Ադրբեջանցիները մեր հովիվին բռնեցին, քաշքշեցին, հարվածեցին աչքին. Արավուսի գյուղապետ 04/26/2021   14:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքի մարզի Արավուս գյուղն ունի ավելի քան 170 բնակիչ, որոնք զրկվել են անվտանգությունից, աշխատանքից, գյուղի սեփական արոտավայրերից։ Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ է մնացել համայնքի 63 հեկտար հողատարածքը։ Հիմա գյուղի մնացած հատվածը պաշտպանելու խնդիր կա։
Համայնքապետ Արգամ Հովսեփյանը «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրեց, որ գյուղը պաշտպանում են ժամկետային զինծառայողները, սակայն իրենք դիմել էին աշխարհազոր կազմելու և զենք ստանալու համար, որպեսզի կարողանան զինվորների հետ սահմանը պահել, բայց մերժում են ստացել։
«Խնդրել էինք, վերադասին, որ իմ ջոկատը՝ 33 տղաներից բաղկացած, ընդգրկեն, գրանցեն, օրինական զենքը ստանան, որ պաշտպանենք մեր գյուղը։ Իրենց 13 պոստերից, մեր գյուղի բրիգադը 2 կմ հետ է կանգնած։ Աշխարհազորային չկա, միայն ժամկետային զինծառայողներ են։ Մեր խնդրանքը մերժել են, անձնական պատճառներով, թե ինչպես՝ չգիտեմ։ Մենք խիստ սահմանամերձ վտանգավոր գոտում ենք, այդ իսկ պատճառով 4 ամիս է՝ խնդրում եմ, որպեսզի մեզ ընդգրկեն պետական սահմանի պաշտպանության մեջ՝ մեր գյուղը, տունը պահենք»։
Համայնքապետն ասում է, որ մինչև աշխարհազորայինները չընդգրկվեն, իրենք շարունակելու են վտանգ զգալ։ Չնայած զինվորի ու բանակի ուժին չեն կասկածում, վստահ են, որ կորցրածը հետ են բերելու, բայց հիմա ամբողջական պաշտպանության համար աշխարհազորայինների կարիք ունեն։
«Մեր բանակը հզոր է, բայց այս պահին քիչ են։ Ի՞նչ ենք անում, խանգարո՞ւմ ենք իրենց, գուցե խանգարում ենք դրա համար չեն ընդգրկում։ Ադրբեջանական յուրաքանչյուր պոստում 40 հոգի են, մեր պոստում՝ 7 հոգի»։
Ադրբեջանցիներն արավուսցիների բազկի ուժը գիտեն, ինչպես Հովսեփյանն է ասում՝ իրենց խելոք են պահում, բայց օրեր առաջ ադրբեջանցիները քաշքշել են գյուղի հովիվին, ով անգամ սահմանը չէր անցել։
«Երկու օր առաջ մեր հովիվին բռնեցին, քաշքշեցին, մի հատ աչքին խփեցին։ Հովիվը իրենց պոստից 15 մետր էր հեռու, դա մեր հողն է։ Մեր տղաները զենքերով վազելով գնացել, իրենք հովիվին գցել են ու փախել։ Մեր հովիվը մեր հողի վերջին կետում էր կանգնել, GPS—ով էր նայել, հովվին ասել են՝ «100 մետր հեռու մնա»։ Այդ 100 մետր հեռուն արդեն էնպես է ստացվել, որ անասունն էլ չենք կարող պահել»։
Արավուսի դիրքերը ադրբեջանական դիտակետից հետու են 100, 200, 500 և 450 մետրով։ Իսկ անասնապահների, ովքեր կենդանիներին արածացնելու են տանում, կանգնում են թշնամուց մեկ մետր հեռավորության վրա։ Հիմա գյուղում 25-30 հա քարքարոտ արոտ է մնացել։ Գյուղացիներն արդեն մի քանի տասնյակ խոշոր և մանր եղջերավոր կենդանիներ են վաճառել՝ արոտավայր չունեն։
«Անասունները բոլորը վաճառել են, մի մասը անվճար տվել են։ Մենք արոտ չունենք։ Գյուղի սեփական վկայականով՝ մեր 63 հա ցանած հողը այս պահին թուրքի ձեռքն է։ GPS-ով եկել մեզ հետ են տվել, չեմ իմանում ինչ պատճառով, մենք փոքր գյուղ ենք ՝ 40 տնտեսություն, 178 բնակիչ ունեցող գյուղի համար դա մեծ բան է։ Երևանը չէ, որ ասես 62 հա է էլի»,- եզրափակեց Արգամ Հովսեփյանը։
14:22 23/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄտահոգվելու կարիք չկա. ՊՆ փոխնախարարը՝ սահմանի կրակոցների մասին
16:56 22/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՉափազանց վառ երևակայություն է պետք ունենալ` Հայաստանի ԶՈՒ-երին ՌԴ խաղաղապահ առաքելության դիրքերի ուղղությամբ կրակոցներ արձակելու «մեղադրանք» վերագրելու համար. ՀՀ ՊՆ
23:41 21/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի ՌՕՈՒ կործանիչները օդ են բարձրացել. ArmVoice
