաժեշտությունը: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Այս տեղեկությունից անմիջապես հետո ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն անմիջապես նախաձեռնել է փաստահավաք աշխատանքներ՝ Պաշտպանի աշխատակազմի Սյունիքի ստորաբաժանման ներգրավմամբ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ ահազանգ ներկայացրած հովիվը տեղեկացրել է, որ 2021թ. ապրիլի 18-ին իր տանից շուրջ 500 մետր հեռավորության արոտավայրում արածեցրել է 14 խոշոր ու մանր եղջերավոր կենդանիներ: Ժամը 17-18-ի սահմաններում, երբ հովիվը գտնվել է ադրբեջանական զբաղեցրած դիրքից շուրջ 50 մետր հեռավորության վրա դեպի Արավուս գյուղն ընկած տարածքը, իրեն են մոտեցել ադրբեջանցի 3 զինված ծառայողներ:
Ըստ հովիվի՝ ադրբեջանական զինծառայողները սկզբում զենքի ցուցադրումով սպառնացել են իրեն, իսկ այնուհետև՝ նրանցից երկուսը քաշքշել են իրեն ու փորձել հարկադրաբար տեղափոխել ադրբեջանական զբաղեցրած դիրքի ուղղությամբ՝ դեպի խրամատը: Այդ ողջ ընթացքում ադրբեջանցի զինվորականներն անընդհատ հայհոյել ու սպառնացել են հովիվին:
Այնուհետև, երբ տեսել են, որ հովիվին օգնության են շտապում ՀՀ զինված ուժերի ծառայողներ, ադրբեջանցի զինվորականներից երրորդը հարվածել է հովիվի աչքին՝ առաջացնելով կապտուկ ու անմիջապես հեռացել են դեպի իրենց զբաղեցրած դիրքը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի փաստահավաք աշխատանքների ընթացքում պարզվել է նաև, որ ադրբեջանցի զինվորականները Արավուս գյուղի նույն հովիվին նշված վայրում գոռգոռոցներով հայհոյանքներ են հնչեցրել նաև ապրիլի 20-ին՝ ժամը 19-ի սահմաններում և տվել սպառնալիքներ հրազենի բացահայտ ցուցադրումով:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն արձանագրել է նաև միջադեպի վերաբերյալ Արավուս գյուղի ղեկավարի ահազանգը լրատվամիջոցներում:
Հովիվի ընտանիքի անդամները, ինչպես նաև գյուղի այն բնակիչները, որոնք հովիվին շտապել են օգնության, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմին տեղեկացրել են նաև, որ իրենք նույնպես լսել են ադրբեջանական զինվորականների գոռգոռոցներ, այդ թվում՝ այն, որ ադրբեջանցիներն իրենց զբաղեցրած դիրքից տեղաշարժվել են դեպի հովիվը:
Արավուս գյուղի ղեկավարը Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմին տեղեկացրել է, որ գյուղի մի շարք բնակիչների տներ ադրբեջանական դիրքերից նույնիսկ 500 մետրից էլ քիչ հեռավորության վրա են (օրինակ՝ 100 կամ 200 մետր): Այս փաստն արձանագրել են նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ուսումնասիրություններն այդ վայրում:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ արձանագրում է, որ ադրբեջանցի զինծառայողների իրականացրածը հանցավոր ոտնձգություն է ՀՀ սահմանային բնակչի նկատմամբ:
Տեղի ունեցածն ակնհայտորեն հաստատում է ՀՀ քաղաքացիների՝ Սահմանադրությամբ և միջազգայնորեն երաշխավորված իրավունքների կոպիտ խախտումները: Խոսքը վերաբերում է մարդկանց կյանքի, ֆիզիկական և հոգեկան անձեռնմխելիության, սեփականության և կենսական կարևորության այլ իրավունքների մասին, իսկ կյանքի իրավունքի դեպքում՝ խախտման իրական վտանգի մասին:
Այս միջադեպերն ակնհայտ հիմնավորում են ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի առաջարկն այն մասին, որ ՀՀ քաղաքացիների իրավունքները երաշխավորելու նպատակով Սյունիքի մարզի շուրջ պետք է հրատապ ստեղծվի անվտանգության գոտի:
Սյունիքի մարզի գյուղերի հարևանությամբ և համայնքները միավորող ճանապարհներին ադրբեջանական զինվորականներ, ցուցանակներ ու դրոշներ չպետք է լինեն:
Այս միջադեպի մասին տեղեկությունները ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն առանձին կուղարկի միջազգային համապատասխան կառույցներին, ինչպես նաև կներառի անվտանգության գոտու հայեցակարգում»,-գրել է Արման Թաթոյանը:
21:43 26/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ը Եգիպտոսում Հայ դատի հանձնախմբի ղեկավարի գլխավորած պատվիրակությանը ներկայացրել է գերիների վերադարձի հրատապությունը
14:54 26/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիները մեր հովիվին բռնեցին, քաշքշեցին, հարվածեցին աչքին. Արավուսի գյուղապետ
10:57 26/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԸնտանիքում բռնության գործերի առանձնահատկությունն արագ արձագանքման մեջ է․ Մարդու իրավունքների պաշտպանը դիրքորոշում է ներկայացրել ՍԴ
15:19 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանում խրխճանքի է վերածվում հայասպանության ցանկացած դեպք. Արման Թաթոյան
