Քերոլայն Քոքսի ուղերձը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրից 04/24/2021   16:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի մեծ բարեկամ, Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի անդամ եւ նախկին փոխխոսնակ Քերոլայն Քոքսն ապրիլի 24-ին ԱԺ պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանի ուղեկցությամբ այցելեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր:
Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ ծաղիկներ դնելուց հետո Քերոլայն Քոքսը դիմեց ուղերձով:
«Նախ շնորհակալություն եմ հայտնում Հայաստանի եւ Արցախի ժողովրդին, որովհետեւ դուք գտնվում եք հավատքի ու ազատության պայքարի ճակատում եւ շատ ծանր կորուստներ եք ունեցել դրա պատճառով:
Ես այստեղ եմ եկել զայրույթով, որովհետեւ մենք մեծ ճնշում ենք գործադրում, որ Միացյալ Թագավորության կառավարությունը ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Կարող եմ ասել, որ Մեծ Բրիտանիայի կազմի մեջ գտնվող պետություններից մեկը՝ Ուելսը, ճանաչել է այն: Ուելսի մայրաքաղաք Քարդիֆում կա դրան  նվիրված արձան, սակայն Միացյալ Թագավորությունը չի ճանաչել դեռ, եւ մենք պայքարում ենք դրա համար: Մենք պետք է ճանաչենք նաեւ ցեղասպանության փորձը, որը արվեց 91-94 թթ-ին եւ 2020թ-ին: Ադրբեջանի ու Թուրքիայի վերջին գործողությունները համապատասխանում են ցեղասպանության բոլոր չափանիշներին:
Իմ երրորդ ու վերջին ուղերձը սերն է: Ես ու շատ շատերն Անգլիայում սիրում ենք Հայաստանն ու Արցախը: Այս փոքր տարածքը տվել է շատ ակնառու գործիչներ: Ես այստեղ եմ նախ հիացմունքի, ապա՝ զայրույթի ու սիրո զգացումներով: Սա է իմ ուղերձը ձեր գեղեցիկ երկրին»,- եզրափակեց Քերոլայն Քոքսը:
15:56 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊոլսո Հայոց պատրիարքը ուղերձ է հղել ապրիլի 24–ի հետ կապված
15:52 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻր ժխտողական քաղաքականությամբ Թուրքիան մշտապես գործել է հայ ժողովրդի իրավունքների և կենսական շահերի դեմ. Արցախի ՄԻՊ
14:46 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄեզ համար անընդունելի է, որ Ցեղասպանության հարցը մղվի երկրորդ պլան, այն պետք է մնա Հայաստանի պետականության հիմքում.Հակոբ Տեր-Խաչատուրյան
14:12 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱննա Հակոբյանը դստեր և որդու հետ այցելել էր Ծիծեռնակաբերդ
14:03 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱվանդական ջահերով երթը Ստեփանակերտում
13:33 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս պատերազմը համարում ենք Ցեղասպանության շարունակություն. եթե չլիներ մեր բանակը, մենք ևս մեկ անգամ ցեղասպանվելու էինք.Արագած Ախոյան
13:29 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱյո, թուրքը նստած է մեր բերդաքաղաքում, բայց մենք երբեք չպիտի թույլ տանք, որ նա մեզանից բարձր լինի.Դավիթ Ղահրամանյան
13:26 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՋահերով աննախադեպ երթ Հալեպում (լուսանկարներ)
12:56 24/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԾիծեռնակաբերդ. հայությունը պահանջատեր է
12:53 24/04/2021  |  ՀարցազրույցՄեծ հայրս 1936 թվականին «Սինայա» շոգենավով Ֆրանսիայից Հայաստան՝ առաջին ներգաղթյալներից էր․ նույն նավի վրա Հայրենիք՝ վերջին հանգրվան տեղափոխվեց Մեծի՝Կոմիտասի աճյունը

Недавние действия Азербайджана и Турции соответствуют всем критериям геноцида - баронесса Кэролайн Кокс 04/24/2021   18:04  |  Лента новостей
Большой друг Армении, член Палаты лордов Великобритании и бывший вице-спикер Кэролайн Кокс посетила в субботу Мемориал Цицернакаберд. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Кэролайн Кокс выступила с посланием после возложения цветов к Вечному огню в память о жертвах Геноцида армян.
“Прежде всего, я благодарю народы Армении и Арцаха, потому что вы стоите на передовой борьбы за веру и свободу и понесли из-за этого тяжкие потери. Я приехала сюда раазгневанной, потому что мы оказываем большое давление на правительство Великобритании, чтобы оно признало Геноцид армян. Могу сказать, что это признала одна из стран, входящих в состав Великобритании, - Уэльс", - отметила Кокс.
Она отметила, в Кардиффе, в столице Уэльса, есть памятник, посвященный жертвам Геноцида армян, однако Соединенное Королевство еще не признало Геноцид армян, но они борются за это.
"Мы также должны признать попытки геноцида, предпринятые в 1991-94 и 2020 годах. Недавние действия Азербайджана и Турции соответствуют всем критериям геноцида. Мое третье и последнее послание - любовь. Я и многие другие в Англии любим Армению и Арцах. На этой небольшой территории появилось много выдающихся личностей. Я здесь в первую очередь с чувством восхищения, а затем с гневом и любовью. Это мое послание вашей прекрасной стране", - отметила Кэролайн Кокс.