Մարդկության պատմության այս ամենազարհուրելի ոճրագործությունից 106 տարի անց հարկ է արձանագրել, որ այն պայքարը, որ միասնական ճակատով մղում է հայ ժողովուրդը արդար է և արդարացված.ԱԺ նախագահի ուղերձը 04/24/2021   10:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի ուղերձը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ.
«Այսօր ողջ հայ ժողովուրդը ոգեկոչում է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Մարդկության պատմության այս ամենազարհուրելի ոճրագործությունից 106 տարի անց հարկ է արձանագրել, որ այն պայքարը, որը միասնական ճակատով մղում է հայ ժողովուրդը, արդար է եւ արդարացված:
Արդար է, որովհետեւ յուրաքանչյուր չճանաչված եւ չպատժված ոճրագործություն  պարարտ հող է ստեղծում դրա կրկնության համար: Մեկդարյա պատմությունը ցույց տվեց, որ, ցավոք, ցեղասպանությունները եւ ցեղասպան գործողությունները կրկնվեցին նաեւ աշխարհի այլ հատվածներում: Ցեղասպանությունների եւ մարդկության դեմ հանցագործությունների դեմ այս պայքարը, որը մենք որպես պետություն եւ ժողովուրդ մղում ենք, ըստ էության ոչ միայն կամ ոչ այնքան մեզ համար է, այլ հանուն աշխարհի մյուս բոլոր  ազգերի եւ ժողովուրդների, որպեսզի նրանք չանցնեն նույնպիսի արհավիրքի միջով, ինչ նախորդ դարասկզբին վերապրեց հայ ժողովուրդը:
Մեր պայքարն արդարացված է, որովհետեւ անգամ շուրջ մեկ դար անց, ցավոք, չեն փոխվել պանթյուրքական նկրտումներն ու ձգտումները, որոնց հետ հայ ժողովրդի բնակությունն իր բնօրրանում անհամատեղելի է: Դրա վառ ապացույցն էր նաեւ ադրբեջանաթուրքական ագրեսիան Արցախի նկատմամբ, որը կենսական սպառնալիք էր ողջ հայ ժողովրդի նկատմամբ:
Մենք` որպես պետականություն, որի մասին երազում էին նախորդ դարասկզբին մեր պապերը, եւ որը մենք վերականգնեցինք արդեն դարի ավարտին, այսօր պիտի զարգացնենք մեր անվտանգային համակարգն ու միջավայրը: Իսկ մեր հարեւանները, ի վերջո, պիտի հասկանան, որ մենք մեր հայրենիքից որեւէ տեղ չենք պատրաստվում հեռանալ: Հավատացած եմ, որ համահայկական ամբողջ ներուժը կենտրոնանալու է ի փառս Հայաստանի Հանրապետության եւ հայ ժողովրդի»:
12:00 23/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստան կժամանի Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի գլխավորած պատվիրակությունը
21:26 21/04/2021  |  ՄեկնաբանությունԻմքայլական Նարեկ Մկրտչյանը հայտնել է մանդատը վայր դնելու պատճառը
19:49 21/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Իմ քայլական» Նարեկ Մկրտչյանը մանդատը վայր է դրել. Արարատ Միրզոյանի հայտարարությունը
18:36 20/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի կառավարությունը շարունակում է իր հայատյաց քաղաքականությունը. Արարատ Միրզոյանի ելույթը Եվրանեսթ ԽՎ 9-րդ նստաշրջանում
19:13 15/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը Սանկտ Պետերբուրգում հանդիպեց Մոլդովայի խորհրդարանի նախագահ Զինաիդա Գրեչանիի հետ
08:22 09/04/2021  |  ՄամուլՔՊ-ում կադրային ռեբրենդինգ է սկսվել․ իզոլացնում են Արարատ Միրզոյանին. Վախենում են «խաղեր տա»․ «Իրավունք»

Спикер парламента Армении: каждое безнаказанное преступление создает благодатную почву для его повторения 04/24/2021   10:29  |  Лента новостей
Сегодня весь армянский народ чтит память жертв Геноцида армян. 106 лет спустя после этого ужаснейшего преступления в истории человечества, следует констатировать, что борьба, которую ведет армянский народ единым фронтом, справедлива и оправдана, говорится в послании председателя Национального Собрания Армении Арарата Мирзояна ко дню памяти жертв Геноцида армян.
"Справедлива, так как каждое непризнанное и безнаказанное преступление создает благодатную почву для его повторения", - отметил Мирзоян.
Как указал спикер НС, история века показала, что, к сожалению, геноциды, геноцидальные акты повторялись также в других частях света.
«Эта борьба против геноцида и преступлений против человечности, которую мы ведем как государство и народ, по сути не только и не столько для нас, но во имя всех других наций и народов мира, чтобы они не прошли через ту же катастрофу, которую пережил армянский народ в начале прошлого века.
Наша борьба оправдана, потому что даже по прошествии более столетия, к сожалению, не изменились пантюркистские посягательства и устремления, с которыми проживание армянского народа в его колыбели несовместимо», - отметил спикер НС.
Ярким доказательством этого, как указал он, также стала азербайджано-турецкая агрессия против Арцаха, представлявшая жизненную угрозу для всего армянского народа.
"Мы, как государственность, о котором наши деды мечтали в начале прошлого века и которую мы восстановили уже в конце века, должны сегодня развивать нашу систему и среду безопасности. А наши соседи, наконец, должны понять, что мы никуда не собираемся уезжать с Родины. Верю, что весь общеармянский потенциал будет сконцентрирован во славу Республики Армения и армянского народа", - подчеркнул Мирзоян.