21:17 19/04/2021  |  Քրեական խրոնիկոնՎիճաբանություն-ծեծկռտուք՝ Երեւանում. հնչել է կրակոց. կան վիրավորներ
22:00 13/04/2021  |  Քրեական խրոնիկոնՀետախուզվողը գողացված հրազենով կրակոցներ է արձակել և վնասազերծվել
14:02 13/03/2021  |  Քրեական խրոնիկոնԿրակոցներ՝ Կոտայքի մարզի «Հին թաղեր» ռեստորանում. կրակողը Ռազմական ոստիկանության կապիտան է SHAMSHYAN.com
20:34 07/03/2021  |  Քրեական խրոնիկոնԱրտակարգ դեպք Երևանում. 27-ամյա տղան հրազենային և մարմնական վնասվածքներով տեղափոխվել է «Աստղիկ» բժշկական կենտրոն

Азербайджанцы напали на армянского пастуха в Сюнике: глава села Аравус рассказал подробности инцидента 04/26/2021   15:47  |  Лента новостей
Село Аравус Сюникской области насчитывает более 170 жителей, которые лишились безопасности, работы и собственных пастбищ. После подписания 9 ноября трехстороннего заявления под контроль Азербайджана перешел земельный участок площадью 63 гектара. Сейчас встал вопрос защиты остальной части села.
Как рассказал “ФактИнфо” староста села Аргам Овсепян, село обороняют солдаты-срочники, но они обращались для формирования ополчения и за оружием, чтобы охранять границу вместе с военнослужащими, однако получили отказ.
“Мы просили вышестоящее начальство, чтобы мой отряд в составе 33 ребят был зарегистрирован и получил законное оружие для охраны села. Из 13 постов бригада нашего села стоит позади в 2 километрах. Ополчения нет, только военнослужащие-срочники. Нашу просьбу отклонили. По личным причинам или по другим, не знаю. Мы находимся в опасной приграничной зоне, по этой причине уже 4 месяца мы просим задействовать нас для охраны государственной границы для того, чтобы отстоять наше село, наш дом”, - сказал он.
Глава села отметил, что пока ополченцев не задействуют, они продолжат чувствовать угрозу. По его словам, хотя они не сомневаются в силе военных и армии, уверены, что вернут утраченное, но сейчас  для полноценной обороны они нуждаются в ополченцах.
“Наша армия мощная, но сейчас их мало. А что мы делаем, мешаем им что ли? Может, мешаем, поэтому нас не привлекают. На каждом азербайджанском посту стоят 40 человек, а на нашем – 7”, - заявил он.
Азербайджанцы  знают силу кулака аравусцев. По словам Овсепяна, они ведут себя спокойно, но несколько дней назад азербайджанцы напали на пастуха, который даже границу не пересек.
“Два дня назад схватили нашего пастуха, стали его дергать и ударили его в глаз. Пастух находился в 15 километрах от их поста, эта наша земля. Наши ребята с  оружием побежали туда. Те толкнули пастуха и убежали. Наш пастух стоял на крайней точке нашего участка, по GPS посмотрел. Пастуху велели "держаться на расстоянии 100 метров"...Так уж вышло, что мы даже скотину не можем держать”, - рассказал он.
Позиции Аравуса находятся в 100, 200, 500 и 450 метрах от азербайджанских наблюдательных пунктов. А скотоводы, которые выводят скотину пастись, оказываются в одном метре от врага. Сейчас в селе осталось каменистое пастбище площадью 25-30 га. Жители села уже продали несколько голов крупного и мелкого рогатого скота из-за того, что у них нет пастбищ.
“Всю скотину продали, часть отдали бесплатно. У нас нет пастбищ. По свидетельству о собственности села, засеянная нами земля площадью 63 га в данный момент находится в руках турок. Они явились и с помощью GPS отвели наши позиции. Не знаю, по какой причине. У нас маленькое село с 40 хозяйствами. Это немного для села, насчитывающего 178 жителей”, - заявил Аргам Овсепян.