Սյունիքում տեղի ունեցած ակցիաների գործով մեղադրանք է առաջադրվել 27 անձի, կալանավորվել է՝ մեկը 04/26/2021   15:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքում՝ ապրիլի 21-ին, Նիկոլ Փաշինյանի դեմ իրականացված բողոքի ակցիաների դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում այս պահի դրությամբ մեղադրանք է առաջադրվել 27 անձի։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Նշենք, որ դեռևս ապրիլի 23-ին ՔԿ-ն հայտնել էր 19 մեղադրյալի մասին, որոնցից 8 -ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն էր ներկայացվել դատարան։
Այս պահի դրությամբ՝ դեռևս առկա չէ պաշտոնական տեղեկություն առ այն, թե 27 մեղադրյալից քանիսին է նախաքննական մարմինը կալանավորելու միջնորդություն ներկայացրել եւ ընդհանրապես «Սյունիքի» գործով քանի մեղադրյալ է կալանավորվել։
Ոչ պաշտոնական աղբյուրների փոխանցմամբ՝ ապրիլի 24-ին դատարանը բավարարել է միայն մեկ մեղադրյալի՝ Ագարակի բնակիչ Գևորգ Խաչատրյանին կալանավորելու միջնորդությունը՝ 1 ամիս ժամանակով։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ ապրիլի 21-ին սյունեցիները գաղտնի ժամանած Փաշինյանին դիմավորել են՝ «Նիկոլ, դավաճան», «կապիտուլյանտ» և այլ վանկարկումներով։ Վերջինս անգամ չի կարողացել մուտք գործել Քաջարան և վերադարձել է Կապան՝ Սյունիքի մարզպետարան, որտեղ կայացած խորհրդակցության ժամանակ հրահանգներ է տվել իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներին՝ կտրուկ քայլեր իրականացնել եւ հրապարակավ պատժել։
13:06 26/04/2021  |  Քաղաքական«Ազատագրումը սկսվելու է Սյունիքից». Տիգրան Աթանեսյան
23:59 25/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանային բնակիչների իրավունքների գլխավոր երաշխիքը սահմանային անվտանգության ապահովումն է. ՄԻՊ
17:11 25/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍյունիքում հայկական կողմը ռազմավարական դիրքերը հանձնում է ադրբեջանական ուժերին (տեսանյութ)
22:29 24/04/2021  |  ՄեկնաբանությունԱգարակի բնակիչը կալանավորվեց մեկ ամսով. Որոշումը կբողոքարկվի
20:56 23/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ. Որոշումը կհրապարակվի այսօր
20:40 23/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանը բացելու ի՞նչ անհրաժեշտություն կա. Դա բացասական ազդեցություն կունենա. Առուշ Առուշանյան
20:01 23/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀրաչյա Հակոբյանին ամսի 25-ին հրավիրում եմ Orange սպորտային համալիր՝ բոքսի դահլիճ.Վահե Հակոբյան
19:49 23/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀանձնարարություն է հնչեցվել, որ Սյունիքը «գլխատեն» մեր սահմանապահներից. սահմանադրագետ

Обвинение по делу об акциях в Сюнике предъявлено 27 лицам, арестован один фигурант 04/26/2021   16:43  |  Лента новостей
В рамках уголовного дела, возбужденного в связи с акциями протеста против Никола Пашиняна 21 апреля, обвинение на данный момент предъявлено 27 лицам. Об этом “ФактИнфо” сообщили в Следственном комитете РА.
Отметим, что еще 23 апреля СК сообщил о 19 обвиняемых. В отношении 8 из них в суд было подано ходатайство об избрании меры пресечения в виде заключения под стражу.
К этому моменту пока нет официальной информации о количестве лиц из 27 обвиняемых, в отношении которых орган предварительного следствия подал ходатайство о заключении под стражу, и числе обвиняемых, арестованных по делу “Сюника”.
Как передает неофициальные источники, 24 апреля суд удовлетворил ходатайство об аресте сроком на один месяц лишь одного обвиняемого – жителя Агарака Геворка Хачатряна.
Как уже ранее сообщило агентство, 21 апреля сюникцы встретили прибывшего с тайным визитом Пашиняна возгласами Никол – предатель!“,  “капитулянт” и другими выкриками. Пашинян даже не смог заехать в Каджаран и вернулся в Капан, в здание областной администрации Сюника, где  состоялось совещание, в ходе которого он дал представителям правоохранительных органов поручения предпринять решительные шаги и публично наказать.