18:27 23/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդու իրավունքների ազգային հաստատությունների դերը ամբողջ աշխարհում մարդուն պետությունից ու պաշտոնյայից պաշտպանելն է և ոչ երբեք հակառակը․ Մարդու իրավունքների պաշտպանը հանդիպել է ԵՊՀ ուսանողների հետ
18:07 22/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱնընդունելի է վիրավորանքի ու հայհոյանքի, ատելության խոսքի ցանկացած դրսևորում՝ անկախ նրանից, թե ով է դա անում կամ ում է ուղղված.ՄԻՊ
11:13 21/04/2021  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանական զինվորականները սպառնում են գյուղերի բնակիչների ֆիզիկական անվտանգությանը. ՄԻՊ
12:31 20/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Բեկում Հանրապետության նախագահն ու Մարդու իրավունքների պաշտպանը քննարկել են պատերազմից հետո գյուղի հետ կապված իրավիճակը

"Это преступное посягательство": омбудсмен Армении сообщил подробности нападения азербайджанских военных на пастуха в Сюнике 04/27/2021   12:39  |  Комментарий
Преступное посягательство азербайджанских военнослужащих на пастуха из села Аравус подтверждают срочную необходимость создание зоны безопасности вокруг Сюника. Об этом написал на своей странице в Facebook Защитник прав человека(омбудсмен) Армени Арман Татоян. Ранее стало известно, что азербайджанцы напали на армянского пастуха и ударили его.
Омбудсмен Армении после появления этой информации немедленно инициировал сбор фактов с привлечением к работе отделения аппарата омбудсмена в Сюнике.
Пастух, сообщивший об инциденте в аппарат омбудсмена, рассказал, что 18 апреля 2021 года вывел 14 голов крупного и мелкого рогатого скота на пастбище, расположенное примерно в 500 метрах от его дома. Около 17-18:00, когда пастух находился примерно в 50 метрах от занятых азербайджанцами позиций, на территории, прилегающей к селу Аравус, к нему подошли трое азербайджанских военнослужащих.
По словам пастуха, сначала азербайджанские военные, бравируя оружием, угрожали ему, а затем – двое из них стали дергать его и пытались силой потащить в сторону занятой азербайджанцами позиции, в сторону окопа. В течение всего этого времени азербайджанские военнослужащие нецензурно выражались и угрожали пастуху.
Когда они увидели, что на помощь пастуху спешат военнослужащие ВС Армении, один из азербайджанцев ударил пастуха в глаз и немедленно ретировался в сторону занятой ими позиции.
Сообщается, что в ходе проведенных аппаратом омбудсмена работ по сбору фактов также выяснилось, что азербайджанские военнослужащие выкрикивали оскорбления в адрес пастуха и 20 апреля около 19:00 , а также угрожали ему, демонстрируя оружие.
Аппарат омбудсмена немедленно отреагировал и на сообщения главы села Аравус об инциденте, появившиеся в СМИ.
Сведения об инциденте и перемещении азербайджанцев с занимаемых ими позиций в направлении пастуха подтвердили также члены его семьи и односельчане.
Глава села Аравус проинформировал аппарат Защитника прав человека, что дома ряда жителей села находятся на расстоянии менее 500 метров (например, 100 или 200 метров) от азербайджанских позиций, данный факт был зафиксирован аппаратом омбудсмена в ходе проверки на месте.
"Омбудсмен особо констатирует, что действия азербайджанских военнослужащих являются преступным посягательством в отношении приграничного жителя Армении. Произошедшее очевидным образом подтверждает грубые нарушения прав граждан РА, гарантированные Конституцией и на международном уровне. Речь идет о праве на жизнь, физическую и психологическую неприкосновенность, праве на собственность и других жизненно важных правах, а в случае с правом на жизнь - о реальной угрозе его нарушения", — говорится в заявлении Татояна.
Отмечается, что инцидент очевидным образом обосновывает предложение омбудсмена, согласно которому для гарантирования прав граждан Армении вокруг Сюникской области должна быть немедленно создана зона безопасности. Кроме того, согласно заявлению, по соседству с селами области, а также на дорогах, соединяющих общины, не должно быть азербайджанских военных, указателей и флагов.
Сообщается, что Сведения об инциденте омбудсмен отдельно направит в соответствующие международные структуры, а также внесет в концепцию по зоне безопасности.
18:10 15/04/2021  |  Лента новостей“Жители не знают, где проходит граница”: глава общины Караундж рассказала о проблемах в селе