Ադրբեջանի առաջադրած բոլոր հակահայկական կետերը դուրս են մղվել Եվրանեսթի լիագումար նիստի օրակարգից. Վիկտոր Ենգիբարյան 04/26/2021   12:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Անցած շաբաթ ապրիլի 19 -ին և 20-ին տեղի է ունեցել ԱլԳ Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի լիագումար նիստը: Տեղի են ունեցել 4 հանձնաժողովների նիստեր՝ քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական և էներգետիկ հարցերով, որտեղ ելույթներ են ունեցել նաև հայաստանյան պատվիրակության անդամները: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում Եվրանեսթում Հայաստանի պատվիրակության ասուլիսի ժամանակ ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Վիկտոր Ենգիբարյանը։
Պատգամավորի խոսքով՝ նիստերին հատուկ ուշադրություն է դարձվել հայ ռազմագերիների վերադարձի հարցին.
«Այս հարցի շուրջ մեր եվրոպացի գործընկերների մոտ կա լայն կոնսենսուս։ Ոչ միայն մեր պատվիրակները, այլ նաև Եվրոպացի մի շարք պատգամավորներ իրենց ելույթներում նշեցին, որ Ադրբեջանը պետք է կատարի իր պայմանավորվածությունները»,- ասաց Ենգիբարյանը։
Վիկտոր Ենգիբարյանը նշեց, որ նիստերին Ադրբեջանի Մեջլիսի նախագահը ելույթ չի ունեցել, ինչը հուշում է, որ Ադրբեջանը գոհ չէ Եվրանեստի աշխատանքով:
«Նրանց առաջադրած բոլոր հակահայկական կետերը դուրս են մղվել:Ընդհուպ մինչև էներգետիկ հարցերով հանձնաժողովում Ադրբեջանի ներկայացուցիչները փորձում են իրենց բառապաշարով վնասել Հայաստանի շահերը, ինչը, ըստ պատգամավորի, նրանց չի հաջողվում»,- ասաց պատգամավորը։

Все предложенные Азербайджаном антиармянские пункты были изъяты из повестки дня пленарного заседания Евронеста - Енгибарян 04/26/2021   13:14  |  Лента новостей
На прошлой неделе состоялись  пленарные заседания Парламентской ассамблеи Восточного партнерства Евронест.  Прошли заседания 4 комиссий по политическим, экономическим, социальным и энергетическим вопросам, на которых также выступили члены армянской делегации. Об этом в ходе пресс-конференции делегации заявил сегодня в НС член парламентской фракции “Мой шаг” Виктор Енгибарян.
По его словам, на заседаниях особое внимание было уделено вопросу возвращения армянских военнопленных.
“С европейскими коллегами по данному вопросу был достигнут широкий консенсус. Не только наши делегаты, но и ряд европейских депутатов в своих выступлениях отметили, что Азербайджан должен выполнить свои договоренности”, - сказал Енгибарян.
Он отметил, что председатель  парламента Азербайджана в ходе заседаний не выступил, что указывает на то, что Баку недоволен работой Евронеста.
"Все предложенные ими антиармянские пункты были изъяты из повестки", - сказал парламентарий. Он отметил, что представители Азербайджана в комиссии по энергетическим вопросам пытались навредить интересам Армении,но им это не удалось.